Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Angle down Atgal

Įsimintinos datos, įvykiai pateikiami originaliai – pirografija

Terminų žodyne rašoma, kad pirografija yra graikų kilmėsžodis, reiškiantis „rašymą ugnimi“, kai iki raudonio įkaitintu metaliniu rėžtuku, panašiu į metalo lituoklį, būdavo išdeginami įvairiausi ornamentai. Šia technika seniai seniai buvo dekoruojami muzikos instrumentai, virtuvės rakandai. Dabar piešinius išdegina, išpjauna lazerinės staklės, tačiau neapsieinama ir be rankų darbo: šveitimo, klijavimo, sutvirtinimo.

Marijampolietė Diana Lefikienė pirografija susidomėjo laukdamasi antrosios dukros Silvijos. Jai ir tuomet dvejų metukų Lėjai mama norėjo sukurti kažką originalaus.

– Pati nuo mažens linkau prie meno, mėgau siūti, siuvinėti, tad kūryba man visada labai artima. Ir kai Marijampolėje uždarė prekybos centrą, kuriame dirbau, nutariau išmėginti naują veiklą, kad ir dukras galėčiau pati auginti, ir širdžiai mielu darbu užsiimti, ir bent šiek tiek užsidirbti. Idėją išbandyti pirografiją pamėtėjo brolienė, tam pritarė vyras, taip ir „užsikabinau“, – pasakoja Diana, baigiantis 2017 metams pirografu dekoravusi ir Naujųjų metų išvakarėse pagaminusi pirmas dovanas – medines papuošalų dėžutes, kurios visiems patiko. Prasidėjus 2018-iesiems į pagalbą atkeliavo lazerinės staklės.

Moteris sako mėgstanti praktiškus daiktus, tad būtent tokius ir ėmėsi gaminti, „kad dovana nebūtų užkišama kažkur į kampą, o pritaikyta buityje“. Taip atsirado ir virtuvės rakandai: kočėlai, pjaustymo lentelės, mentelės, padėklai, taip pat nuotraukų, sveikinimų rėmeliai, mediniai eglutės žaisliukai ir inkilėliai.

Darbai žavi originalumu, nėra vienodų, nes jie visi, pasak Dianos, – tiksliniai, skirti konkrečiam žmogui, su jam skirtais žodžiais, linkėjimais. Ypač gražūs vaikams skirti paveikslėliai, kuriuose išdeginti naujagimio svoris, ūgis, medyje nupieštas portretas arba įrėmintas originalus gimimo dienos kalendoriaus lapelis.

– Darbai daugiausia sezoniniai. Pats darbingiausias – kalėdinis laikotarpis, kai reikia prigaminti nenusakomą kiekį vardinių eglutės žaisliukų. Mamos, močiutės juos užsako vaikučiams, anūkėliams, nesibaimindamos, kad mažyliai susižalos, – sako Diana.

Originaliais jos darbais marijampoliečiai ir ne tik per Motinos dieną nustebina mamas, tėčius – per Tėvo dieną. Dabar, prieš Valentino dieną, ypač populiaru širdelės ir prisipažinimai, šmaikštūs ir jautrūs žodžiai, kuriais nudžiuginami mylimieji.

– Darbo pagrindas – maketas, o jame – ne tik sveikintojų pageidaujami žodžiai. Išklausinėju, kokiam žmogui jie skiriami, ką jis mėgsta, kuo žavisi ir tas „paslaptis“ pritaikau dekoruodama dovaną, – sako Diana.

Moteris prisipažįsta esanti kruopšti, darbą atliekanti idealiai, kad būtų ne tik gražu, bet ir kokybiška. Kiekvienam kalėdiniam žaisliukui daromas atskiras maketas, jame išpjaustomi vardai, išdeginamas vaiką džiuginantis, pavyzdžiui, jo mylimo šuniuko, piešinys.

Lygiai taip pat – kiekviena atskirai – gaminamos ir vardinės kortelės-magnetukai, kuriomis jaunavedžiai nustebindavo svečius. Taip originaliai nurodoma vieta prie stalo, o šventę svečiams ilgai primena padovanota vardinė dekoracija.

Pasakodama apie kūrybą Diana negaili pagyrų savo vyrui Antanui, kuris prisideda prie darbų, įgyvendinant projektus. Nemažai ruošinių ir iš kitų medžio meistrų nusiperka. Patys savo darbų į muges, turgus neveža, nes, pasak Dianos, nenori daug vienodų daiktų štampuoti.

Vis dėlto per pirmąjį karantiną Lefikai ėmėsi ir vienodų daiktų gamybos. Sutuoktiniai prisidėjo prie projekto ir lazerinėmis pjaustymo staklėmis štampavo plastikines veido apsaugos kaukes, kurias dovanojo medikams.

Susipažinti su Dianos pirografiniais/lazeriniais gaminiais galima „Facebook“ paskyroje: DL Idėjų Galerija. Tel. +370 657 83992.

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite