REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Liepos 25 d. 13:45

Galutinė mokesčių reformos versija – kitą savaitę

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


10202

Mokesčių reformos galutinis variantas turėtų paaiškėti kitą savaitę. Po antradienį įvykusio Vyriausybės pasitarimo finansų ministras Vilius Šapoka neatskleidė detalių, kaip keisis mokesčiai nuo birželio pradžioje viešajam aptarimui pateiktos versijos. Ministras vis dėlto teigia, kad visuomenės grupėms aktyviai teikus pasiūlymus, mokesčių pakeitimų paketas bus daug tobulesnis.

„Esminiai tikslai išlieka tie patys, t. y., skurdo mažinimas, parama šeimoms, verslumo, produktyvumo skatinimas, kad kurtųsi kuo daugiau gerai apmokamų darbo vietų. Įvertinome siūlymus, galutinį rezultatą, galutinę Vyriausybės poziciją planuojame pateikti visiems vienu metu kitą savaitę“, - po susitikimo su Premjeru Sauliumi Skverneliu ir kitais Vyriausybės nariais kalbėjo V. Šapoka. Pats Premjeras mokesčių pakeitimų antradienį nekomentavo.

Pasak ministro V. Šapokos, didžiausio palaikymo sulaukė Vyriausybės pasiūlytas neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) sulyginimas su minimalia mėnesio alga (MMA), taip pat - pasiūlymas suvienodinti skirtingų profesijų individualios veiklos apmokestinimą (nuo 5 iki 15 proc.), palaikymo sulaukta ir dėl naujų technologijų, inovacijų, investicijų skatinimo priemonių. Siūlymų dėl papildomų lengvatų spektras buvęs labai platus, o ir daugiausia diskusijų kilę būtent dėl įvairių lengvatų naikinimo, tai buvęs „karščiausias klausimas“.

Finansų ministras teigė, kad šių metų birželio 1 d. nustojęs galioti lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas šildymui šiemet galėtų būti nustatytas ties ta pačia - 9 proc. - riba. Ministras atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuvoje be standartinio 21 proc. PVM tarifo galioja tik du lengvatiniai - 5 proc. ir 9 proc. - tarifai.

„Mano pozicija nesikeičia: nuo rudens iki šių metų pabaigos tas tarifas galėtų būti 9 proc. Dėl Europos Sąjungos (ES) reikalavimų, kadangi galime turėti tik du lengvatinius tarifus, tai keisti tą lengvatinį 9 proc. tarifą į kitokį tarifą. Atitinkamai esame peržiūrėję, kurioms prekėms ir paslaugoms galėtų būti taikomas mažesnis tarifas - vietoje 9 proc. - 5 proc.“, - kalbėjo V. Šapoka.

Finansų ministras teigė, kad kompromisas turėtų būti pasiektas ir su ūkininkų bendruomene dėl jiems taikomų lengvatų.

„Turėjome konstruktyvių diskusijų su ūkininkų bendruomene. Esame ir išgirsti, ir suprasti. Ūkininkai atkreipė dėmesį, kuriose vietose galbūt mokesčių sistema galėtų būti tobulinama jų atžvilgiu - argumentus išgirdome. Išlieka principinė (Vyriausybės - ELTA) nuostata, kad mokestis turi priklausyti nuo pelno dydžio, o ne nuo profesijos“, - teigė V. Šapoka.

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius tiki, kad dėl dabartinės 9 proc. PVM lengvatos viešbučiams pavyks pasiekti kompromisą.

„Panašu, kad atrasime tarpinį sutarimą tarp to, kas yra, ir pirminio siūlymo netaikyti lengvatos. Jau finansų ministras sakė, kad ES leidžia turėti du lengvatinius tarifus, tai kalbama, kad išlaikysime du tarifus, bet (jų) procentinė išraiška gali pasikeisti“, - kalbėjo M. Sinkevičius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis neatskleidė, kaip bus koreguojamas vasaros pradžioje pateiktas siūlymas dėl vadinamųjų „vaiko pinigų“, bet pataisymai numatyti. Kaip anksčiau skelbta, nuo 2018 metų planuojama atsisakyti papildomo NPD už vaikus, o parama vaikams nepriklausytų nuo šeimos pajamų lygio. Ministras teigia, kad išlieka principas „vaiko pinigai“ visiems“.

Ministras V. Šapoka spaudos konferencijoje patikino, kad Vyriausybė ir toliau neplanuoja naujų mokesčių, „ši pozicija nesikeis“. Vyriausybės suplanuotos papildomos lėšos socialinei atskirčiai mažinti taip pat keistis neturėtų: kaip žinoma, šiam tikslui yra numatyta beveik pusė milijardo - 483 mln. - eurų.

Mokesčių pertvarka, pritarus Seimui, turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1 d.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA