REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Spalio 13 d. 08:53

Keliaukime grafienės Pranciškos Ščiukaitės – Butlerienės rožančkeliu

Marijampolė

Algirdas Kazla

Rita DragūnaitėŠaltinis: Etaplius.lt


16961

Marijampolės miesto pradžia yra Kvietiškio dvaras, kurį 1717 m. pastatė Prienų seniūnas M.A. Butleris su savo žmona P.Š. Butleriene. Vieta apipinta legendomis ir pasakojimais, kaip grafas rinkosi vietą savo dvarui.

To meto papročiu prie dvarų buvo kuriami miesteliai, tad netoli dvaro atsirado Starapolė. Grafienė Butlerienė buvo pamaldi moteris ir rūpinosi savo pavaldinių dvasiniu gyvenimu. 1758 m. ji skyrė žemės sklypą medinio vienuolyno statybai. Pasakojama, kad P. Butlerienė rinkti vietos bažnyčiai iš Kvietiškio dvaro ėjusi Šešupės upės pakrante kalbėdama rožančių. Po kiekvienos „Tėve mūsų“ maldos buvo sodinama liepa, o Rožinio pabaiga žymėjo bažnyčios vietą. Kelias, kuriuo ji ėjo, žmonių buvo pramintas Rožančkeliu.

Šiame kelyje, labai pakitusiame per 300 metų, yra daug įdomių istorine prasme pažintinių objektų. Tai Marijampolės mieto istorija, kurią galima pažinti miesto svečiams ir prisiminti miesto gyventojams.

Rožančkelio pradžia – Kvietiškio dvaras – palivarkas (dabartinė Marijampolės kolegijos teritorija- P. Armino g. 92). Jį sudarė mediniai dvaro rūmai, 3 klojimai, 2 klėtys, 3 tvartai, bravoras, grūdų magazinas, vežiminė, vandens ir vėjo malūnai, plytinė. 2017 metai dvarui yra jubiliejiniai – 300-ieji. Ši vietovė mini daug istorinių įvykių ir siejama su to meto asmenybėmis. Viena iš jų Napoleono maršalas M. Nėjus, kuris istorikų teigimu 1807 m. lankėsi dvare. Taip pat, pietvakariniuose Kvietiškio laukuose vyko 1831 m. sukilimo mūšis. 1909 m. dvare veikė „Žiburio“ draugijos įkurta pradinė mokykla. Čia lankėsi ir kiti garsūs to meto žmonės: P. Arminas- Trupinėlis, P. Kriaučiūnas, J. Kriaučiūnas, D. Aleksandravičius ir kt. Dabar šio istorinio dvaro teritorijoje įkurta Marijampolės kolegija. Atvykę čia galite susipažinti su dvaro istoriją, bei pamatyti senovinių padargų ekspoziciją, pasivaikščioti dvaro takais, taip pat Kolegijos pastate galite aplankyti parodą, skirtą Kvietiškio dvaro 300 metų sukakčiai.

Marijampolės karinis miestelis – čia buvo įsikūrusi prancūzų kariuomenė, M. Nėjaus štabas, taip pat Rusijos kariuomenė, Vokietijos kariuomenės dalinys, 9-asis pėstininkų kunigaikščio Vytenio pulkas. Antrojo pasaulinio kario metu pastatus naudojo vokiečių armija. Po antrojo pasaulinio karo čia įsikūrė sovietų kariuomenė. Dabar, nors senųjų statinių išliko nedaug, bendra karinio miestelio plano ir erdvinė kompozicija išlikusi. Unikalių medinių konstrukcijų maniežo pastatas registruotas LR Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąraše.

Atremontuotose kareivinių patalpose atrasti ant sienų tapytų paveikslų fragmentai. 1998 m. buvo įkurtas Vytenio bataliono muziejus. 2009 m. kovo 1 d. bataliono teritorijoje atstatytas paminklas Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Vyteniui. Paminklą atkūrė skulptorius J. Narušis.

Meškučių piliakalnis – įrengtas aukštumos kyšulyje Šešupės kairiajame krante, santakoje su bevardžiu upeliu (išnykusiu). Didžiąją piliakalnio dalį iki XIX a. nuplovė Šešupė, todėl pirminė jo išvaizda ir dydis nežinomi. Piliakalnis su gyvenviete datuojamas I tūkstantmečiu pr. m. e. 1972 m. paskelbtas respublikinės reikšmės archeologijos paminklu ir saugomas valstybės.

Ramybės parkas – Varpo gatvėje ant Šešupės kranto įsikūręs parkas, kuriame yra sovietinio teroro aukų kapai. Prasidėjus atgimimui. 1990 m. šioje vietoje pastatyti koplytstulpiai, įrengtas parkas, kuriame pasodinta daug įvairių medžių ir krūmų. Kasmet birželio 14-ąją šioje vietoje vyksta Gedulo ir vilties dienos minėjimas.

Senosios miesto kapinės - panteonas įkurtos 1846 m. Kapinėse palaidota daug žymių žmonių: tautinio atgimimo žadintojas P. Arminas – Trupinėlis, rašytoja J. Žemaitė, knygnešiai, Nepriklausomybės gynėjas R. Juknevičius ir kt.

Švč. Trejybės cerkvė pastatyta 1901 m. Tarpukariu jos veikla merdėjo ir atgijo tik apie 1931 m. 1961 m. valdžios sprendimu buvo uždaryta. 2007 m. senosiose kapinėse esanti cerkvė restauruota ir grąžinta stačiatikiams, pritaikyta tikinčiųjų reikmėms.

Seniausios miesto gatvelės – Žvyryno, Kranto ir Kalkinės ir į jas atsiremiančios Kapų, Antakalnio, A. Civinsko, Alyvų ir Teatro gatvės. Manoma, kad šios gatvelės buvo Rožančkelio dalimi, kuriuo ėjo grafienė P. Butlerienė.

Šventosios Šeimos seserų vienuolijos namai. Namų įkūrėja E. Bendoravičiūtė. Moteris turėjo tikslą pagelbėti vargingiems žmonėms, pasirūpinti švietimu. Ji siekė suteikti išsilavinimą paprastoms kaimo ir miestelio merginoms įkurdama amatų mokyklą. 1948 m. įkūrė vaikų namus. Šiuo metu vienuolijoje yra per 30 seserų, skiriančių dėmesį šeimoms, vaikams ir jaunimui.

Seniausios miesto kapinės. Kuomet buvo pradėtas kurti Marijampolės miestas, grafai Butleriai nusprendė, kad šiame mieste turi būti kapinės. Kapinės įtrauktos į Valstybės saugotinų paveldo paminklų sąrašą. 2014 m. spalio 9 d. kapinių centre atidengtas skulptoriaus J. Narušio sukurtas paminklas.

Dramos teatras ir Teatro skveras mena sudėtingą istoriją. Čia buvo rengiami lietuviški vakarai, vaidinimai. Vėliau teatras buvo uždarytas. 1956 m. dramos teatras buvo įsteigtas iš naujo ir greitai tapo vienu įdomiausiu Lietuvos teatrų. 1963 m. teatras buvo likviduotas, bet 1988 m. buvo įsteigtas Marijampolės valstybinis dramos teatras, 1992 m. pertvarkytas ir perduotas miesto savivaldybei.

Šv. Arkangelo Mykolo Bazilika – viena svarbiausių Vilkaviškio vyskupijos bažnyčių. 1809 m. sudegus medinei grafienės P. Butlerienės statytai bažnyčiai, naujos mūrinės bažnyčios statyba rūpinosi marijonų vienuoliai. 1934 m. bažnyčios Švč. Jėzaus Širdies koplyčioje palaidotas arkivyskupas J. Matulaitis. 1987 m. popiežiui Jonui Pauliui II paskelbus arkivyskupą Palaimintuoju, bažnyčioje, Švč. Širdies koplyčioje, įrengtas Palaimintojo arkivyskupo J. Matulaičio altorius, o pati koplyčia pavadinta Palaimintojo vardu.

Palaimintojo J. Matulaičio muziejus. Muziejus įsikūręs Marijampolės Marijonų vienuolyne ir Šv. Arkangelo Mykolo Bazilikoje. Publikuojamos dvi ekspozicijos. Įvadinėje ekspozicijoje eksponuojami autentiški dokumentai, meno dirbiniai, bažnytiniai reikmenys, dovanoti Marijampolės marijonų vienuolynui jo fundatorės grafienės P. Butlerienės. Pagrindinė ekspozicija atskleidžia aktyvią J. Matulaičio – kunigo, vyskupo, arkivyskupo, profesoriaus, vienuolio, socialinio veikėjo, diplomato – veiklą, biografiją ir dvasinį gyvenimą. Ekspozicijos stenduose bei interaktyviuose ekranuose lankytojams pristatomi Palaimintajam priklausę daiktai, įvairūs dokumentai ir fotografijos, audio ir video medžiaga.

Rožančkelio kelyje yra ir marijonų vienuolynas, J. Matulaičio svečių namai „Domus Beati“, Marijonų gimnazija. Šie trys pastatai mena taip pat įdomią istoriją apie savo gyvavimą.

Rožančkelio leidinio sudarytoja Vida Mickuvienė. Rožančkelio ekskursija trunka apie 2 val. Dėl ekskursijos ir informacijos kreipkitės tel. nr 8 656 19882 arba el. paštu vidamickus@yahoo.com

Leidinį su aprašymu galite rasti Marijampolės turizmo informacijos centre, J. Basanavičiaus a.1, Marijampolė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA