REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 20 d. 12:46

Indrė ir Jus­ti­nas Pet­ru­čiai pa­ten­kin­ti ūki­nin­ka­vi­mo pra­džios re­zul­ta­tais

Šiauliai

Gy­ve­ni­mas kai­me Pet­ru­čių šei­mos ne­gąsdi­na: jų pa­stebė­ji­mu, čia pa­lan­ku ir dirb­ti, ir tu­ri­nin­gai leis­ti lais­va­laikį. (Ka­ro­li­nos Balt­miškės nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


155069

35 metų Indrė ir Jus­ti­nas Pet­ru­čiai gy­vu­li­nin­kystės ūkį įkūrė 2016 me­tais Plungės ra­jo­ne. Au­gi­na mėsi­nius li­mu­zinų veislės gal­vi­jus. Ūkiui kur­ti pa­si­nau­do­jo Lie­tu­vos kai­mo plėtros 2014–2020 metų pro­gra­mos pa­ra­ma, skir­ta jaunųjų ūki­ninkų įsikū­ri­mui. Šie­met skir­ta pa­ra­ma ir šiam ūkiui mo­der­ni­zuo­ti.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad 2016 metais su žmona Indre Marcių kaime įsigijome sodybą. Aplink sodybą buvo 8 ha žemės. Pirkdami sodybą, apie ūkininkavimą negalvojome, bet nemažai ūkininkaujančiųjų yra tarp giminaičių, tad, pasitarę su jais, pradėjome svarstyti, ar ir mums nepabandžius. O čia dar atsirado galimybė pasinaudoti jaunųjų ūkininkų įsikūrimui skirta parama“, –
apie ūkininkavimo pradžią pasakoja Plungės rajono ūkininkas J. Petrutis.

Pasak ūkininko, didelio pasirinkimo, kokios veiklos imtis, nebuvo. Augalininkystei ir plotas per mažas, ir žemė ne pati dosniausia. „Pienininkystės ūkis reikalauja didelio prisirišimo, o mes to nenorėjome. Tad nutarėme imtis mėsinių galvijų auginimo. Tuomet mums atrodė, kad mėsiniams galvijams užtenka aptvaro, žolės ir jie sėkmingai auga, – apie pasirinkimą šiandien jau pajuokaudamas kalba Justinas. – Tačiau, pasirodo, yra visai ne taip – mėsinių galvijų ūkis reikalauja ir darbo, ir pinigų.“

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ Justinui Petručiui gyvulininkystės ūkiui įkurti buvo skirta 33,6 tūkst. eurų parama. „Už paramos lėšas nusipirkome 15 limuzinų veislės telyčaičių, – ūkio kūrimo patirtimi dalijasi Justinas. – Ūkio plėtrai buvo reikalinga technika. Gerai, kad yra galimybė gauti paramą. Pagal programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ gavome 50 tūkst. eurų, o šiemet – dar beveik 49,3 tūkst. eurų. Už paramos lėšas įsigijome ūkiui reikalingos technikos: ritinių vyniotuvą, presą, traktorių, šienapjovę, kultivatorių. Jei ne projektai ir išmokos, ūkininkauti tikrai neapsimoka. Gal dėl to jauni žmonės neskuba savo gyvenimo susieti su ūkininkavimu.“

„Manau, jaunų žmonių kūrimąsi kaime paskatintų, jei besikuriančiam jaunajam ūkininkui iš karto būtų duodama bent 80 procentų skirtos paramos. Juk labiausiai pinigų reikia tada, kai pradedi kurti ūkį. Teko girdėti, kad nuo šių metų jau taip ir padaryta. Tai labai gerai“, – vyrą papildo Indrė.

Nemažų investicijų reikalauja ir žemė, nes, norint didinti bandą, turi didinti ir žemės plotus. Dabar Petručiai turi apie 45 ha nuosavos žemės ir apie 10 ha nuomoja. Limuzinų banda padidėjo iki 45.

„Vienoks ūkininkavimas, kai tėvai perduoda ūkį, kuriame ir technika supirkta, ir pastatai pastatyti, kitoks ūkininkavimas – kai pradedi nuo nulio. Todėl manau, kad per tokį trumpą laiką esame gana gerai pažengę į priekį, – pirmaisiais ūkininkavimo rezultatais patenkintas J. Petrutis. – Tačiau iš ūkio kol kas mūsų šeima neišgyventų. Abu su Indre dirbame. Ji dirba valstybės tarnyboje, aš turiu logistikos firmą. Dar dirbdamas Norvegijoje, ėmiau kurti krovinių pervežimo įmonę. Nupirkau mašiną, pasamdžiau vairuotoją ir taip prasidėjo verslas. Iš šio verslo dar tenka ir į ūkį investuoti, nes kol kas Lietuvoje supirkėjai labai mažai moka už gyvulį. Pavasarį per karantiną supirkimo kainos ypač buvo sumažintos. Tad, parduodami gyvulius, ieškome geriausios kainos, nes ūkiui reikalingos apyvartinės lėšos. Vieną kartą parduodame gyvulius dėl veislės, kitą sykį – dėl mėsos. Mėsinių galvijų augintojai susikooperavę galbūt galėtų imtis mėsos perdirbimo. Juk, parduodant gaminius, visai kitas pajamas galima gauti. Keičiantis kartoms, keičiasi požiūris ir į kooperaciją, atsiranda didesnis pasitikėjimas vienas kitu. Jei nerizikuosi, o lauksi, kol kažkas kažką tau pasiūlys, nieko ir nesukursi.“

Du vaikučius auginančios ūkininkų šeimos gyvenimas kaime negąsdina. „Vaikus galima pavėžėti iki Plungėje esančių mokyklų. Turiningai praleisti laisvalaikį taip pat nėra sunku. Tiek Plungėje, tiek netoli esančiame Klaipėdos uostamiestyje vyksta labai įvairių renginių, svarbu, kad tik laisvo laiko tam būtų“, – savo pasirinkimu patenkinti I. ir J. Petručiai.

kpf.jpg

Užs. Nr. 91537

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA