REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Rugsėjo 4 d. 11:02

Erdvė „3 žingsniai“: nuo sveikatinimo iki darbo vietos sau

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


97516

Garantuoja šypseną, išjudina limfotaką, sustiprina dubens dugno raumenis tiek, kad dingsta nuo menkiausio krustelėjimo varginęs šlapimo nelaikymas, netraumuoja sąnarių ir stuburo, o svarbiausia – sudaro sąlygas susikurti darbo vietą sau. Kas? Sveikatinimo projekte „Erdvė „3 žingsniai“ dalyvaujantys visaginiečiai žino atsakymą: minibatutai.

Į Visaginą fizinio aktyvumo užsiėmimų vesti atvykstanti kaunietė Donata Raižytė – daugkartinė dziudo čempionė, įvairių tarptautinių varžybų dalyvė ir prizininkė. Apie trenerės darbą mergina svajojo nuo šeštos klasės, tad pasirinko mokytis Lietuvos sporto universitete. Studijų metais susiviliojo sporto pasaulio naujiena – minibatutais. Tapo pirmąja sertifikuota jų trenere Baltijos šalyse, o neilgai trukus kartu su drauge atidarė ir minibatutų studiją – pirmąją tokią ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje.

Liepos ir rugpjūčio mėnesiais D. Raižytės dėka visaginiečiai, dalyvaujantys sveikatinimo projekto „Erdvė 3 žingsniai“ veiklose, turėjo progos pirmą kartą išbandyti treniruotes ant minibatutų. Tačiau prieš tai laukė bendras sveikatos būklės patikrinimas.

Testai parodė tikrąją padėtį

Visiems projekto dalyviams D. Raižytė davė atlikti 4 testus, dažniausiai naudojamus asmens fizinei būklei vertinti.

Deguonies testo metu reikėjo išlaikyti orą kuo ilgiau nekvėpuojant. Pasak trenerės, daugeliui pavyko išsilaikyti 20–40 sek., tačiau viena moteris ištvėrė net 50 sek. „Tai parodė, kad jos sveikata yra gera. Tų, kurios sulaikiusios kvėpavimą išbuvo 20–40 sekundžių, sveikatos būklė prastesnė, tačiau be didelių organinių problemų“, – komentuoja trenerė.

Sėsti ir paliesti testas parodė apatinės nugaros dalies lankstumą. Kelių projekto dalyvių rezultatai buvo įvertinti kaip puikūs, likusių – kaip vidutiniai.

Sėsti ir pakilti testas atskleidė dalyvių fizinį pasirengimą pusiausvyros, raumenų kompozicijos, raumenų jėgos ir lankstumo požiūriu. Testo metu reikėjo nesvyruojant į šonus atsisėsti sukryžiuotomis kojomis, o paskui iš tos pačios padėties atsikelti. Dėl svyravimo ir ramstymosi koja ar ranka buvo prarandami taškai.

„Kad testas būtų įvertintas puikiai, reikėjo surinkti 10 taškų. Kelioms dalyvėms tai pavyko. Kitos gavo gerus įvertinimus. Viena atsisakė daryti testą, nes nesijautė pasirengusi fiziškai“, – vardija projekto ekspertė.

Lentos testas parodė nugaros raumenų ir pilvo preso raumenų tonusą. Pasak D. Raižytės, viena projekto dalyvė visus nustebino, išsilaikiusi 4 minutes, nors dar galėjo ir ilgiau. Kitos dalyvės testo metu nurodytoje padėtyje išbuvo 45–75 sek.

Kėlėsi net per atostogas

„Labai nustebino, kad per treniruotes visos projekto dalyvės stengėsi iš savęs išspausti maksimumą. Nebuvo nė vienos, kuri dejuotų, skųstųsi, sakytųsi pavargusi. Viena prisipažino iš pradžių abejojusi, ar prisivers per atostogas atsikelti į pirmadienio ryte vykusią treniruotę. Tačiau entuziazmas buvo toks stiprus, kad atsibudo keliomis valandomis anksčiau“, – įspūdžiais iš Visagino dalinasi trenerė.

Kaip ir buvo tikėtasi, į sveikatinimo projekto „Erdvė 3 žingsniai“ veiklas aktyviausiai įsitraukia moterys, nors tarp užsiregistravusiųjų yra ir vyrų. „2014 m. Lietuvos gyventojų sveikatos statistinio tyrimo duomenimis, vyrai savo sveikatą vertina geriau negu moterys. Net 56% vyrų apklausos metu nurodė, kad jų sveikata yra labai gera arba gera. Gerai apie savo sveikatą manančių moterų buvo tik 46%“, – pastebi projekto vadovė Skaidrė Vainikauskaitė-Tomaševičienė.

Todėl, pasak jos, galima daryti prielaidą, kad vyrai apie savo savijautą yra per geros nuomonės, jog domėtųsi nemokamo sveikatinimo galimybėmis. „Tiesa, įsitikinimas, kad esi puikios sveikatos, nebūtinai yra teisingas. Pavyzdžiui, padidėjęs kraujospūdis ar pakilęs cukraus kiekis kraujyje apie save gali ilgus metus nepranešti jokiais simptomais“, – pabrėžia ji.

Anot D. Raižytės, projekte nusprendusios dalyvauti moterys yra fiziškai aktyvios ir kasdieniame gyvenime. „Galbūt jos nesportuoja sporto salėse, tačiau laisvalaikiu nesėdi prie televizoriaus. Nežinau, kiek tai susiję su šio Visagine vykdomo projekto veiklomis, bet pasiteiravus apie fizinį aktyvumą, visos minėjo per dieną besistengiančios nueiti po 10 000 žingsnių“, – atkreipia dėmesį minibatutų trenerė.

Iki pirmojo susitikimo su trenere minibatutų nebuvo bandžiusi nė viena projekto dalyvė. Beveik visos įsivaizdavo, kad pusantros valandos reikės tik šokinėti, ir nieko daugiau. Todėl iš pradžių minibatutus vertino skeptiškai. Kone pusė moterų prisipažino galvojusios, kad dėl nusilpusių dubens dugno raumenų šokinėti apskritai negalės. Tačiau vos pabandžiusios, kitaip pajuto savo kūną. Taip yra todėl, kad net maži šuoliukai arba spyruokliavimas ant minibatuto išjudina pačius smulkiausius ir giliausius raumenis.

„Treniruotės ant minibatutų tuo ir patrauklios, kad vos pradėjus šokinėti, veide atsiranda šypsena, o į smegenis plūsteli laimės hormonų endorfinų banga. Pasibaigus treniruotei, visos skirstosi su gera nuotaika“, – šypsosi ir D. Raižytė.

Minibatutai kuria naujas darbo vietas

Antrą mėnesį Visagine vykstantis sveikatinimo projektas parodė, kad naujos fizinio aktyvumo formos gali ne tik pagerinti savijautą, bet ir sukurti naujų darbo vietų. Tai tapo įmanoma Visagino savivaldybei iš nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimo lėšų skyrus pinigų minibatutams įsigyti pagal priemonę „Minibatutai Visaginui“.

Pasak projekto „Erdvė 3 žingsniai“ vadovės S. Vainikauskaitės-Tomaševičienės, iki šiol minibatutus treniruotėms teko skolintis iš trenerės, kuri juos kaskart atsiveža iš Kauno. Pačiame Visagine tokio modernaus sporto inventoriaus niekas neturi. Dabar, kai jau žinoma, kad projektą vykdančiai viešajai įstaigai bus skirtas savivaldybės finansavimas keliems minibatutams įsigyti, atsiveria galimybės ne tik dažniau organizuoti individualias treniruotes, bet ir populiarinti šią sporto šaką miesto kolektyvuose.

Planuojama, kad įsigyti minibatutai pirmiausiai bus naudojami visaginiečių neformaliosioms kompetencijoms didinti. „Tai reiškia, kad tie, kurie pageidauja tapti minibatutų treneriais, vadovaujami D. Raižytės galės įgyti šių kompetencijų gimtajame mieste. Norint išmokti naujos fizinio aktyvumo formos, nebereikės važinėti į Vilnų ar Kauną“, – atkreipia dėmesį projekto vadovė. Pagal poreikį minibatutais galės naudotis ir Visagino miesto sveikatos priežiūros bei švietimo įstaigos.

Norą mokytis minibatutų trenerės amato šiuo metu jau yra pareiškusios dvi moterys; rudeniop laukiama ir daugiau kandidatų. Jiems, kaip ir visiems sporto treneriams, būtina turėti vadinamąją bazę: pažinti savo kūną ir žinoti, kaip jis dirba, kokia jo anatomija, sugebėti išgauti kokybiškus judesius.

„Viena iš atėjusių moterų sakė ieškanti savirealizacijos. Ji dirba vietos fabrike, tad stabilios pajamos leidžia ieškoti naujų saviraiškos galimybių. Kas žino, galbūt sportas bus ta sritis, kurioje ji jausis laimingesnė negu dirbdama gamykloje. Svarbiausia, kad akys degtų dideliu noru, nes kai žmogus nori, visada randa galimybių, o kai nenori, ieško tik priežasčių“, – pastebi trenerė D. Raižytė.

PROJEKTO „ERDVĖ 3 ŽINGSNIAI“ RUGSĖJO MĖN. UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS

Rugsėjo 4 d., trečiadienis, 15–16.30 val. Sveikos mitybos mitų griovimas ir fiziniai pratimai kojų venoms stiprinti su Vytautu Šnejerovu.

Rugsėjo 11 d., trečiadienis, 15–16.30 val. Sveikos mitybos mitų griovimas ir fiziniai pratimai dubens dugno raumenims stiprinti su Vytautu Šnejerovu.

Užsiėmimų vieta – Visagino viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus Komunikacijos erdvė, Taikos pr. 52. Visi užsiėmimai nemokami!

Nuo rugsėjo 11 d. iki spalio 7 d. visiems I grupės dalyviams bus duodamos individualios užduotys. Geriausiai jas atlikusiųjų laukia specialūs skatinamieji prizai.

II grupės veiklos vyks nuo spalio 7 d. iki gruodžio 9 d. Prašome registruotis el. p. 3zingsniai@gmail.com

Pageidaujančius įgyti minibatutų trenerio kompetencijų pagal Visagino savivaldybės finansuojamą projektą „Minibatutai Visaginui“, prašome kreiptis el. p. 3zingsniai@gmail.com

Sveikos gyvensenos skatinimo erdvė „3 žingsniai“ – tai 20 savaičių trukmės projektas, finansuojamas Visagino savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo 2019 m. specialiosios programos visuomenės sveikatos projektų lėšomis.

Projektas „Minibatutai Visaginui“ vykdomas pagal Visagino savivaldybės nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimo prioriteto „Gyventojų sveikatingumo ir aktyvios gyvensenos skatinimas“ priemonę „Įrangos, priemonių ir reikmenų nuoma ir / arba įsigijimas“.

Abu projektus vykdo VšĮ „Begalybė ne riba“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA