REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2018 m. Kovo 20 d. 18:09

Kauno ir Floridos universitetai bendradarbiaus ruošdami specialistus ekstremalių situacijų valdymui

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


32167

Daugybė šalių dažniausiai neskiria didelių investicijų pasirengimui ekstremaliosioms situacijoms, nes tokio masto nelaimės kai kur pakankamai retos. Nepaisant to, valstybės investuoja į švietimą, o mokslininkų atliktų tyrimų rezultatai ekstremalių situacijų valdymo planuotojams labai praverčia. Jais remiantis galima lengviau kurti sėkmingas nelaimių prevencijos, rizikos mažinimo strategijas, numatyti greito reagavimo į nelaimes būdus.

Rugsėjo 11-osios, Bostono maratono teroro išpuoliai, žemės drebėjimai Kalifornijoje, uraganai Teksase, Luizianoje ir Floridoje - dėl šių ir kitų panašių įvykių metu įgytos patirties JAV ekstremaliųjų situacijų valdymas pakankamai gerai išvystytas. „Nors pats Amerikos kontekstas ir mokslas, tiriantis nelaimes bei jų poveikį, labai skiriasi nuo Lietuvos situacijos, visgi yra daugybė dalykų, kurių galime vieni iš kitų pasimokyti“, - tvirtina Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete (KTU SHMMF) apsilankęs ir Viešojo administravimo programos magistrams paskaitą skaitęs Centrinės Floridos universiteto (UCF) prof. Naimas Kapucu, kuris jau 15 metų tyrinėja ekstremalių situacijų valdymą.

Pirmąkart Lietuvoje apsilankęs UCF profesorius džiaugiasi jau ketverius metus trunkančiu bendradarbiavimu su KTU ir teigė pirmųjų į Floridą atvyksiančių KTU studentų laukiantis jau po kelerių metų.

„Aplankęs tyrėjus Kaune įsitikinau, kad jie - savo srities profesionalai, todėl abi šalys turi galimybę vieni iš kitų pasisemti vertingų žinių. Tarptautinis universitetų bendradarbiavimas ypač svarbus, kadangi mokslininkai, dirbantys įvairiose pasaulio vietose, sukaupia vertingas žinias, įžvalgas ir tyrimų rezultatus. Taip galima pažvelgti į savo nagrinėjamą situaciją iš kitokios perspektyvos“, - tvirtina N. Kapucu.

Anot Kauno technologijos universiteto pranešimo, tikimasi, kad jau šį rudenį pagal „Erasmus+“ mainų programą N. Kapucu, kaip kviestinis lektorius, dėstys KTU Politikos ir saugumo bakalauro bei Viešosios politikos ir saugumo magistrantūros studentams.

KTU pranešime pabrėžiama, kad nuo 2019 metų bus pradėta vykdyti bendra KTU ir UCF viešojo administravimo bakalauro jungtinio laipsnio studijų programa Viešasis valdymas, kuri KTU studentams suteiks galimybę studijuoti kartu su amerikiečiais ir įgyti JAV diplomą.

Ekstremalių situacijų valdyme laikomasi požiūrio, kad „kiekviena nelaimė yra visuotinė“. Iki 1950-ųjų ekstremaliųjų situacijų valdymu JAV daugiausiai užsiėmė pelno nesiekiančios organizacijos, savanoriai ir ugniagesiai, tačiau dabar tai tapo svarbia vyriausybės atsakomybe. JAV šiandien veikia Federalinė ekstremaliųjų situacijų valdymo agentūra, kuri koordinuoja valdžios, visuomeninių organizacijų ir privačių įmonių pastangas užtikrinti kuo mažesnį nelaimių poveikį žmonių kasdienybei ir materialinei nuosavybei. Agentūra atsakinga ir už skubų reagavimą į stichines bei žmogaus sukeltas nelaimes, jų prevenciją, greitą įprasto gyvenimo ritmo atstatymą, žalos mažinimo strategijas.

Pasak N. Kapucu, vertėtų išanalizuoti, kokios esminės politinės priemonės gali būti pritaikytos ir Lietuvoje. „Piliečių įtraukimas, specialistų ruošimas, suaugusiųjų švietimas, rengimas, mokinių edukacija tam, kad nuo mažens žinotų, kaip pasiruošti ir reaguoti į nelaimes, - visi šie dalykai gali būti pritaikomi įvairiose šalyse“, - tvirtina amerikietis profesorius.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA