REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Liepos 5 d. 12:54

Kodėl kai kurie žmonės pražyla anksčiau?

Vilnius

Eglė LingaitienėŠaltinis: Etaplius.lt


8601

Žilti yra natūralu, bet kodėl kai kurie žmonės žyla anksčiau nei kiti? Ir, iš vis, kodėl mūsų plaukai žyla? Priešingai nei daugelis žmonių mano, natūrali plaukų spalva niekuo nesusijusi su žilimo procesu. Vis dėlto skirtingų rasių žmonės pražyla skirtingais gyvenimo periodais. Europiečiai pirmuosius žilus plaukus pastebi maždaug 35-erių, azijiečiai – sparčiai artėjant prie 40-ojo jubiliejaus, o štai afrikiečiai vėliausiai – įžengę į 5-ąją dešimtį.

Visų pirma, reikia žinoti, kad tai pigmentas - atsakingas už mūsų plaukų spalvą, jis yra neatskiriama plaukų dalis. Įprasto senėjimo proceso metu kūne šio pigmento gamyba sulėtėja.

Daugelis žmonių savo pirmuosius žilus plaukus pastebi savo 35-aisiais metais, o 50-aisiais jie sudaro didžiąja plaukų dalį. Beje, nėra visiškai neįprasta, kad šis procesas prasideda 20-aisiais gyvenimo metais, kuomet atsiranda keli žili plaukeliai. Ankstyvas žilimo procesas gali prasidėti dėl keleto sveikatos problemų. Tai kokie gi papildomi veiksniai nudažo sidabru mūsų plaukus?

SKYDLIAUKĖS SUTRIKIMAI

Skydliaukės patikra

Skydliaukė - mažo drugelio formos liauka kaklo srityje gamina hormonus. Šie hormonai prisideda prie beveik kiekvieno kūno proceso, kurį tik galime įsivaizduoti, reguliavimo- medžiagų apykaitos, širdies ritmo, menstruacinio ciklo ir t.t. Taigi visiškai nenuostabu, kad jūsų skydliaukė yra pagrindinis veikėjas išlaikantis ir jūsų plaukų spalvą.

Kai šis veikėjas šiek tiek pasimeta - ar pernelyg suaktyvėja, ar per daug nurimsta, jūs galite pastebėti kelis žilus plaukus. Tyrimai rodo, kad skydliaukės hormonai tiesiogiai pakeičia mūsų plaukų folikulus, skatinančius pigmento gamybą.

AUTOIMUNINIAI SUTRIKIMAI

Autoimuniniai sutrikimai

Jei yra autoimuninis sutrikimas, imuninė sistema iš esmės puola jūsų kūną. Tai reiškia, kad tam tikri odos ir plaukų autoimuniniai sutrikimai, tokie kaip vitiligas (arba baltmė – įgyta odos pigmentacijos liga, pasireiškianti baltų odos dėmių atsiradimu dėl melanino stokos atskirose kūno vietose) puola ląsteles, atsakingas už pigmento gamybą ir palieka odos ir plaukų sluoksnius be pigmento.

RŪKYMAS

Rūkymas

Ryšys tarp rūkymo ir ankstyvo žilimo yra galutinai įrodytas tyrimų. Vėliausiai atlikti tyrimai įrodė, kad rūkorių tarpe pražilusių iki 30 metų yra žymiai daugiau.

NESUBALANSUOTA MITYBA

Mityba, pienas

Vitamino B12 trūkumas gali įtakoti plaukų slinkimą ir žilimą. Šio vitamino yra kiaušiniuose, mėsoje, paukštienoje, pieno produktuose. Taigi, jei jūs vegetaras ar veganas, ar kitaip ribojate proteino kiekį rizikuojate pražilti anksčiau.

STRESAS

Stresas

Mokslininkai stresą išties įvardija kaip vieną žilimą nulemiančių veiksnių – patyrus emocinį spaudimą, jaučiant įtampą, širdgėlą ar nerimą organizme gerokai padidėja laisvųjų radikalų kiekis. Niujorko universiteto atliktas tyrimas su pelėmis parodė, kad stresas gali sukelti plaukų folikulų kamieninių ląstelių išeikvojimą. Žinoma, tokių tyrimų, kurie stresą susietų su plaukų žilimu, nėra daug, tačiau kartais pakanka pamatyti nuo darbo pervargusį ir daug streso patiriantį žmogų, kuris vos per kelerius metus pražyla, ir tuomet jokių įrodymų nė nebereikia.

Tačiau posakis „pražilo per naktį“ dažniausiai prasilenkia su realybe, juk kas mėnesį plaukai paauga vos 1–1,5 centimetro. Realiausias variantas – prabusti ir išvysti sidabro spalva spindinčias plaukų šaknis. Vis dėlto būta mistinių pasakojimų, kaip per naktį žmonės tampa visiškai žili.

O GAL TAI TIESIOG GENAI?

Genai, šeima, seneliai

Tikėtina, jei jūsų tėvai pražilo anksti, toks pat likimas ištiks ir jus. Ir kuo anksčiau galvą ims puošti pirmosios sidabro atspalvio sruogos, tuo spartesnis taps žilimo procesas. Tačiau tricholoho Philipo Kingsley teigimu mokslininkams tai vis dar mįslė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA