REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 1 d. 18:00

Kodėl pediatrai privalo likti pirminėje sveikatos priežiūros grandyje?

Vilnius

Etaplius.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


54473

Vaikų sveikata – tema, kuri jau keletą dešimtmečių kelia daugiau klausimų nei pateikia atsakymų. Visgi kas turėtų rūpintis jų sveikata – šeimos gydytojas ar vaikų ligų gydytojas (dar kitaip visuomenėje – pediatras)?

Neseniai Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, jog gydymo įstaigose nebeliks pediatrų, o jų funkcijas perims šeimos gydytojai. Galbūt mažame miestelyje turėti vaikų ligų gydytoją būtų neracionalu, tačiau kalbant apie didžiuosius miestus šis sprendimas pablogins paslaugų kokybę.

Šeimos gydytojų rengimas gali būti nepakankamas

Visas šeimos gydytojo parengimas (baigus 6 metų medicinos studijas) trunka 3 metus. „Šeimos gydytojų parengimas vaikų ligų srityje trunka daugiausia pusę metų, o tokios kompetencijos nepakanka, todėl dažnai jauni gydytojai bijo dirbti apylinkėse, kuriose dominuoja vaikai. Žinoma, yra puikių šeimos gydytojų, kurie domisi vaikų ligomis, specializuojasi (būtent specializuojasi, lyg ir savo noru renkasi būti vaikų ligų gydytojais)“, – teigia Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas. Jis priduria, jog tiek daugelis tėvų, tiek ir patys medikai savo vaikams ar anūkams linkę rinktis vaikų ligų gydytoją, o ne šeimos gydytoją.

„Matėme, jog sistema tikrai neveikia gerai. Dėl šios priežasties Antakalnio poliklinikoje išsaugojome vaikų ligų gydytojus ir dėl to mūsų polikliniką aktyviai renkasi vaikų tėvai. Dėl šios priežasties pagal prisirašiusius pacientus Vilniaus mieste turime daugiausiai vaikų“, – svarsto E. Navickas.

Darbo apmokėjimo tvarkoje „užprogramuotas“ vaikų ligų gydytojų paslaugų atsisakymas

Šiuo metu vidutiniškai vieno šeimos gydytojo apylinkei priklauso 1550 pacientų. Už kiekvieną pacientą gydytojui yra apmokama pagal nustatytą įkainį. Įkainis priklauso nuo apylinkei priklausančių pacientų amžiaus ir gali skirtis net keletą kartų. Vaikų ligų gydytojo apylinkė visad būdavo formuojama mažesnė t.y. apie 950 pacientų. Taip būdavo užtikrinama, jog vaikas gaus daugiau dėmesio ir vieno vizito metu bus išspręstos visos su sveikata susijusios problemos. Nuo gegužės 1d. nereglamentuojant apylinkių dydžių ir nustačius naujus įkainius už prisirašiusius pacientus matome, jog vaikų nuo 0 iki 17 metų įkainiai susideda iš dviejų dalių: bazinės kainos ir laikinojo kompensacinio priedo. Šis priedas leidžia vaikų ligų gydytojams uždirbti panašiai kaip ir šeimos gydytojui, nors pediatrų apylinkės mažesnės.

„Viskas lyg ir gražu, tačiau žodis laikinas dažniausiai reiškia, jog priedas gali būti bet kada panaikinamas ir tokiu atveju vaikų ligų gydytojas turėdamas mažesnę apylinkę nukentės finansiškai ir bus priverstas persikvalifikuoti“, – apie finansinės motyvacijos stoką kalba E. Navickas.

Dar vienas skaudulys – Lietuvos Nacionalinė sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis, pasirašyta 2018 m. rugpjūčio 31 d. „Išnagrinėjome kolektyvinės sutarties nuostatas ir matome, jog pagal pateiktą atlyginimų skaičiavimo tvarką, gydytojams, dirbantiems mažose apylinkėse, kuriose dominuoja vaikai atlyginimas mažėtų apie 200 eurų. Keista, gegužės mėnesį atlyginimus padidiname, o nuo sausio juos vėl sumažinsime?“, – klausia Antakalnio poliklinikos direktorius.

Paslaugų prieinamumas panaikinus vaikų ligų gydytojus sumažėtų

Paslaugų prieinamumas viena aktualiausių temų šiomis dienos. Jau dabar gydymo įstaigos turi užtikrinti, jog pacientas pas šeimos gydytoją patektų per 7 dienas.

„Paanalizuokime Antakalnio poliklinikos atvejį. Jau nuo gegužės mėnesio pradedamos išduoti vaikų profilaktinio patikrinimo mokykloms, darželiui ir pan. pažymos. Tuo metu vaikų ligų gydytojų kabinetai perpildyti. Įsivaizduokime, jog pas tą patį gydytoją apylinkėje dar būtų ir suaugusiųjų, kurie tuo metu taip pat norėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją. Patekti būtų žymiai sunkiau“, – teigia Antakalnio poliklinikos vadovas.

Ministras kalba, jog pediatrai turi teikti tik II ir III lygio paslaugas

Po kilusių diskusijų Sveikatos apsaugos ministerija suskubo raminti vaikų lygų gydytojus. Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigia, jog jie ir toliau galės dirbti poliklinikose, tačiau kalba, jog šeimos medicinos kryptis yra kita - „Pritariame, kad vaikų ligų gydytojai puikiai išmano, kaip reikia gydyti pačius mažiausius visuomenės narius, būtent todėl yra einama ta linkme, kad šie specialistai turėtų teikti antrinio ir tretinio lygio paslaugas“, – teigia A. Veryga.

Apsvarsčius visus už ir prieš kyla klausimas ar tikrai verta net svarstyti galimybę naikinti pediatro instituciją? Kitose ES šalyse kiekvienais metais pastebimas pediatrų skaičiaus didėjimas.

„Vietoj to, kad pasimokytume iš kitų klaidų ir jų nekartotume, mes vėl norime padaryti savas, kurias po to reikės taisyti“, – apie problemos svarbą kalba E. Navickas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA