REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 22 d. 15:39

Jonaviečiai pritarė miesto įkūrėjos įamžinimui: statys skulptūrą

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


104073

Antradienį baigėsi visą mėnesį trukusi Jonavos gyventojų apklausa dėl skulptūros miesto įkūrėjai Marijai Zabielaitei Kosakovskienei atminti. Savo nuomonę savivaldybės facebook puslapyje pareiškė 510 jonaviečių. 405 pritarė, kad mieste reiktų įamžinti Jonavos įkūrėjos atminimą. 105 pasiūlė skulptūros nestatyti.

„Džiaugiuosi, kad nemaža dalis jonaviečių išreiškė savo nuomonę atviroje, neanonimiškoje apklausoje. Dėkoju visiems dalyvavusiems, Jūsų nuomonė padės tarybai apsispręsti svarstant klausimą dėl skulptūros finansavimo", - sako rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

Jonavos rajono taryba sprendimą dėl skulptūros finansavimo turėtų priimti dar šiemet, svarstydama 2020 m. rajono biudžetą.

Skulptūra miesto įkūrėjai M. Zabielaitei Kosakovskienei galėtų būti vienas iš šventės akcentų, ateinančiais metais švenčiant Jonavos 270 metų jubiliejų.

Taryba pritarė 2011 m.

Pirmą kartą rajono taryba sprendimui „Dėl Marijos Zabielaitės Kosakovskienės atminimo įamžinimo" pritarė dar 2011 m.

Tarybos posėdžio eigą tuo metu aprašė laikraštis „Naujienos" (2011-08-02, Nr.60). Jame teigiama, kad šį klausimą tarybai pristatęs mero pavaduotojas Vytautas Venckūnas aiškino, jog „miesto signatarės įamžinimas jau dabar yra pavėluotas, o jo įgyvendinimas gali užtrukti nuo vienerių iki dvejų metų".

Anot 2011 m. rašyto straipsnio, opozicijos atstovas Andrejus Štombergas trumpai ir drūtai pritarė pranešėjui: „Darykit ir nieko neklausykit".

2011 m. lapkričio 22 d. Jonavos rajono savivaldybės administracija paskelbė viešąjį idėjos konkursą skulptūrai sukurti. Skelbimas patalpintas laikraštyje „Naujienos", Nr. 91.

2012 m. konkurso laimėtoju pripažintas skulptorius Mindaugas Junčys. Jis pasiūlė iš granito ir bronzos išlieti skulptūrą „Miestas ant moters rankų", kuri būtų apie 230 cm aukščio, 360 cm pločio.

„Rankos vaizduojamos apibendrintos formos, monumentalios, tačiau moteriškai grakščios. Ant delnų laikomas miestas „surenkamas" iš atskirų miesto fragmentų – architektūrinių statinių, kurie turėjo istorinę miesto formavimosi vertę ir galėtų būti įvardinti kaip Jonavos miesto veidas", - savo idėją pristato M. Junčys.

Jo teigimu, skulptūra taptų ne tik dekoratyviniu miesto akcentu, bet ir leistų gyventojams bei svečiams susipažinti su Jonavos miesto architektūra ir istorija. Ant akmeninės skulptūros dalies būtų įkomponuotas užrašas apie miesto įkūrėją M. Zabielaitę Kosakovskienę.

Sumažintas skulptūros modelis šiuo metu yra patalpintas laikinoje vitrinoje, įrengtoje atnaujintame Ramybės skvere.

Skarulių dvarininkė M. Zabielaitė Kosakovskienė 1750 m. išrūpino Jonavai Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Augusto III privilegiją „...įkurti Jonavos miestelį, leisti jame turgus ir prekymečius, apgyvendinti laisvus įvairių religijų žmones". Ši data laikoma Jonavos gimtadieniu. Marijos vyras Dominykas Kosakovskis naująją gyvenvietę buvo pavadinęs savo tėvo Jono vardu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA