REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Lapkričio 28 d. 14:43

Kodėl vakcina nuo COVID-19 buvo sukurta taip greitai?

Vilnius

Stopkadras @ Youtube

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


194323

Nuo pandemijos pradžios visame pasaulyje jau panaudota milijardai COVID-19 vakcinos dozių. Tačiau daugeliui vis dar kyla klausimas, kaip pavyko jas taip greitai sukurti ir ar jos nėra pavojingos žmonių sveikatai ilgalaikėje perspektyvoje. Į šiuos klausimus atsako mokslininkai.

Pasak medicalnewstoday.com, SARS-CoV-2, virusas, sukeliantis COVID-19, pirmą kartą buvo nustatytas 2019 m. gruodžio mėnesį. 2020-aisiais Pfizer vakcina tapo pirmąja, kuriai buvo suteiktas Maisto ir vaistų administracijos leidimas skubiai naudoti. Sukurti vakciną per mažiau nei 1 metus yra didžiulis darbas, tačiau daliai žmonių dėl tokio greito išleidimo į rinką kyla abejonių ir atsisakoma vakcinuotis.

2020 m. spalį „Nature Medicine“ paskelbtame tyrime buvo apklausta 19 šalių, siekiant ištirti COVID-19 vakcinų priimtinumą. Tyrėjai išsiaiškino, kad tik 71,5 % respondentų svarstytų galimybę pasiskiepyti, 48,1 % skiepytųsi, jei darbdavys rekomenduotų. Pagal Kaiser Family Foundation vykdytą apklausą, 16 % respondentų „tikrai neskiepys“. Iki šiol greičiausiai sukurta buvo vakcina nuo kiaulytės, tai užtruko 4 metus, todėl natūralu, jog nerimaujama dėl COVID-19 vakcinos saugumo ir veiksmingumo. Skaidrumas šiame procese labai svarbus, norint paneigti dezinformaciją ir sustiprinti visuomenės pasitikėjimą.

Kiti koronavirusai

Vienas svarbiausių faktorių, kalbant apie COVID-19 vakcinas, yra tas, kad vakcinų kūrėjai pradėjo toli gražu ne nuo nulio. SARS-CoV-2 yra koronavirusų šeimos narys. Pasaulyje egzistuoja šimtai koronavirusų. Mokslininkai juos tiria daugiau nei 50 metų. Tai reiškia, kad mokslininkai jau turėjo duomenų apie šio tipo viruso struktūrą, genomą ir gyvavimo ciklą. Oksfordo universiteto mokslininkų pastangos sukurti adenoviruso pagrindu sukurtą vakciną nuo Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusinės infekcijos suteikė reikiamos eksperimentinės patirties ir pagrindo sukurti adenovirusinę vakciną nuo COVID-19.

Bendradarbiavimas visame pasaulyje

Įprastomis aplinkybėmis vakcinos kūrimas gali užtrukti iki 10–15 metų. Taip yra dėl vakcinos kūrimo sudėtingumo. Daktaras Michaelas Parry, Stamfordo sveikatos infekcinių ligų skyriaus vadovas sako, kad vakcinos tikslas yra sužadinti žmogaus imuninę sistemą, kad ši „prisimintų“ infekcijos sukėlėją ir jam patekus į organizmą nedelsiant imtųsi jį naikinti. Tačiau pasaulinės pandemijos metu laikas tapo prabanga, kurios pasaulis negalėjo sau leisti. Tyrėjai greitai mobilizavosi, kad pasidalintų savo koronaviruso tyrimų duomenimis su kitais mokslininkais. Dėl pažangos genomo sekos nustatymo srityje mokslininkai sėkmingai atskleidė SARS-CoV-2 virusinę seką. Galimybė paspartinti mokslinius ir klinikinius tyrimus buvo tiesioginis šio pasaulinio bendradarbiavimo rezultatas.

mRNR technologija

Pfizer ir Moderna vakcinos buvo pirmosios mRNR vakcinos, kurias žmonės gavo ne klinikinių tyrimų metu. Dr. Thomas Kenyon, projekto HOPE vyriausiasis sveikatos priežiūros pareigūnas, sako, kad mokslininkai jau kurį laiką dirbo su mRNR technologija.

Šios vakcinos sudarytos iš sintetinės mRNR, kurioje įrašytas naujojo koronaviruso smaigalio baltymo kodas. Vakcinai patekus į organizmą, žmogaus ląstelėse yra „užkoduojama“ viruso smaigalio formavimosi instrukcija. Tai reiškia, kad nesužadinama visa žmogaus imuninė sistema, organizmas imasi atsako tik atpažinęs konkrečią SARS-CoV-2 dalelę.

Kitaip tariant, kai užsikrečiama koronavirusu, imuninė sistema atakuoja viruso paviršiaus baltymą ir sunaikina infekcijos sukėlėją.

Tyrimų finansavimas

Vakcinų tyrimai yra brangūs. 2018 m. „The Lancet Global HealthTrusted Source“ atliktame tyrime apskaičiuota, kad įprastinė vakcinos ankstyvojo kūrimo ir pradinių klinikinio saugumo tyrimų kaina yra 31–68 mln. JAV dolerių. Didelio masto bandymai, skirti nustatyti vakcinos veiksmingumą, dar labiau padidiną šį skaičių. Dėl šios priežasties finansavimas iš įvairių šaltinių – nuo vyriausybių iki privataus sektoriaus – buvo labai svarbus kuriant COVID-19 vakcinas. Kadangi situacija buvo neeilinė, skirtingų pasaulio valstybių institucijos, privatūs asmenys surėmė pečius, kad kuo greičiau surinktų vakcinos kūrimui reikalingus pinigus.

Taigi, apibendrinant galima teigti, kad itin greitas vakcinų nuo COVID-19 sukūrimas buvo pandemijos akivaizdoje susivienijusio pasaulio bendradarbiavimo rezultatas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA