REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gegužės 23 d. 16:14

Kodėl pu­čia pilvą?

Šiauliai

Ollyy nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


131472

Pil­vo pūti­mas – daž­nas, ta­čiau itin ne­ma­lo­nus jaus­mas, ku­ris dalį žmo­nių var­gi­na nuo­la­tos ir tam­pa gy­ve­ni­mo ko­kybę pra­sti­nan­čiu veiks­niu. Vis tik pil­vo pūti­mas nėra vien ne­tin­ka­mo gy­ve­ni­mo būdo pa­sekmė – jį ga­li lem­ti ir įvairūs su­si­rgi­mai.

Pilvo pūtimu žmonės dažniausiai įvardija pilnumo, pilvo apimties padidėjimo, tempimo, raižymo jausmą. Pilvo pūtimas vargina apie 20–30 proc. visos žmonių populiacijos ir iki 96 proc. pacientų, turinčių dirgliosios žarnos sindromą.

Virškinamajame trakte dujų yra visuomet, o jų pasišalinimas iš organizmo yra normalus procesas. Statistiškai žmogus įprastai per dieną orą iš virškinamojo trakto pašalina 15–23 kartus.

Pagrindinis dujų virškinamajame trakte šaltinis – nurytas oras. Su kiekvienu kąsniu žmogus nuryja bent po kelis mililitrus oro, o gerdamas gali nuryti ir dar daugiau. Kitas šaltinis – maisto medžiagų virškinimo procese išskiriamos dujos.

Pilvo pūtimo jausmas atsiranda esant pertekliniam dujų atsiradimui virškinamajame trakte arba sutrikus jų pasišalinimui. Netinkami maisto produktai, dėl kurių virškinamajame trakte vyksta perteklinė dujų produkcija, yra viena iš pilvo pūtimo priežasčių, tačiau tikrai ne vienintelė.

Tiek epizodinis, tiek nuolatinis pilvo pūtimas – gyvenimo kokybę prastinantis reiškinys. Dauguma susidūrusiųjų su šia problema stengiasi malšinti simptomus, bet ne priežastį. O pilvo pūtimo priežasčių – daugybė. Jis gali būti sąlygotas organinių bei funkcinių sutrikimų.

Pirmasis žingsnis, gydant pilvo pūtimą, yra mitybos įpročių keitimas. Patariama valgyti lėtai, neskubėti, gerai sukramtyti maistą, valgyti atsisėdus, o ne gulint. Taip pat rekomenduojama vengti dujas skatinančių produktų: pupelių, svogūnų, salierų, morkų, džiovintų vaisių, bananų, abrikosų, briuselinių kopūstų, kviečių gemalų.

Taip pat tikslinga koreguoti dietą į turinčią mažai trumpųjų grandžių angliavandenių – valgyti mažiau pupelių, lęšių, porų, smidrų, slyvų, abrikosų, saldiklių su ksilitoliu, sorbitoliu ir manatoliu. Taip pat atsisakyti gazuotų gėrimų, kramtomosios gumos. Įtariant, kad pilvo pūtimą gali sąlygoti pieno produktai, atsisakyti laktozės, o įtariant celiakiją – atsisakyti glitimo turinčių produktų.

Jei mitybos įpročių keitimo efektas nepakankamas, galima vartoti vaistinių preparatų, turinčių veikliosios medžiagos simetikono, taip pat aktyvuotą anglį, probiotikų. Nors šių preparatų efektyvumas mažinti pilvo pūtimą nėra aiškiai moksliškai įrodytas, jų skyrimas yra labai populiarus. Ir, žinoma, nereikia pamiršti fizinio aktyvumo.

Apsilankyti pas gastroenterologą patartina, jei pilvo pūtimo simptomai išlieka, nepaisant gydymo namuose, pilvo pūtimas stiprėja ar pacientas visiškai negali pašalinti dujų iš virškinamojo trakto.

Nors pilvo pūtimas retai signalizuoja apie sunkią, gyvybei pavojingą ligą, užsitęsus simptomams, pirminė apžiūra yra būtina. Apžiūros tikslas – nustatyti „aliarmo simptomus“, kurie signalizuoja apie galimai rimtesnę ligą. Šie simptomai – pilvo skausmas naktį, svorio kritimas, kraujas išmatose, pilvo raumenų įtempimas, žarnų gurguliavimas, karščiavimas, vėmimas, išmatų suriebėjimas, viduriavimas.

Parengta pagal pranešimą spaudai



REDAKCIJA REKOMENDUOJA