REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gruodžio 1 d. 17:16

Kaip atpažinti pavojingą nušalimą ir padėti sušalusiajam?

Šiauliai

Alisa Anton nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


62537

Staiga pasikeitus oro temperatūrai, atsiranda pavojus patirti bendrą kūno sušalimą arba nušalti tam tikras kūno vietas. Šalto oro sąlygų nulemti sužalojimai pavojingi.

Gali baigtis mirtimi

Nušalimas – tai audinių pakenkimas, veikiant žemai temperatūrai, kuris priklauso nuo aplinkos temperatūros, drėgmės, vėjuotumo, laiko, praleisto lauke. Dažniausiai nušąla drabužiais nepridengtos kūno vietos: ausys, nosis, skruostai. Neretai nušąla ir tos kūno vietos, kurių kraujotaka būna sutrikusi dėl netinkamos aprangos: kojų ir rankų pirštai, pėdos (pvz., avint ankšta ir šlapia avalyne).

aaron-lee-nuotr-222666-unsplash.jpg

Pagal sunkumą ir gylį skiriami keturi nušalimo laipsniai

  • I laipsnis – pažeidžiamas paviršinis odos sluoksnis, oda pabąla.
  • II laipsnis – nušalusioje vietoje atsiranda įvairaus dydžio skaidraus ar balto skysčio prisipildžiusių pūslių.
  • III laipsnis – susidaro tamsiai raudono ir rudo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiami gilesni odos sluoksniai.
  • IV laipsnis – susidaro juodo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiamas paodis, raumenys, sausgyslės, net kaulai.

Bendrasis kūno sušalimas – tai kūno temperatūros sumažėjimas, ilgai veikiant šaldantiems aplinkos veiksniams (šalčiui, vėjui, vandeniui). Žmogui ilgai būnant šaltoje aplinkoje, organizmas nesugeba palaikyti reikiamos temperatūros, todėl tampa viskam abejingas, mieguistas, sustingęs. Jo širdies veikla ir kvėpavimas sulėtėja. Sutrikus sąmonei ir kūno temperatūrai nukritus žemiau +30 °C, žmogus miršta.

viktor-kern-nuotr-70026-unsplash.jpg

Jeigu sušalote:

  • Stenkitės kuo greičiau patekti į šiltas patalpas.
  • Nušalusią kūno dalį atšildykite, įmerkdami pažeistą kūno vietą į šaltą vandenį. Vėliau vandenį po truputėlį šildykite (jei žmogus nušalo galūnes, nepamirškite nuimti žiedus, laikrodžius, kadangi, atšildant nušalusias galūnes, jos tinsta ir vėliau papuošalus gali būti sunku numauti). Sušildytą pažeistą kūno dalį nusausinkite (nušluostykite), steriliai apriškite ir šiltai užklokite. Jei atšalo visas kūnas, sušalusįjį galima guldyti į kambario temperatūros vonią ir pamažu leisti šiltesnio vandens (vandens temperatūra nuo +20 °C iki +37 °C keliama per 10–30 min.).
  • Sušalusiajam duokite gerti šiltų ir saldžių gėrimų (kofeinas ypač gerai praplečia kraujagysles, todėl organizmas greičiau sušyla).
  • Nedaug nušalus, kai arti nėra šiltų patalpų, veidą, nosį, ausis galite šildyti delnais.
  • Negalima nušalusių vietų tepti riebalais ir tepalais arba trinti sniegu, kadangi sniego kristalai gali subraižyti ir užkrėsti odą, o kai yra smarkus nušalimas, galima sužeisti kraujagysles. Dėl to padidėja trombozės ir gilesnių audinių pažeidimo pavojus.

Parengta pagal Šiaulių visuomenės sveikatos biuro informaciją



REDAKCIJA REKOMENDUOJA