Angle down Atgal

Europarlamentarai reikalauja išsamaus „Facebook“ duomenų apsaugos audito

Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių komitetas trečiadienį pareikalavo, kad ES institucijoms būtų leidžiama išsamiai patikrinti „Facebook“, siekiant įvertinti, ar ši bendrovė pakankamai saugo vartotojų duomenis.

Pasak EP biuro Lietuvoje pranešimo, europarlamentarai atkreipia dėmesį į „Facebook“ pastangas geriau užtikrinti privatumą po „Cambridge Analytica“ skandalo, tačiau teigia, kad bendrovė dar neatliko viso pažadėto vidaus audito. Jie rekomenduoja bendrovei „atlikti esminius savo platformos pakeitimus“, kad ji atitiktų ES duomenų apsaugos įstatymus.

Komitetas taip pat ragina „Facebook“ leisti ES tinklų ir informacijos saugumo agentūrai (ENISA) ir Europos duomenų apsaugos valdybai atlikti „išsamų ir nepriklausomą auditą“, kurio rezultatai būtų pateikti Europos Komisijai, EP ir šalių parlamentams.

Rezoliucija, priimta 41 balsu, 10 balsavus prieš ir vienam susilaikius, apibendrina išvadas, padarytas po gegužės mėnesį surengto Europos Parlamento narių ir „Facebook“ vadovo Marko Zuckerbergo susitikimo ir trijų vėlesnių klausymų, siekiant išsiaiškinti bendrovės „Cambridge Analytica“ įvykdyto „Facebook“ duomenų pažeidimo poveikį. Joje taip pat minimas rugsėjo 28 d. įvykdytas duomenų pažeidimas, sudaręs galimybę sužinoti 50 mln. „Facebook“ paskyrų prieigos kodų.

EP nariai pažymi, kad ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas ir naujosios taisyklės dėl Europos politinių partijų finansavimo jau numato sankcijas už duomenų apsaugos taisyklių pažeidimus, kuriais siekiama paveikti rinkimų rezultatus. Siekdami užkirsti kelią rinkimų intervencijai per socialinę mediją, jie papildomai siūlo padaryti, kad mokama politinė reklama internete ir ją užsakiusi organizacija būtų lengviau atpažįstama. Taip pat siūloma drausti profiliuoti asmenis rinkimų tikslais, įskaitant pagal jų elgesį internete, kuris galėtų atskleisti jų politines nuostatas, įpareigoti socialines medijas žymėti turinį, kurį dalijasi robotai, ir pagreitinti netikrų paskyrų šalinimą.

Pasak EP biuro Lietuvoje pranešimo, siūloma vykdyti privalomą auditą po rinkimų kampanijų, siekiant užtikrinti, kad jų metu sukaupti asmens duomenys būtų ištrinami. Pasak EP narių, reikėtų priminti valstybių pareigą prireikus atlikti tyrimus dėl netinkamo užsienio jėgų naudojimosi internetine erdve (jei reikia - padedant Eurojustui). Pažymima, kad reikėtų patobulinti ES konkurencijos taisykles atsižvelgiant į skaitmeninę realybę, taip pat ištirti galimą socialinės medijos platformų monopolį ir atlikti socialinių medijų reklamos įmonių auditą. Siūloma gerokai sustiprinti atskaitomybę už algoritminį asmens duomenų apdorojimą ir padidinti jo skaidrumą nepriklausomai nuo to, ar jį atlieka privati, ar valstybinė organizacija.

Europarlamentarai taip pat prašo visų ES institucijų, agentūrų ir įstaigų užtikrinti, kad jų socialinių medijų puslapiai ir jų naudojami analitiniai bei rinkodaros įrankiai „jokiu būdu nekeltų pavojaus piliečių asmens duomenims“.

Kadangi JAV valdžios institucijos iki šių metų rugsėjo 1 d. neįgyvendino jo sąlygų, europarlamentarai ragina Europos Komisiją sustabdyti vadinamąjį „Privatumo skydo“ susitarimą, skirtą apsaugoti ES piliečius, kurių asmens duomenys perduodami JAV komerciniais tikslais.

Spalio 22-25 d. Strasbūre rengiamoje plenarinėje sesijoje dėl šios rezoliucijos balsuos visas Europos Parlamentas.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite