REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Lapkričio 15 d. 13:42

Įjungta žalia šviesa LSDDP dotacijai: 200 tūkst. eurų „socialdarbiečiai“ gali tikėtis jau kitąmet

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


60485

Valdantieji priėmė politinių partijų įstatymo pataisas su prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisomis. Šis Seimo sprendimas leis rinkimuose nedalyvavusiai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) gauti valstybės dotaciją 2019 metais.

Nepaisant to, kad opozicija balsavime nesiregistravo, valdantiesiems pakako Seimo narių, kad įstatymas būtų priimtas. Iš 72 užsiregistravusių 70 Seimo narių įstatymą palaikė.

„Valstiečiams“ ir „socialdarbiečiams“ pastarąją savaitę nepavyko atmesti prezidentės vetuoto politinių partijų finansavimo įstatymo, reikalingo valstybės dotaciją skirti rinkimuose nedalyvavusiai LSDDP. Po šio balsavimo valdančiųjų lyderiai teigė, kad sieks įstatymą priimti su D. Grybauskaitės pataisomis. Pasak jų, tai užtikrintų greitesnį kelią keičiant partijų finansavimo tvarką ir tai, kad jau ateinančiais metais LSDDP gautų valstybės dotaciją.

Tačiau opozicijoje esantys konservatoriai tvirtino, kad net su prezidentės pataisomis partijų finansavimo pataisų projektas lieka ydingas, todėl planavo siūlomo įstatymo pataisų toliau nepalaikyti.

ELTA primena, kad, nepaisant valdančiųjų lyderių deklaruotų užmojų, „valstiečiams“ ir „socialdarbiečiams“ pastarąją savaitę nepavyko atmesti prezidentės D. Grybauskaitės vetuoto politinių partijų finansavimo įstatymo.

Spalio 26 d. D. Grybauskaitė vetavo ir tobulinti grąžino valdančiųjų iniciatyva Seime priimtas bei daug diskusijų sukėlusias pataisas, kurios į valstybės lėšas leistų pretenduoti LSDDP.

Pasak prezidentės, valdančiųjų siūlytas partijų finansavimo modelis mažina kokybės standartus partijoms ir sukuria prielaidas neatsakingai švaistyti biudžeto lėšas, kai Lietuvos politinė sistema ir taip išgyvena pasitikėjimo krizę.

Atmesdama valdančiųjų siūlytas pataisas, D. Grybauskaitė nepritarė ir tam, kad nuo 2020 m. būtų visiškai atsisakyta procentinės balsų kartelės. Pasak jos, tai reikštų, kad mokesčių mokėtojų pinigais būtų finansuojamos visos be išimties partijos, net ir vienadieniai politiniai dariniai.

Vetavusi pataisas prezidentė siūlo likti prie dabartinės finansavimo tvarkos, kai dotaciją lemia gauti rinkėjų balsai, o ne laimėti mandatai. Tačiau šalies vadovė sutinka nuo 3 iki 2 procentų sumažinti kartelę, leidžiančią partijai pretenduoti į biudžeto pinigus.

Siekdama daugiau skaidrumo finansuojant politines partijas, D. Grybauskaitė siūlė įvesti tris saugiklius dotacijas gauti siekiančioms, bet rinkimuose nedalyvavusioms parlamentinėms partijoms.

Pirmasis saugiklis numato, kad dotacijos būtų mokamos tik iki artimiausių Seimo rinkimų, kol partija įgaus galimybę pretenduoti į įprastą biudžetinį finansavimą. Antruoju saugikliu siūloma nutraukti tokios dotacijos mokėjimą partijai, jeigu ji susijungia su kita valstybės finansuojama partija. Galiausiai siūlomas saugiklis, jei pagrindinė partija už šiurkščius pažeidimus netenka valstybės finansavimo, jos pagrindu įkurtam naujam politiniam vienetui dotacija apskritai neturėtų būti skiriama.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA