REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Lapkričio 13 d. 11:20

Klimato kaita: ką gali nuveikti bendruomenės?

Kaunas

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


106576

Pastaruoju metu įvairių šalių žiniasklaidos priemonėse dominuoja klimato kaitos tema. Atkreipti politikų, pramonės sektoriaus bei visuomenės dėmesį padeda ne tik nauji faktai, mokslininkų tyrimai ir diskusijos, bet ir vykstančios įvairios akcijos ar masiniai protestai.

Europos šalių strateginiuose ir politiniuose dokumentuose akcentuojamas CO2 emisijų mažinimas, ne išimtis ir Lietuva. Iškeltų tikslų įgyvendinimui reikalingos sutelktos įvairių sektorių ir institucijų pajėgos bei aktyvus visuomenės dalyvavimas.

Sėkmingų visuomenės įtraukimo metodų gausu įvairiose Europos Sąjungos šalyse, todėl dalijimasis gerąja praktika ir patirtimi gali padėti greičiau, efektyviau ir kūrybiškiau spręsti klimato kaitos mažinimo klausimus. Šia linkme dirbama ir projekto INTENSIFY (Anglies dvideginio emisijų mažinimas aktyviai dalyvaujant visuomenei) metu. Kaip paskatinti piliečius aktyviai dalyvauti procese, kaip pakeisti bendruomenės ir individualų elgesį, siekiant sumažinti anglies dvideginio išmetimus – tai tkslai, kuriuos sprendžia 8 Europos miestai. Mokomųjų vizitų metų projekto partneriai mokosi vieni iš kitų, pasisemia patirties ir naujų idėjų, o vėliau sėkmingai jas pritaiko savo šalyse. Daugiau informacijos šia tema galima rasti svetainėje https://www.interregeurope.eu/intensify/ .

Antrasis pagal dydį Airijos miestas Korkas (Cork) pateikia daug puikių pavyzdžių šioje srityje. Korko miesto taryba patvirtino „Prisitaikymo prie klimato pokyčių strategiją“ 2019-2024 metams, mieste įgyvendinama eilė projektų ir iniciatyvų: veikia Korko Aplinkos forumas, vykdoma programa"Ekologiškesnis gyvenimas", įmonė „Korko energija“ įgyvendina darnaus energijos vartojimo programą „Drive for zero“. Korko mieste vykdomos bendruomenių įtraukimo į energijos taupymo, pastatų renovavimo, darnaus transporto vartojimo skatinimo priemonės ir programos.

Kitos organizacijos Airijoje taip pat vykdo visą eilę veiklų bei projektų klimato kaitos mažinimo srityje: Korko universitetinis koledžo projektas „Green Campus“ siekia energijos taupymo ir atliekų mažinimo studentų miestelyje, Airijos studentų sąjungos projektas „SAVES2“ - tausaus energijos vartojimo, o Dublino kolegija vykdo „Conseed“ projektą, siekiantį nustatyti faktorius, įtakojančius visuomenės vartotojišką elgseną. Dar viena išskirtinė iniciatyva – „Woody Farm“ festivalis, kurio pagrindinė skleidžiama žinia – teigiamai reaguoti į klimato kaitos iššūkius (https://www.evensi.ie/woody-farm-fest-r95-p520/323091061). Visa tai – vertingi visuomenės aktyvaus dalyvavimo ir prisidėjimo prie klimato kaitos mažinimo pavyzdžiai, kurie gali būti nesunkiai pritaikomi ir Lietuvoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA