Ričardo Pasiliausko nuotr.
Angle down Atgal

Geras sušis – tarsi suderintas instrumentas

Tradicinėje lietuviškoje virtuvėje patiekalų su ryžiais ir jūros gėrybėmis neturime, tačiau sušiai lietuvių jie mėgstami ne mažiau nei tradiciniai cepelinai – rodo gyvuojantys juos gaminantys prabangūs ir greito maisto restoranai.

Susigaudyti gausioje pasiūloje sudėtinga, tačiau Marijampolėje neseniai duris atvėrusio sušių restorano „Sushi masters“ direktorius ir virtuvės šefas Tadas Smailys sako, kad norint išsirinkti teisingai pakanka žinoti, jog kokybiško sušio požymiai – harmoningas ryžių bei žuvies santykis ir ypač kokybiškos, šviežios žaliavos. Jei gabalėlis sušio, pagaminto vos iš kelių ingredientų, kutena gomurį, tirpsta burnoje bei primena puikiai suderinto instrumento skambėjimą – pasirinkote teisingai.

Vardas pateisina lūkesčius

„Sushi masters“ vardas Marijampolės maitinimo įstaigų rinkoje – naujas, tačiau Vilniaus, Kauno, Palangos gyventojams ir lankytojams jau nemažai metų gerai žinomas ir puikiai vertinamas. Vykdydamas plėtrą restoranas neseniai įsikūrė ir Marijampolėje. Pasak restorano tinklo šeimininkų, restorano atėjimo į Marijampolę tikslas – plėsti veiklą, o tinkamiausia vieta čia įsikurti pasirodė raudonų plytų pastatas, esantis adresu Vytauto g. 48B, priešais prekybos centrą „Iki“.

Restorano vardas „Sushi masters“ – įpareigojantis. Jis tarsi sufleruoja, kad čia gaminami tik aukščiausios kokybės ir klasės sušiai. Iš tiesų taip ir yra. „Sushi Masters“ patiekalų skonis toks, kad įsidėjus gabalėlį burnon jį tiesiog gaila nuryti – tobulu skoniu norisi pasimėgauti ilgiau. Didelės paslapties ir stebuklo, padėsiančio pasiekti meistriškai suderintą patiekalo skonį, pasirodo, nėra. Pasak Marijampolės „Sushi masters“ restorano direktoriaus ir sušių meistro Tado Smailio, viską lemia kokybiški ingredientai, žinios bei patirtis. „Sušių ruošimą galima prilyginti vaistų gamybai. Viskas turi būti nepriekaištinga ir preciziška. Pradedant žaliavų kokybe bei šviežumu, nes naudojama termiškai neapdorota žuvis ir jūros gėrybės, baigiant gamybos procesu ir patiekimu. Viskas turi būti kruopščiai suderinta, apgalvota, paruošta ir sudėliota. Svarbu domėtis, tobulėti, praktikuotis ir tuomet pavyksta pasiekti gerų rezultatų, – paaiškina pašnekovas.

Atkreipkite dėmesį į ryžius

T. Smailys taip kalba remdamasis patirtimi ir praktika. Mat sušius gamina jau apie 8 metus. Per šį laiką jis išmoko ne tik nepriekaištingos sušių gamybos technikos, bet ir puikiai derinti ingredientus. Todėl paprašytas išvardyti svarbiausius kokybiškų sušių požymius, „Sushi Masters“ Marijampolėje direktorius ir virtuvės šefas ilgai nemąstydamas sako, kad jų yra keli, bet vienas svarbesnių – gerai paruošti ryžiai. Pasak T. Smailio, sušiams gaminti turi būti naudojami specialūs ryžiai. Išvirę jie būna lipnūs, tačiau neklampūs, nesukibę į košę. Jei pastebite, kad ryžiai sulipę tarsi plastilinas, iš patiekalo nieko gero nesitikėkite. „O jei tai dar ir gausiausia sušio sudedamoji dalis, puikaus skonio nelaukite. Ryžiai sušiams svarbūs. Be jų sušis nebūtų sušis, tačiau dominuoti ir užgožti kitų ingredientų jie neturi. Ryžių sušyje misija – prisidėti prie skonio ansamblio ir tirpti burnoje. Pasiekti tokio rezultato įmanoma tik labai gerai ir teisingai juos paruošus, o tai – patirties ir meistrystės reikalaujantis dalykas, – paaiškina žinovas.

Žuvis – tik šviežia ir aukštos kokybės

Geras sušis neapsieina ir be ypač šviežios ir kokybiškose žuvies. Nors Lietuvoje sušiams tinkamų žuvų ir jūros gėrybių nesužvejojama, pasak T. Smailio, pasirinkus tinkamus tiekėjus, geros kokybės žuvies galima gauti ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, net ir visą, dalimis neišpjaustytą, tuną.

– Pastebėjome, kad marijampoliečiai dažnai renkasi karštus sušius. Galbūt manydami, kad termiškai apdorotas patiekalas bus saugesnis vartoti. Galiu nuraminti: valgydami termiškai neapdorotą žuvį, jei ji tikrai kokybiška ir šviežia, visiškai nerizikuojate. Kaip minėta, sušius gaminame tarsi vaistinėje. Paisome aukščiausių kokybės ir higienos standartų. Užuot pirkę vakuumuotą filė, renkamės visą žuvį. Restorane ji neužsibūna, nes ypač dideliais laimikiais dalijamės su restoranu Kaune. Tai leidžia užtikrinti naudojamų produktų kokybę ir šviežumą. Svarbu žinoti, kad termiškai apdorojant, kepant produktą, atsiranda galimybė maskuoti kokybę, tuo tarpu sušį patiekiant nekeptą, ingredientų kokybė tarsi apnuoginama, ko nors nuslėpti neįmanoma, – perspėja pašnekovas.

Nebijokite ragauti, ieškoti, atrasti

Štai todėl „Sushi masters“ asortimente dominuoja sušiai su šviežia žuvimi ir jūros gėrybėmis. Meniu yra ir keptų, bet T. Smailys ragina ragauti bei pamėgti sušius su šviežia lašiša, tunu krevetėmis. Pasak sušių meistro, patiekalas su šviežia žuvimi yra tradicinis, o tai, kas laiko patikrinta ir išbandyta, visada labiau pasiteisina.

– Galiu garantuoti, kad paragavę kelias rūšis atsakingai paruošto, kokybiško sušio su šviežia žuvimi, atrasite jums tinkantį ir patinkantį. Svarbiausia, nebijoti bandyti. Geriausiai tam tinka degustaciniai rinkiniai. Restorano meniu tokius turime net kelis. Juose rasite įvairių rūšių sušių. Paragavę po gabalėlį nuspręsite, kas jums patinka labiausiai, ir sekantį kartą drąsiai galėsite rinktis visą patiekalo porciją, – pataria sušių meistras.

Sušius įprasta valgyti su specialiomis lazdelėmis. „Sushi masters“ restorane užsisakę sušių būtent tokias ir gausite. Nenustebkite, jei ant stalo nerasite peilio ir šakutės. Anot restorano Marijampolėje direktoriaus, vienas gabalėlis sušio paprastai atitinka vieną kąsnį. Pasak T. Smailio, kad pasijustų sušyje tobulai suderintų ingredientų skonis, burnon reikėtų įsidėti visą gabalėlį iš karto. Padalintas į kelias dalis ir valgomas atskirai, gabalėlis sušio skonio euforijos burnoje gali ir nesukelti. Todėl geriausia japonišką patiekalą valgyti su lazdelėmis, o jei valdyti šį įrankį sekasi sunkiai, geriau sušius valgyti tiesiog pirštais. Kam toks būdas nepriimtinas, restorano darbuotojai gali pasiūlyti lazdeles pradedantiesiems, kurias valdyti daug lengviau nei tradicines.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite