„Gy­ve­ni, kai ta­vo gy­ve­ni­me – dau­giau gy­ve­ni­mo“

Šiauliai
Kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo kursų dėka sen­jo­rai drąsiau jau­čia­si, to­bulė­ja, o lais­va­lai­kis ta­po pra­smin­ges­nis ir įdo­mes­nis. Tapę iš­manūs, aso­cia­ci­jos na­riai feis­bu­ke su­kūrė Šiau­lių PŽA pus­lapį, iš­mo­ko bend­rau­ti „Mes­sen­ger“ ži­nutė­mis ir kt. (Šiau­lių PŽA ar­chy­vo nuo­tr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

„Per gi­mi­mo dieną tiek svei­ki­nimų su­lau­kiau, net bi­jo­jau „Mes­sen­ger“ pro­gramėlę at­si­da­ry­ti. Įsi­vaiz­duo­ja­te, jau­nystės draugė, da­bar gy­ve­nan­ti Kip­re, ma­ne su­si­ra­do“, – džiū­gau­ja sen­jorė Al­do­na Žič­kienė, gim­ta­die­nio ma­lo­nu­mus turė­ju­si de­rin­ti su at­si­ra­du­siais dar­bais, vyk­dant pro­jektą „Pri­si­jun­gu­si Lie­tu­va“.

Il­ga­metė Šiau­lių pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių aso­cia­ci­jos (ŠPŽA) narė pa­kvietė bend­raam­žius į mo­ky­mus, ku­rių dėka jie iš­mo­ko nau­do­tis iš­ma­niai­siais te­le­fo­nais, kom­piu­te­riais, at­si­kratė bai­mių, vie­natvės.

Veiklų – milijonas

Pagyvenusių žmonių asociacija Šiauliuose veikia nuo 1956-ųjų. Ji kūrėsi prie tuomečio vykdomojo komiteto Socialinių reikalų skyriaus ir vadinosi Pensininkų taryba. Taryboje buvo atstovų iš įvairių organizacijų – medikų, teisininkų, mokytojų, žurnalistų ir kt. Aktyviausia narė buvo taurios sielos aktorė Potencija Pinkauskaitė. Vėliau Pensininkų taryba buvo perorganizuota į Pagyvenusių žmonių asociaciją, kuri, pažymėdama veiklos 50-metį, džiaugėsi meno saviveiklos kolektyvais, sveikos gyvensenos ir sporto veikla, savanoryste ir kitais darbais.

Kasmet, augant narių skaičiui, daugėjo veiklos, plėtėsi draugų ratas ne tik savame mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Iki šiol Šiaulių pagyvenusių žmonių asociacijos nariai savanoriauja, aplanko senelių namų gyventojus, rūpinasi vienišais kolegomis, klausosi paskaitų sveikatos temomis, švenčia senjorų dienas, gimtadienius, vaidina saviveikliniame teatre, dainuoja vokaliniuose ansambliuose „Rudens žiedai“ ir „Rudenėlis“, dalyvauja pilietinėse akcijose „Maisto bankas“, „Švariname savo miestą“ ir kitur.

Senjorai sukūrė net savo puslapį internete

Pažymint asociacijos 60-metį, 2016 m. buvo išleista knyga apie asociacijos veiklą, o galiausiai senjorai suprato, kad reikės ir toliau žengti koja kojon su gyvenimu ir ėmė raginti visus mokytis kompiuterinio raštingumo, elektroninės bankininkystės, nežiūrint garbingo amžiaus ir kitų asmeninių savybių.

„Pradžioje turėjome idėją įtraukti jaunuolius savanorius, kurie senjorams padėtų mokytis. Juk senelius dirbti kompiuteriais dažnai pamokydavo ir anūkai. Neblogai sekėsi draugauti su Stasio Šalkauskio gimnazistais, bet koronoviruso karantinas mokymus pristabdė,“ – dalijasi pašnekovė, besidžiaugdama, kad, pramokę dirbti kompiuteriu, vieni senjorai kitus galėjo jau net ir telefonu pakonsultuoti.

Pramokusiems dirbti kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais senjorams kilo ūpas vis daugiau sužinoti. Į pagalbą atėjo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filialo bibliotekininkės Laima Naujokienė ir Regina Vertelienė. Jų dėka PŽA įsijungė į respublikinio projekto „Prisijungusi Lietuva“ naują etapą.

Besimokant išsiplėtė pradedančiųjų ir pažengusiųjų grupės, senjorai išmoko naudotis išmaniaisiais telefonais, planšetėmis, kompiuteriais, susipažino su elektroninės bankininkystės teikiamomis galimybėmis ir nauda.

Tapę išmanūs, asociacijos nariai feisbuke sukūrė PŽA puslapį, ėmė bendrauti „Messenger“ žinutėmis, o šiomis dienomis švenčia dar vieną pergalę: sukurtas interneto puslapis
www.spza.lt.

„Ypatingai didelę paramą ir palaikymą jautėme iš programuotojo Šarūno Škimelio, bibliotekininkių ir Stasio Šalkauskio gimnazijos direktorės L. Tamulaitienės, mokytojos E. Railienės ir e-skautų. Pradedančiųjų programą įsisavino 25 asociacijos nariai, 12 – pažengusiųjų programą. 5-iems asociacijos nariams norėtume suteikti skaitmeninio lyderio vardą. Projekto dėka senjorai drąsiau jaučiasi, tobulėja ir siekia įgyti daugiau žinių. Džiaugiamės dar ir tuo, kad mūsų laisvalaikis tapo prasmingesnis ir įdomesnis“, – sako A. Žičkienė.

Žinios įkvepia drąsą

Vien susirašinėjimais internete ir reikalingos informacijos paieška ar elektronine bankininkyste, naudotis elektroninėmis valdžios, verslo ir laisvalaikio paslaugomis senjorai neapsiribojo. Tobulindami skaitmeninio raštingumo įgūdžius, sukvietė bendruomenę į žygį, kurio metu, patys tapę gidais, lankė istorines Šiaulių miesto vietas, domėjosi jų istorija bei fiksavo akimirkas išmaniaisiais telefonais ir planšetėmis.

„Vėliau mokėmės nuotraukas susisteminti bei dalintis jomis su draugais socialiniuose tinkluose. Tikrai daug džiaugsmo suteikė dalyvavimas mokymuose, projekte, todėl kiekvieną, norintį išmokti naudotis kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu, o gal žinias pagilinti, kviečiame užsirašyti į nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus bibliotekose“, – kviečia pašnekovė, pridurdama, kad juk gyveni tada, kai tavo gyvenime yra daugiau gyvenimo.

Juolab kad labiau pažengus bus galima kurti – susipažinti su nuotraukų redagavimo ir animacijų kūrimo programėlėmis, susipažinti su debesų kompiuterijos pagrindais, net susikurti savo interneto svetainę, tinklaraštį ir skelbti informaciją internete.