REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Rugpjūčio 13 d. 21:30

Integrali pagalba į namus – kai nori gyventi savo namuose

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


94825

Jau trečius metus Kėdainių bendruomenės socialinis centras kartu su Kėdainių rajono savivaldybės administracija vykdo Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Integralios pagalbos teikimas į namus Kėdainių rajone“. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos socialinio fondo lėšų, jam įgyvendinti skirta 234 tūkstančiai eurų. Veikla pagal projektą turėjo tęstis iki šių metų spalio mėnesio. Pateikta paraiška Europos struktūrinių fondų agentūrai dėl projekto pratęsimo iki 2020 m. kovo mėn. Planuojama gauti lėšų 46,8 tūkst. Eur. Paslaugas pagal šį projektą gauna 30 kėdainiečių.

Pagalba skiriama asmenims su negalia ir senyvo amžiaus asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir visiško nesavarankiškumo lygis.

Kėdainių bendruomenės socialinis centras plečia pagalbą senyvo amžiaus ir neįgaliems žmonėms, slaugomiems namuose. Iš pradžių vien miesto gyventojams teiktos integralios pagalbos paslaugos, dabar jau yra pasiekusios ir kaimiškąsias vietoves.

Integrali pagalba iš viso teikiama trims dešimtims namuose slaugomų kraštiečių. Dalis jų gyvena atokiose vietovėse, tad slaugos ir socialinės globos specialistų pagalba jiems ypač reikalinga. Pagal patvirtintą grafiką žmones lanko slaugytojo padėjėjas ir lankomosios priežiūros darbuotojas. Pagal poreikį – slaugytojas, masažuotojas, socialinis darbuotojas.

Slaugytojų padėjėjai perriša žaizdas, nuprausia, pakeičia sauskelnes, padeda judant ir gulantis. Lankomosios priežiūros specialistai gamina maistą, tvarko namus, teikia informavimo, tarpininkavimo, transporto organizavimo paslaugas. Taip pat administruojamas vaistų vartojimas, suleidžiami reikalingi vaistai, rūpinamasi, kad neatsirastų pragulų, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, dėl pacientų priežiūros konsultuojami jų artimieji.

Pagalbą teikiančios komandos aprūpintos darbui reikalingais automobiliais bei specialiomis priemonėmis: pripučiamomis voniomis maudymui, vikšriniu laiptų kopikliu, keliamaisiais diržais, slankiojančiomis lentomis bei perkėlimo paklodėmis. Taip pat darbuotojai aprūpinti reikalingomis higienos priemonėmis.

Integrali pagalba yra skiriama visai šeimai. Artimieji, nuolatos būdami šalia ligonių, labai išvargsta. Jų slaugomi žmonės serga sunkiomis ligomis, praktiškai nevaikšto, kiti – ir nejuda. Jų nė minutei negali palikti vienų. Ligoniai būna fiziškai sunkūs, o jų artimieji – dažnai senyvo amžiaus ir taip pat kamuojami ligų. Atvykstančios komandos darbuotojai pamoko, kaip lengviau, kaip techniškiau žmogų slaugyti.

Skirtingai negu pagalbos namuose paslaugos, kurias taip pat teikia Kėdainių bendruomenės socialinis centras, integralioji pagalba dar apima ir ligonio slaugos paslaugas bei yra visiškai nemokama.

Kada artimąjį užklumpa visiška negalia, po institucijas lakstyti nėra kada. Slaugančiajam tik rūpi, kad ligonis būtų pavalgydintas, kad krosnis namuose būtų iškūrenta. Pavargę, įsitempę, neretai pasimetę artimieji nežino, kokią pagalbą jie gali gauti. Kėdainių bendruomenės socialinis centras ne kartą yra padėjęs susigaudyti, rodos, iš pirmo žvilgsnio elementariuose dalykuose ir gauti reikalingą pagalbą.

Paslaugas gaunantys žmonės pradėjo geriau jaustis, pagerėjo jų fizinė ir emocinė sveikata.

Nors ir kamuojamas negalios prieš mus – žmogus, su savo jausmais, savo patirtimi. Žmogus, kuris visą gyvenimą dirbo, augino vaikus. Dabar jam kaip niekad svarbi meilė ir šiluma. Jis geriausiai jaučiasi savo aplinkoje, savo namuose. Savo artimojo rankos pajautimas, suvokimas, kad juo rūpinasi suteikia žmogui gyvenimo prasmę.

„Jau treti metai vykdome šį projektą. Ir supratau, kad šios paslaugas būtinos ir žmonėms su dideliais specialiaisiais poreikiais. Ypač tokia pagalba aktuali kaimo vietovėse, vienkiemiuose, ten, kur itin ribotas susisiekimas ir net greitosios pagalbos automobiliai ne visada pajėgūs privažiuoti, kur užpustomi keliai, o žmonės dėl amžiaus ir ligų nepajėgia nusivalyti takų. Nėra nieko svarbiau kaip žmogus. Jaunimas išvažiuoja, lieka daugiausia vidutinio amžiaus žmonės ir vyresni. Kas gi pasirūpins mūsų artimaisiais, jeigu ne mes“,− sako Kėdainių bendruomenės socialinio centro direktorė Rūta Kaupienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA