REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Balandžio 4 d. 20:29

Ką daryti, jei bendravote su žmogumi, kuris susirgo koronavirusu?

Vilnius

www.freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


122956

Pasak gydytojų, kiekvienas žmogus, užsikrėtęs koronavirusu, perduoda jį mažiausiai dviem ar trims žmonėms, o užsikrėtimui pakanka penkiolikos minučių kontakto. Na, jei turite galimybę izoliuoti save ir praleisti kelias savaites karantine, tai žymiai sumažins riziką užsikrėsti virusu ir perduoti jį kam nors kitam. Bet jei esate priversti toliau eiti į darbą, važinėti viešuoju transportu ir palaikyti ryšį su kolegomis ir nepažįstamaisiais, jūsų rizika užsikrėsti virusu išlieka gana didelė. Ir gali atsitikti taip, kad sužinosite, jog asmuo, su kuriuo kalbėjote dieną prieš, susirgo koronavirusu. Štai, ką reikėtų daryti tokiu atveju.

Pirmas žingsnis: saviizoliuokitės

Net jei bendravimas buvo vienkartinis ir trumpalaikis, jūsų rizika užsikrėsti virusu yra gana didelė – taip pat galimybė perduoti virusą toliau, taip pat ir tiems, kuriems gresia ypatinga rizika. Norėdami nutraukti infekcijos grandinę, saviizoliuokitės. Dabar jau privaloma tą daryti, tad tikrai neturėtų būti sunku. Karantino metu privalote ne tik neišeiti iš namų, bet ir nebendrauti su artimaisiais. Jei negyvenate vienas, pabandykite atsiriboti atskirame kambaryje ir laikykitės karantino taisyklių.

Antras žingsnis: pasitikrinkite simptomus

Koronaviruso simptomai yra labai panašūs į gripo ar SARS simptomus, tačiau vis dar yra keletas skirtumų. Dažniausiai pasitaikantys „Covid-19“ simptomai yra sausas kosulys, karščiavimas, dusulys, silpnumas, gerklės ir krūtinės skausmas, kartais pykinimas ir viduriavimas. Jei turite šiuos simptomus, galbūt tikrai užsikrėtėte koronavirusu, todėl ypač atidžiai stebėkite savo būklę.

Trečias žingsnis: informuokite gydytoją

Jei įtariate, kad užsikrėtėte koronavirusu, būtinai paskambinkite į savo kliniką ar greitąją pagalbą. Informuokite gydytoją apie kontaktą ir simptomus – net jei jūsų simptomai šiuo metu nekelia susirūpinimo. Pirma, padėtis gali pasikeisti, antra, dabar svarbi informacija apie kiekvieną pacientą. Jūs negalėsite savarankiškai atlikti koronaviruso analizės, gydytojas nuspręs, ar ji jums būtina.

Ko nereikėtų daryti: patys neikite į polikliniką ar ligoninę. Jei tikrai sergate, virusą galite perduoti kitiems gydymo įstaigos lankytojams, tarp kurių gali būti rizikos grupės žmonių.

Ketvirtas žingsnis: Atidžiai stebėkite savo būklę

Jei nesergate lėtinėmis ligomis ir, jei esate jaunesni nei 40 ar net 50 metų, labai tikėtina, kad šia liga lengvai persirgsite. Tačiau vis tiek verta atidžiai stebėti savo būklę ir nedelsiant išsikviesti greitąją pagalbą, jei atsiranda dusulys, labai aukšta temperatūra (virš 38,5–39 laipsnių) ir kiti sunkūs simptomai. Jokiu būdu nereikia savarankiškai gydytis ir juo labiau nekreipti dėmesio į būklės pablogėjimą.

Penktas žingsnis: nepanikuokite

Kaip jau ne kartą rašėme, baimė ir panika daug nesunaikins koronaviruso. Taip, tai gali būti mirtina liga, tačiau net ir tiems, kuriems gresia pavojus, pasveikimo tikimybė yra 85%, ir, antra, didžiajai daliai atvejų infekcija yra lengva. Elkitės ramiai, vykdykite gydytojo nurodymus, nekelkite pavojaus sau bei kitiems ir viskas bus gerai.

Jei jūsų pažįstami susirgo koronavirusu ir turėjote su jais kontaktą – nedelsdami apie tai praneškite savo gydytojui.

Kaip nuo koronaviruso apsisaugoti viešajame transporte ir važiuojant taksi

Ne visi gali karantino metu likti namuose. Kai kam vis dar reikia vykti į darbą ar išeiti kitais reikalais. Asmeninis automobilis tokiais atvejais yra saugiausias pasirinkimas. Bet ką daryti, jei jo nėra? Tada tenka rinktis viešąjį transportą arba taksi. Kaip apsisaugoti, važiuojant šiomis transporto priemonėmis?

Taksi

Jei važiuojate ne vienas ir nesate įsitikinęs, ar kitas asmuo nėra užsikrėtęs, reikia imtis atsargos priemonių. Pirma, išlaikykite didelį atstumą, antra, jei važiuojate ant užpakalinės sėdynės, paprašykite vairuotojo į jus nesigręžioti. Taip sumažės užsikrėtimo tikimybė.

Deja, neįmanoma nieko žinoti apie prieš jus važiavusius keleivius. Galbūt kai kurie iš jų sirgo ar kontaktavo su žmonėmis, kuriems nustatytas koronavirusas. Viruso dalelės gali likti ant saugos diržų ir durų rankenų. Kad apsisaugotumėte, keliaudamas nelieskite veido rankomis ir iškart, išlipęs iš automobilio, rankas nusivalykite dezinfekantu (arba kruopščiai nusiplaukite muilu, kai tik bus tam galimybė).

Viešasis transportas

Kuo daugiau žmonių laikosi karantino, tuo mažiau keleivių bus tuo pačiu metu kiekviename autobuse. Jei įmanoma, laikykitės saugaus atstumo – bent du metrus nuo kitų keleivių. Neužmirškite, kad viruso dalelių gali būti ant turėklų, sėdynių ar kitų transporto paviršių, jei prieš tai juo naudojosi užsikrėtęs asmuo.

Rekomendacijos yra tos pačios. Stenkitės išlaikyti atstumą, kelionės metu nelieskite rankomis veido, o grįžę namo, arba kai tik galėsite, rankas dezinfekuokite.

https://www.zinoti.lt

zinotilt-logo-1.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA