REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Rugsėjo 1 d. 10:10

Kaip teisingai atsodinti mišką?

Ukmergė

Vytautas NemunaitisŠaltinis: Etaplius.lt


144123

Nusprendus parduoti iškirstą, neprižiūrėtą ir todėl išdžiūvusį mišką jis jums neatneš naudos, o mišką bei medieną perkančios įmonės nepateiks gero pardavimo kainos pasiūlymo. Tokiu atveju neverta nusiminti, o mišką ir toliau palikti likimo valiai. Vienas tinkamesnių poelgių tokioje situacijoje yra pašalinti pažeistus medžius, paruošti miško paklotę ir atsodinti mišką bei taip prikelti jį naujam gyvenimui, tačiau kaip tai padaryti?

Metų laikas

Miško sodinimas yra įgūdžių ir visiško atsidavimo reikalaujanti užduotis, tačiau žinant, kaip teisingai tai padaryti, šis darbas tampa nesunkiu ir teikiančiu malonumą. Specialistai pataria mišką sodinti pavasarį, iš žemės pasitraukus įšalui, tačiau jai nesant permirkusiai po pavasarinių liūčių. Nors rudenį taip pat galima sodinti tiek lapuočių, tiek ir spygliuočių medelius, tačiau sodinant medelius pavasarį padidėja šansas, jog sodinukai prigis, tad rudenį palikite dirvos paruošimo ir supurenimo, piktžolių naikinimo darbams.

Dirvos sąlygos

Esant derlingesniam dirvožemiui reikėtų sodinti mažiau medelių, juos išdėlioti rečiau, nes sodinukai auga greičiau ir netrunka užgožti kitus. Nederlingame sklype ekspertai pataria sodinti daugiau medelių, nes daugelis jų gali neprigyti ir išdžiūti. Dirvožemiui mažiausiai reikliu medžiu laikomas lietuviškasis beržas (lot. betula), labiausiai lepiu – paprastasis ąžuolas (lot. quercus robur), tad prieš sodinimą vertėtų atlikti profesionalius dirvožemio tyrimus ir išsiaiškinti, kas joje auga geriausiai, taip vėliau neteks nusivilti.

Sodinukai

Medelių sodinimo atstumai, tankumas, išdėstymas bei duobučių gylis priklauso nuo konkrečios medelio rūšies ir amžiaus, dirvos sąlygų ir kt. Nors, atrodytų, teisingiausia neprižiūrėto miško vietoje sodinti tokios pačios rūšies medelius, tačiau išdžiūvęs miškas gali būti ženklu, jog dirva medeliams buvo netinkama. Miško sodinimo specialistai pataria mišką sodinti įvairesniais medeliais, kelių rūšių želdiniais – tokie miškai produktyviausi ir tvariausi. Patys sodinukai turi būti perkami tik iš profesionalių medelynų ir daigynų, nes taip bus žinoma, jog medeliai neserga jokiomis ligomis, o konsultantai patars dėl sodinukų amžiaus bei rūšies.

Jeigu jūsų nuomone miško sodinimas yra lygus kebliam ir sunkiam darbui, patikėkite jį profesionalams. Visgi, nusprendus šia užduotį atlikti patiems, vertėtų pasidomėti papildomai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA