REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Vasario 8 d. 19:26

Gripas – atsargumas būtinas visiems

Šiauliai

Simptomai. Gripo sukelti negalavimai prasideda staiga: pakyla aukštesnė nei 38 laipsnių temperatūra, atsiranda stiprus bendro silpnumo jausmas, šaltkrėtis, kyla galvos ir raumenų skausmų, prasideda vadinamasis „kaulų laužymas“, ima varginti sausas kosulys. (Guvo59 nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


71098

Siaučiantis gripas tapo aktualiausia sveikatos tema. Daugelyje šalies miestų jau paskelbta gripo epidemija. Seni žmonės sako: „Pasisaugok ir Dievas tave apsaugos.“ Ir tikrai – norint įveikti priešą, reikia jį geriau pažinti.

Svarbu neprarasti budrumo

Užsikrėsti gripu labai paprasta visų pirma dėl to, kad liga plinta oro lašeliniu būdu. Kitaip tariant, jus lengvai gali „apčiaudėti“ ar „apkosėti“. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių, o jums telieka tik įkvėpti arba – retesniais atvejais – užterštomis rankomis paliesti akių, nosies, burnos gleivinę.

Be to, žiemos metu daugelis labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra itin puikių sąlygų plisti gripo virusui. Šaltuoju laikotarpiu virusai išlieka ilgiau ant durų rankenų bei kitų vietų, kur žmonės dažnai kontaktuoja. Dėl to būtina griežtai laikytis asmens higienos taisyklių – kuo dažniau plauti rankas, kosint, čiaudint prisidengti burną bei vengti masinio žmonių susibūrimo vietų.

Gripas ganėtinai pavojinga liga, kurios pavojų kaskart didina viruso, sukeliančio ligą, kitimas. Gripo sukelti negalavimai prasideda staiga: pakyla aukštesnė nei 38 laipsnių temperatūra, atsiranda stiprus bendro silpnumo jausmas, šaltkrėtis, kyla galvos ir raumenų skausmų, prasideda vadinamasis „kaulų laužymas“, ima varginti sausas kosulys.

Gripo simptomais gali būti ir apetito praradimas, vėmimas, viduriavimas, o esant itin aukštai temperatūrai – ir kliedėjimas. Gripo virusai sukelia organizmo intoksikaciją bei pažeidžia vegetacinę nervų sistemą. Todėl sutrinka įvairios organizmo funkcijos: retėja širdies susitraukimai, gausiau prakaituojama, padidėja gleivių išsiskyrimas bronchuose.

Skaudžiausia tai, kad gripas ne tik sunki liga, bet dar ir pavojinga dėl sukeltų komplikacijų, kurios, ypač pagyvenusiems ir sergantiems lėtinėmis ligomis žmonėms, gali būti mirtinos. Dažniausios komplikacijos – plaučių uždegimas, sinusitas, taip pat gali komplikuotis į smegenų uždegimą, rečiau pasitaiko širdies raumens ar raumenų uždegimas.

Skiepai apsaugo nuo komplikacijų ir sumažina ligos plitimą

Praktiškai nebūna metų, kad visame pasaulyje nekiltų epidemijų. Kodėl vieni suserga gripu, o kitiems liga nė motais?

Tai, anot visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Neringos Vaidginavičienės, priklauso nuo mūsų imuniteto, nors tai nėra vienareikšmis atsakymas. Kad imunitetas būtų stiprus, jam būtina padėti visokeriopai. Vien tik liaudiškomis priemonėmis jo apsaugoti neįmanoma. Be to, liaudiškos priemonės reikalauja ilgalaikio naudojimo, o ne laikino, t. y. tuomet, kai kyla epidemijos. Tai turi būti žmogaus gyvenimo būdas, o ne vienkartinis pabandymas apsisaugoti nuo ligos.

Visuomenėje dar vis nusistovėjusi klaidinga nuomonė, kad vakcina nuo gripo gali sukelti patį gripą, tad skiepytis žmonės neskuba, nepaisant, jog skiepų nuo gripo tikslas – sumažinti sunkių gripo formų bei lėtinių ligų komplikacijų skaičių, išvengti sukėlėjo plitimo. Gripo virusas pasižymi savybe greitai kisti, todėl kasmet kuriama nauja vakcina prognozuojamiems gripo viruso tipams. Šiuolaikinė medicina gripo virusą sukeliančias atmainas prognozuoja iš anksto ir pradeda skubiai gaminti naują vakciną. Skiepijantis keletą metų iš eilės, kiekvieną kartą įgyjamas vis naujas imunitetas gripui.

Padidėjus gripo sergamumui, budrumas būtinas visiems:

  • Pasirinkite šiam metų sezonui tinkamus drabužius bei avalynę.
  • Daugiau būkite ore, mėgaudamiesi individualiomis laisvalaikio praleidimo priemonėmis.
  • Gerai vėdinkite ir drėgnu būdu valykite gyvenamąsias patalpas.
  • Sveikai ir reguliariai maitinkitės.
  • Valgykite daugiau vaisių ir daržovių, gerkite vaistažolių arbatų.
  • Imuninę sistemą grūdinkite medumi, česnaku, ežiuole, imbieru, vitaminu C ir kt.
  • Susirgę gripu, gerkite daug skysčių, praturtintų vitaminu C.
  • Pajutę pirmuosius gripo požymius, likite namuose ir laikykitės lovos režimo – be komplikacijų gripas praeina per savaitę.
  • Sergančių vaikų neleiskite į kolektyvus bei lankyti sergančių draugų.
  • Poilsis bei miegas – gera ligų prevencijos priemonė bei nepamainoma gydymo dalis.
  • Kosėdami bei čiaudėdami naudokitės vienkartine nosine arba užsidenkite burną ir nosį delnu, po to tuojau pat nusiplaukite rankas.
  • Slaugydami ligonį, nosį bei burną denkite vienkartine kauke tiek sau, tiek ligoniui.


REDAKCIJA REKOMENDUOJA