REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 29 d. 18:06

Iš­mal­dos pra­šy­mas – ko­va su sis­te­ma

Šiauliai

Iš­mal­dos pra­šan­ti Je­le­na pa­sa­ko­ja, kad ap­sau­gi­nin­kas 112 pa­skam­bi­no prie jos akių – esą pa­sta­to sa­vi­nin­kas norėjęs, kad jo te­ri­to­ri­ja būtų „iš­va­ly­ta nuo aso­cia­lių as­menų“. (Au­torės nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


155992

Iš­mal­dos pra­šan­ti ne­įga­li šiau­lietė užk­liu­vo vie­no pre­ky­bos cent­ro ap­sau­gi­nin­kams. Jie mo­te­riai išk­vietė po­li­ciją. Su aso­cia­liais as­me­ni­mis pa­ly­gin­ta šiau­lietė jau­čia­si įžeis­ta ir sa­ko, kad iš­mal­dos pra­šy­mas jai – kur kas dau­giau nei būti­nybė pri­si­dur­ti prie skurd­žios bui­ties. Pre­ky­bos cent­ro ad­mi­nist­ra­ci­ja pa­tei­kia šiek tiek ki­to­kią įvy­kių ver­siją.

Panoro išsivalyti?

Netoli centrinės miesto turgavietės įsikūrusiame prekybos centre šiaulietė Jelena Bojar – retas svečias. Dienas ji leidžia lauke, prekybos centro prieangyje. Čia sunkia cerebrinio paralyžiaus forma serganti, 10 proc. darbingumą turinti ir vežimėlyje sėdinti Jelena prašo išmaldos.

Sako daranti tai pakelta galva. „Uždirbti neuždirbu, bet tai – principo reikalas. Noriu papasakoti žmonėms, kaip gyvenu“, – paaiškina.

Apie sunkias gyvenimo sąlygas J. Bojar yra ne kartą pasakojusi ir žurnalistams. Šiaulietė teigia, kad metai iš metų gyvena būste, kuris nėra iki galo pritaikytas neįgaliojo poreikiams. Dėl to ne kartą kreipėsi į Šiaulių miesto socialinių paslaugų centrą, ne kartą krito ir susižalojo savo pačios namuose, ne kartą savomis arba skolintomis lėšomis atliko remontą. Trijų jos šeimoje esančių asmenų pajamos – apie 700 Eur per mėnesį, tad net ir smulkiausi remonto darbai moteriai prabanga.

J. Bojar sako nusivylusi sistema, neva sukurta jai padėti. Naujausias akibrokštas – akistata su pareigūnais, kuriuos šiaulietei iškvietė prekybos centro apsaugos tarnyba.

Jelena pasakoja, kad apsaugininkas 112 paskambino prie jos akių – esą pastato savininkas norėjęs, kad jo teritorija būtų „išvalyta nuo asocialių asmenų“.

„Bandžiau jam paaiškinti, kad aš nesu asociali. Neprageriu, neprarūkau to, ką gaunu. Rodžiau straipsnius apie save, kad suprastų, ką aš čia apskritai darau. Jam niekas nebuvo įdomu“, – prisimena Jelena.

Moteris sako, kad policiją apsaugininkas iškvietė lapkričio 17 d. rytą, maždaug 10 val. Pareigūnai, anot jos, atvyko po pusvalandžio, Jeleną įspėjo ir paprašė pasišalinti iš teritorijos, mat grėstų bauda. „Pareigūnė man dar pasakė, kad rytoj galėsiu sugrįžti“, – priduria moteris.

Administracija: šiaulietė nedėvėjo kaukės

Šiaulių miesto savivaldybės teisės aktai nenumato draudimo prašyti išmaldos viešose vietose, tačiau prekybos centras, prie kurio išmaldos prašo Jelena, yra privati nuosavybė.

Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė patvirtino, kad pareigūnai bendravo su J. Bojar.

„Taip, toks iškvietimas buvo. Kvietė prekybos centro apsaugos tarnyba, kuri nepatenkinta, kad prekybos centro erdvėje elgetaujama. Galbūt moteris nereagavo į apsaugininkų prašymą palikti prekybos centro prieigas? Pareigūnai moters nebaudė, o tik įspėjo, kad jos elgesiu nepatenkinta prekybos centro administracija“, – situaciją komentavo ji.

Komentarą taip pat pateikė prekybos centre veikiančios IKI parduotuvės atstovė Vaida Budrienė. „Mūsų žiniomis, policiją iškvietė pastato administratoriaus apsauga, o ne IKI parduotuvės apsauga. IKI parduotuvė nuomojasi patalpas tame pastate, mes tvarką ir saugumą užtikriname savo nuomojamame plote. Tad kodėl taip buvo pasielgta, negalime pakomentuoti“, – teigė ji. Paprašyta įvardyti pastato administratorių, V. Budrienė patikino tokios informacijos neturinti.

Registrų centro duomenimis, pastatas nuosavybės teise priklauso Vilniuje registruotai įmonei UAB „Baltisches Haus“. Veiklą 1995 m. pradėjusi bendrovė buvo įsteigta būtent prekybos tinklo IKI plėtrai. Tiesa, šiandien, kaip teigiama įmonės interneto puslapyje, ji yra savarankiška nekilnojamojo turto projektų vystytoja ir valdytoja.

Susisiekus su UAB „Baltisches Haus“, bendrovės rinkodaros projektų vadovė Raimonda Mailaitė paaiškino, kad policija J. Bojar buvo iškviesta ne dėl išmaldos prašymo.

„Apsaugos darbuotojo teigimu, moteriai policijos pareigūnai buvo iškviesti dėl apsauginės veido kaukės nedėvėjimo. Moteris kelis kartus buvo paprašyta užsidėti kaukę, po pastabų ją užsidėdavo, o vėliau ją vėl nusiimdavo. Apie tai, kad kaukės negali dėvėti dėl sveikatos problemų, moteris apsaugos darbuotojui neužsiminė“, – sakė ji.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA