REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gruodžio 3 d. 11:45

Ginkūnuose pristatytas projektas „Ginkūnų žemės šviesuolių Janulaičių gyvenimo ir darbų keliais“

Šiauliai

Z. Ripinskio nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


62916

Šiais metais Ginkūnų biblioteka įgyvendino projektą „Ginkūnų žemės šviesuolių Janulaičių gyvenimo ir darbų keliais“. Projektu siekta plačiajai visuomenei pateikti medžiagą susipažinimui su teisininko, istoriko, publicisto Augustino Janulaičio ir jo seserų Julijos ir Veronikos kūrybos ir gyvenimo faktais. Siekdama įamžinti iškilios šeimos atminimą, bibliotekoje įrenga nedidelė ekspozicija ir parengta mobilaus stendo paroda „Ginkūnų krašto krašto šviesuoliai Janulaičiai: jų gyvenimo ir darbų keliais“.


Foto galerija:

img-0174-copy-51069.jpg
img-0170-copy-51065.jpg
img-0144-copy-51064.jpg
img-0127-copy-51062.jpg
img-0066-copy-51061.jpg
img-0047-copy-51060.jpg
img-0026-copy-51059.jpg
img-0018-copy-51058.jpg
img-0013-copy-51055.jpg
img-0006-copy-51056.jpg

Parodoje pateikta išsami informacija apie Janulaičių šeimą, eksponuojamas Augustino Janulaičio palikimas, atspindintis jo gyvenimą bei veiklą: fotografinė medžiaga, rankraščiai, kuriuose užrašytos jaunystėje Augustino Janulaičio rinktos Malavėnų krašto dainos ir mįslės, saugomos Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriuje. Parodoje taip pat atspindėta jo seserų Julijos bei Veronikos Janulaityčių biografija, veikla ir fotografijų galerija. įrengė ekspozicines parodas.

Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė pasveikino į literatūrinį-istorinį vakarą „Janulaičių šeimos atminimo šviesoje“ gausiai susirinkusius ginkūniškius. Pradėdama renginį ji pažymėjo, jog kiekvienam rūpi savo šeimos, gimtojo kaimo ištakos, šaknys, savo istorijos pažinimas. Natūralu, kad pažintį su istorija pradedame nuo gimtinės slenksčio. Laiko tėkmės sustabdyti neįmanoma: keičiasi žmonės, visuomenė, atsiranda poreikis ir būtinybė dar kartą pasklaidyti praeities puslapius, naujai juos įvertinti ir pristatyti kitiems visai naujomis formomis, padiktuotomis to paties laiko. Itin svarbu laiko labirintais grįžti atgalios ir prisiminti talentingų, tautai bei jos kultūrai nusipelniusių žmonių, ateities kartoms padovanotą kūrybinį bei humanistinį palikimą. Kiekvienas žmogus yra reikšminga savo krašto istorijos dalis. Ginkūnų krašto žemė užaugino įžymių kultūros, mokslo ir meno žmonių, palikusių ryškių pėdsakų mūsų tautos istorijoje.

Savo prisiminimais apie šeimos-giminės žmones istorijos vingiuose pasidalino Ingė Lukšaitė - kultūros istorikė, docentė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė.

Apie Janulaičių inteligentų šeimos ištakas Šiaulių rajone. (Augustinas Janulaitis) išsamiai papasakojo Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Karinauskienė.

Prisiminimais apie senelius dalinosi Augustino Janulaičio anūkas Ramūnas Janulaitis, Petro Janulaičio anūkė Danguolė Mosakienė.

Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė pakvietė susirinkusius pažiūrėti lietuvišką Romeo ir Džuljetos istoriją – Vilniaus Solo teatro spekltaklį, pagal rašytojo Jono Biliūno (1879-1907) ir jo žmonos Julijos Janulaitytės-Biliūnienės (1880-1978) laiškus ir kūrybą. J. Biliūno vaidmenį spektaklyje atliko aktorius Aleksas Kazanavičius, rašytojo žmonos – aktorė Birutė Mar ir smuikininkas Sigitas Rubis. Po jautraus spektaklio ginkūniškiai aktoriams plojo atsistoję... Juos pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis, o įteiktos ginkūniškės floristės Neldos Šutaitės sukurtos dovanos ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti išleistą meno atvirukų bloknotai „Lietuva – mano atviruke“.

Ruošiant projektą ir tyrinėjant Janulaičių šeimos asmenybes bei jų atminimo įamžinimui rengiant skirtas parodas, pirmiausia Ginkūnų bendruomenė vyko į Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyrių, kuriame saugoma apie 14 000 Augustino Janulaičio asmeninės bibliotekos knygų įvairiomis kalbomis, įvairaus amžiaus. Šios bibliotekos vyresnysis bibliotekininkas Alvydas Surblys išsamiai pasakojo apie vertingą senų knygų palikimą, gautą apie 1965 m. Sužinota ir pamatyta, jog fonde yra nemažai jam dovanotų knygų kitų asmenų, daug dedikuotų su autografais leidinių. Susitikta ir su Augustino Janulaičio anūku Ramūnu Janulaičiu.

Pagal pateiktą medžiagą parengė Zigmas Ripinskis



REDAKCIJA REKOMENDUOJA