REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Kovo 10 d. 21:25

Kodėl nuolat trūksta laiko ir ką daryti, kad jo atsirastų daugiau

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


74780

Ar teko kada nors ištarti frazę „niekam neužtenka laiko“? Tikriausiai. O ar susimąstėte, kas dėl to kaltas? Kodėl mes taip dažnai beprasmiškai švaistome savo didžiausią turtą – laiką, kurio negalima nusipirkti už jokius pinigus?

Gyvenimo ritmas pagreitėjo – dėl to niekas nesiginčija. Dar keisčiau, kad laikas lekia greičiau nei praeitame amžiuje, sprendžiant ne tik pagal mūsų subjektyvius pojūčius. Tai įrodė ir mokslas, ir teologija.

Laiko pagreitėjimą patvirtina aliejaus išdegimo ciklas žibintuose prie Kristaus kapo. Jis papildomas sykį per metus. Anksčiau visiškai išdegdavo iki Velykų. Dabar lieka dar daug nesudegusio aliejaus. Laikas skuba, o su juo skubame ir mes.

Chronofagai – vampyrai, kurie ryja laiką

Mes nieko nespėjame. Toks suvokimas sukelia nerimo ir nepasitenkinimo jausmą. Atskleisime paslaptį: nors mes negalime paveikti pasaulinės laiko tėkmės, užtat galime padidinti asmeninį sąmoningą gyvenimą. Tam reikia tik išmokti valdyti savo laiką. Pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra tie chronofagai.

Tai yra tie žmonės, daiktai ir reiškiniai, kuriems mes neapgalvotai gaištame laiką. Jie būna gyvi ir negyvi, skirstomi į valdomus, stichinius ir nenuspėjamus. Pavyzdžiui, automobilio gedimas – stichinė bėda. Tokio tipo chronofagų pasitaiko retai. Su jais kovoti neįmanoma, galima tik susitaikyti, išlaukti, šalinti. Visiems kitiems chronofagams reikia skelbti karą.

Išmaniosios technologijos

Prie jų reikia priskirti televizorių, kompiuterį, mobiliuosius telefonus. Mes sugaištame daug laiko serialams, socialiniams tinklams, naujienoms peržiūrėti, reklamai. Pagalvokite, kiek valandų per dieną praleidžiate tikrindami elektroninį paštą, naršydami internete. Jei suskaičiuotumėte visas minutes, tikriausiai bendras skaičius jus išgąsdintų. Ypač jei suvoktumėte, kad naudingos informacijos, kurią gaunate tokiu būdu, kiekis, lyginant su sugaištu laiku, yra nereikšmingas.

Išeitis tik viena: riboti chronofagų naudojimo laiką. Tada vakarais neapims nemalonus jausmas, kad diena pralėkė tuščiai, o jūs nieko nespėjote.

Hobis

Kad ir kaip keista, bet net toks užsiėmimas, kuris teikia malonumą, gali tapti chronofagu, jeigu jo nekontroliuosite. Netikite? Štai pavyzdys: liko laisva valandėlė prieš miegą, nusprendėte paskaityti. „Užsiskaitėte“, prabėgo valanda, kita, trečia, o jau ir keltis į darbą greitai reikės. Kitą dieną jau nebūsite žvalūs ir nesugebėsite daug gero nuveikti.

Išvada: teisingai paskirstykite laiką darbui, poilsiui ir pramogoms. Prisiminkite, kad malonumas, gautas paaukojant kitus dalykus, teiks ne džiaugsmą, o nusivylimą.

Buitis

Smulkūs buities darbai ir rūpesčiai suryja daug laiko. Nors atsirado daugiau pagalbininkų – skalbyklės, dulkių siurbliai, indaplovės, – bet ir reikalavimai švarai, tvarkai bei maistui išaugo. Uždaras ratas?

Išeitis: paskirstykite namų darbus visiems šeimos nariams. Neužsikraukite visos naštos tik ant savo pečių. Jeigu kiekvienas laikysis namuose švaros ir tvarkos, laiko buities darbams sugaišite kur kas mažiau.

Žalingi įpročiai

Visi žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholio, kvaišalų vartojimas ir kt.) tiesiog degina jūsų gyvenimą. Jie žaloja fizinę ir psichinę sveikatą, žlugdo santykius ir karjerą, temdo laimę. Pavyzdžiui, vidutiniškai rūkantis žmogus per dieną sugaišta valandą tik tam, kad tabako dūmai įeitų į jo organizmą.

Išvada: mes neturime būti įpročių vergai. Kovokite su jais.

Gyvieji chronofagai

Daug laiko gali atimti ir žmonės. Pavyzdžiui, įkyri draugė, kuri skambina po kelis kartus per dieną ir praplepa po pusvalandį apie neįdomius dalykus. Jūs negalite jos nutraukti ir nesuvokiate, kad ji paprasčiausiai ryja jūsų laiką. Nemylimas vyras, su kuriuo gyvenate tik todėl, kad kažkas būtų šalia, ir atiduodate jam daugybę savo gyvenimo metų.

Apkalbas mėgstančios kolegės darbe – užuot dirbusios savo darbus, verčia jus gaišti laiką nereikalingiems plepalams.

Tokių žmonių chronofagų sąrašą galima tęsti iki begalybės.

Išvada: atsirinkite bendravimą su žmonėmis, kurie jums nenaudingi, nesuteikia džiaugsmo. Jie tik siurbia jūsų jėgas ir atima dienos galimybes.

Prisiminkite: prarasto laiko jums niekas nesugrąžins. Kontroliuokite savo chronofagus, nes svarbiausias tarp jų esate jūs. Mes patys gaištame savo laiką niekams. Kodėl mums netapus savo laiko šeimininkais?

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA