Angle down Atgal

Kol kovai atostogauja...

Žiema Dauniškio parko pušyną apgaubė tyla ir ramybe. Ta tyla ir ramybe ypač mėgaujasi Dauniškio kvartalo gyventojai, kurių namai yra arčiausiai parko. Mėgavimosi priežastis – iš Dauniškio pušyno dingusios varnos, tiksliau varninių paukščių atstovai – kovai.

Bet ši tyla ir ramybė yra laikina. Triukšmauti, sukti lizdus, kurti šeimas ir auginti savo palikuonis į Dauniškio pušyną kovai sugrįžta kovo mėnesį. Ne be reikalo šis mėnuo pavadintas jų vardu.

Kai varninių paukščių atstovai sugrįžta, tyla ir ramybė parko pušyne baigiasi. Prasideda dauniškiečių ir kitų uteniškių bėdos, susietos su triukšmu, pasidedančiu anksti ryte ir besitęsiančiu iki vakaro.

Kol kovai atostogauja, kaip ir kasmet, rudenį kurį laiką Dauniškio pušyne šeimininkavo UAB „Utenos komunalininkas" darbuotojai: gavus atitinkamus leidimus, buvo išimami lizdai. Siekiant sumažinti pavasarį paukščių sukeliamus nepatogumus, vėlyvas ruduo pats tinkamiausias laikas reguliuoti jų gausą, išimant lizdus. Kadangi paukščius saugo Europos Sąjungos Paukščių direktyva, lizdai yra išimami ne perėjimo laikotarpiu. Išimti lizdus galima iki kovo 1 d. Po šios dienos kėsintis į paukščių namus yra griežtai draudžiama.

Kaip sakė Utenos rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos ir civilinės saugos skyriaus vedėja Rosita Deveikienė, išimant lizdus yra siekiama pačiu saugiausiu būdu „išprašyti" paukščius iš Dauniškio parko. „Ornitologų teigimu, kovai yra prieraišūs ir pastovumą mėgstantys paukščiai, todėl yra tikimybė, kad, jei kelis ar keliolika metų iš eilės pavasarį atskridę į pušyną ir neradę senųjų lizdų, paukščiai ieškos naujos, ramesnės vietos, o pušyne naujų lizdų nebesuks, – sakė vedėja. – Jie persikraustys į kitą vietą. Iš viso šį rudenį Dauniškio pušyne buvo išimti 254 lizdai".

Pasak vedėjos, paukščių išprašymui iš Dauniškio pušyno anksčiau buvo imamasi įvairiausių priemonių. Bet patikimiausias ir jokios žalos paukščiams nedarantis pasirodė esąs lizdų išėmimo būdas. Reikia tikėtis, kad po truputį išprašius kovus iš pušyno, Dauniškio kvartalo gyventojams ankstūs rytai padovanos ramų miegą. O paukščiai ras kitą saugią vietą.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite