REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Birželio 27 d. 06:30

Kodėl nesaugome akių nuo saulės?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


89001

Šiais laikais akiniai nuo saulės yra tapę neatsiejama stiliaus detale, tačiau jie retai atlieka savo tikrąją funkciją – apsauginę. Saugoti odą nuo saulės atsimena daugelis, bet apie akių apsaugą dažnas užmiršta. Regėjimo specialistai pastebi, kad šiais laikais daugėja žmonių, susiduriančių su problemomis ir net pavojingomis akių ligomis, kurias sukelia UV spinduliai.

Rinkdamiesi saulės akinius, žmonės yra labiau linkę atsižvelgti į vos kelis kriterijus: stilių ir kainą. Tačiau tai, kaip akiniai apsaugo akis, įvertinama netinkamai. Mažai visuomenėje kalbama ir apie pavojingas akių ligas, kurių atvejų pastaruoju metu vis daugėja ir pasitaiko jaunesnio amžiaus asmenims.

Žmonės daug laiko praleidžia saulėje – atostogauja šiltuose kraštuose, leidžia laiką pajūryje, o apie UV spindulių žalą akims šnekama dar palyginti nedaug. Kad UV spinduliai kenkia odai, mes žinome pakankamai, todėl kokybiški kremai nuo saulės jau tapo gana įprastu dalyku kiekvienam atostogaujančiam ar leidžiančiam laiką karštuose vasaros saulės spinduliuose. Tačiau kaipgi mūsų akys? Vienintelė ir geriausia apsauga joms vis dar išlieka akiniai nuo saulės, tačiau tai tikrai nereiškia, jog bet kokie akiniai gali apsaugoti akis tinkamai, atvirkščiai – netinkamai pasirinkti tokios paskirties akiniai gali ne tik neapsaugoti akių, bet ir joms pakenkti.

Anatomiškai pačios akys nėra pajėgios apsiginti nuo kenksmingos UV spinduliuotės ir joms būtina kokybiška papildoma apsauga. Didelė UV spindulių dozė akis, kaip ir odą, per kelias valandas gali nudeginti, t. y. pažeisti jose esančias jautrias dalis.

Vertindami saulės poveikį odai, randame ir teigiamų pusių, pavyzdžiui, vitaminas D, kurio gauname būdami tiesioginiuose saulės spinduliuose. Bet vertinant UV spindulių poveikį akims, nenustatyta jokio naudingo poveikio, atvirkščiai – tik žala. Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai rodo, jog įvairios akies auglių formos gali būti susijusios su lėtiniu ilgalaikiu UV spindulių poveikiu. Tokios ligos, kaip katarakta, keratitas, konjunktyvitas, fotokeratitas ir akies obuolio melanomos, pasitaiko vis dažniau ir vis jaunesniame amžiuje.

Bene pavojingiausia akių liga – katarakta, kuri laiku nepastebėta ir negydoma sukelia aklumą. Ji būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 20 proc. kataraktos atvejų gali būti sukelti pernelyg intensyvios UV spinduliuotės.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA