Angle down Atgal

Kaip Birutė valstybę „apvogė“

Neturi su savimi pensininko pažymėjimo ir naudojiesi lengvatiniu autobuso bilietu? Nuveš kontrolieriai tave į miesto pakraštyje esantį policijos komisariatą ir paliks. Grįžk kaip nori. Ašaromis laistydama žemę ir tempdama sunkius nešulius. Su tokia situacija susidūrusi 74-erių senjorė klausia: ar kada nors sovietinis kontrolės mentalitetas iškeliaus iš Šiaulių?

„Pasijutau kaip Šiaurės Korėjoje“

74-erių šiaulietė Birutė Apčelauskienė graudinasi. Taip, ji žino, kad kai naudojiesi lengvatiniu bilietu, važiuodama maršrutiniu autobusu, turi su savimi turėti ir pensininko pažymėjimą. Ir jei paprašys „Busturo“ kontrolieriai, privalai jį pateikti.

Bet atsitiko, kaip atsitiko – nepasiėmė. Paliko jį namuose. Tyčia. Galvojo apie vaikus. Jei ji, besidarbuodama sode, iškeliautų amžinybėn, vaikams būtų lengviau ją laidoti – namuose jie rastų pensininko pažymėjimą, banko korteles ir kitus dokumentus.

Bet moters geri norai atsisuko prieš ją. Kontrolieriai senjorę nuvežė į policiją ir iš ten ji turėjo grįžti į namus pietiniame mikrorajone. Pėsčiomis. Verkdama ir nešdama maišelius su sodo gėrybėmis ir gėlėmis.

Žeminanti situacija, dėl kurios ji iki šiol negali ramiai miegoti, nutiko liepos 10-ąją.

Birutė, prisikrovusi sodo gėrybių ir prisiskynusi gėlių, skirtų draugei pasveikinti gimimo dienos proga, iš sodo Rėkyvoje vyko į namus, esančius Krymo gatvėje, 10-ojo maršruto autobusu. Moteris autobuse nesnaudė – iškart pasižymėjo lengvatinį bilietą ir prisėdusi svajojo kuo greičiau apkabinti draugę.

Stotelėje netoli Piktmiškio gatvės į autobusą įlipo „Busturo“ kontrolieriai. Patikrino Birutės bilietą ir paprašė pateikti pensininko pažymėjimą. Senjorė atsakė jo nepasiėmusi, todėl jos paprašyta išlipti iš autobuso ir eiti į kontrolierių mikroautobusą.

Kartu išlaipintas ir pagyvenęs vyras. Jis, moters pasakojimu, tądien uogavo, buvo prisirinkęs mėlynių. Uogauti vyko dviračiu, bet nusprendė į Šiaulius grįžti kartu su žmona, dviratį palikęs sode. Lengvatinį bilietą turėjo, o pensininko pažymėjimo – ne. Tad kontrolieriai žmonai leido toliau važiuoti, o sutuoktinį į mikroautobusą išsivedė su Birute.

Senjorė sako iš kontrolierių išgirdusi replikų, kad jaunai atrodo, o pensininko pažymėjimo neturi. Tada išgirdo, kad su kitu senjoru – nelaimės draugu – bus vežami į policiją tapatybei nustatyti, išsiaiškinti, „kas jie per žmonės“.

„Kaip kokioj Šiaurės Korėjoj – tapatybei nustatyti, išsiaiškinti, kas esame. Koks pažeminimas. Lyg kokia nusikaltėlė ar apskurusi valkata būčiau“, – graudinasi Birutė.

„Tai nenormalu“

Moteris sakė prašiusi kontrolierių leisti jai nuvykti į namus, pasiimti pensininko pažymėjimą ir atvežti į „Busturą“, tačiau šie nesileido į kalbas. Per visą miestą vežė du pensininkus į Šiaulių apskrities VPK pastatą, esantį Purienų gatvėje.

Pasak šiaulietės, ten kažkoks „pijokas“, uždarytas už grotų, rėkavo, o ji, lyg koks vagis, sėdėjo ir laukė bausmės.

„Buvo jau 19 val. vakaro. Palaukėme pusvalandį. Išnešė mums protokolus. Ten parašyta, kad mūsų asmenybės buvo nustatytos. Bet mūsų niekas net niekur nekvietė. Kaip jie nustatė, kas esame?“ – stebisi Birutė.

Kontrolieriai įteikė administracinio nusižengimo protokolą, kuriame nurodyta, kad jai siūloma sumokėti 5 Eur dydžio baudą. Pasakė, kad sumokėtų „Perlo“ terminale.

„Dar pasakė, kad nevažiuočiau su lengvatiniu bilietu, nes neturiu teisės, ir kad pirkčiau bilietą už 1 Eur. Pirmą kartą Purienų g. buvau. Nežinojau net į kurią pusę eiti. Su visais agurkais, pomidorais ir bulvėmis, sutrikusi ir verkdama dėl patirto pažeminimo, nuėjau iki miesto centro. Tada autobusu, kuriame pirkau bilietą už 1 Eur, grįžau į namus“, – prisimena moteris.

Pasak Birutės, lengvatinį elektroninį bilietą ji pirko prieš trejus metus, pateikusi pensininko pažymėjimą. Dar nė karto įrodymų, kad ji teisėtai važinėja su lengvata, jos nebuvo paprašyta, nors kontrolieriai bilietus tikrino.

„Galėjo tik išlaipinti iš autobuso, nes pažeidžiau taisykles. Galėjo paprašyti už 1 Eur bilietą autobuse nusipirkti. Bet vežti į policiją, nors bilietą pažymėjau, o tai reiškia, kad už kelionę sumokėjau, – tai nenormalu“, – sakė šiaulietė.

Pasak Birutės, ji prašiusi kontrolierių ją pavėžėti nuo policijos pastato iki miesto centro. Jie juk vis tiek važiuoja tuščiu mikroautobusu. Bet išgirdo, kad to daryti jie neturi teisės.

Senjorės klausimai „Busturui“

Birutė jau sumokėjo baudą– 5,60 Eur. 60 centų teko sumokėti „Perlo“ terminale už mokėjimo paslaugą.

Nemiegojusi kelias naktis dėl patirto šoko moteris kreipėsi į „Etaplius“ redakciją. Ji nori įspėti kitus senjorus, kad būtinai vežiotųsi pensininko pažymėjimus. Nes sovietinio mentaliteto valstybėje jie laikomi nusikaltėliais.

Tuo pačiu Birutė išsakė ir savo klausimus Savivaldybės įmonei „Busturas“, kuriuos kelia visiškai pagrįstus:

1. Elektroninį lengvatinį bilietą pirko, pateikdama pensininko pažymėjimą. Kam reikia pateikti dokumentą (bilietą) ir dar vieną dokumentą, kuris įrodytų pirmojo įsigijimo teisėtumą?

2. Kodėl žmonės vežami į policiją? Ar negalima nustatyti žmogaus tapatybės kontrolierių autobusėlyje ir ten išrašyti protokolo? Šiais interneto laikais dar nėra lengvatinius bilietus įsigijusių pensininkų duomenų bazės?

3. Kodėl senjoras neatvežamas į tą pačią vietą, kurioje buvo išlaipintas iš autobuso?

4. Kaip buvo nustatyta jos tapatybė policijos komisariate, jei jos pareigūnai nekvietė, pavardės nepaklausė?

5. Ji sumokėjo vos 5 Eur dydžio baudą. O kiek už tai, kad ją vežė per visą miestą, eikvojo benziną, mokėjo algas kontrolieriams, išleido bendrovė „Busturas“?

6. Kada mūsų valstybėje senjorai iš anksto nebus laikomi nusikaltėliais?

7. Kaip ji nuskriaudė valstybę? Bilietą juk turėjo, o už kelionę sumokėjo.

„Administracinį nusižengimą padarę asmenys yra pažeidėjai, o ne nusikaltėliai“

Šiaulių savivaldybės įmonė „Busturas“ pateikė atsakymus, kuriuose išdėstyta viena – viskas daroma, vadovaujantis įstatymais.

1. Pagal LR kelių transporto kodeksą, keleivis privalo laikytis nustatytos tvarkos, o važiavimo keleiviniu transportu lengvatas ir jų kompensavimo tvarką nustato įstatymai. Lengvatomis naudotis turi teisę asmenys, pateikę šią teisę liudijančius dokumentus.

Šiaulių miesto taryba yra priėmusi sprendimą, kuriuo yra patvirtintos reguliaraus susisiekimo maršrutais Šiauliuose taisyklės. Keleivis, įlipdamas į miesto autobusą, turi turėti pasiruošęs e. bilieto kortelę. Įlipęs į autobusą, nedelsdamas ją pažymėti arba turėti pinigų vienkartiniam popieriniam bilietui nusipirkti iš vairuotojo. Taip pat turėti pasiruošęs asmens dokumentus (originalus), patvirtinančius teisę į lengvatas.

Taisyklėse taip pat numatyta, kad, neturėdamas dokumento (originalo), patvirtinančio teisę naudotis bilietu su nuolaida, keleivis turi pirkti vienkartinį popierinį bilietą už visą kainą.

Susisiekimo ministro įsakyme taip pat numatyta, kad draudžiama vežti keleivius be bilieto ar įsigijusius bilietus su nuolaida, tačiau nepateikusius reikiamų dokumentų, patvirtinančių jų teisę į transporto lengvatas.

2. Pažeidę tvarką keleiviai vežami į policiją, nes kontrolę vykdantys pareigūnai turi teisę pristatyti į policijos įstaigą be bilietų važiavusius keleivius, kurie atsisako juos įsigyti ir (arba) neturi jų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, reikalingų administracinio nusižengimo protokolui surašyti.

3. Senjoras neatvežamas į tą pačią vietą, kurioje buvo išlaipintas, todėl, kad tai būtų perteklinė keleivių kontrolę atliekančių asmenų funkcija, kuri nėra reglamentuota jokiame teisės akte.

4. Tapatybės nustatymo procesą policijos įstaigoje gali ir turi teisę komentuoti tik policijos pareigūnai, ne UAB „Busturas“ atstovai.

5. Keleivių kontrolę atliekančių asmenų funkcijos nėra atlygintinos iš sumokėtų administracinių baudų. Administracinės baudos mokamos į valstybės biudžetą, ne į UAB „Busturas“ sąskaitą, o į VMI sąskaitas.

6. Nei senjorai, nei kitos keleivių grupės nėra laikomos nusikaltėliais, nes visais atvejais turi būti taikomas nekaltumo prezumpcijos principas. Be to, administracinio nusižengimo padarymas nėra baudžiamosios atsakomybės atsiradimo pagrindas, todėl administracinį nusižengimą padarę asmenys yra pažeidėjai, o ne nusikaltėliai.

7. Ne apie tiesioginę skriaudą valstybei kalbama, o apie Keleivių ir bagažo vežimo taisyklių reglamentavimo nesilaikymą, dėl ko ir kyla administracinė atsakomybė.

comment Skaitytojų komentarai (5)

Taip pat skaitykite