Angle down Atgal

„Elektrum Lietuva“ vadovas: nereikia tikėtis, kad elektros kainos mažės ir ilgesniu laikotarpiu

Elektros energijos tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga sako, kad premjero Sauliaus Skvernelio žinutė, jog nuo liepos 1-osios mažės elektros ir gamtinių dujų kaina visiems gyventojams, yra paremta tuo, kad Europoje sumažėjo elektros pasiūla, taip pat padidėjo konkurencija rinkoje.

„Kovo mėnesį bendra elektros energijos paklausa Europoje sumažėjo nuo 5 proc. iki 15 proc., o paskutinėmis mėnesio savaitėmis užfiksuotas dar didesnis nuosmukis. Tuo tarpu elektros gamybos pajėgumams karantinas didelės įtakos neturėjo. Pavyzdžiui, Baltijos šalyse elektros energijos kovo mėnesį pagaminta 2 proc. daugiau nei vasarį. Tam įtakos turėjo palankios klimato sąlygos – didelis kritulių lygis lėmė išaugusius hidroelektrinių pajėgumus, 15 proc. didesni nei prieš metus buvo ir vėjo jėgainių pajėgumai.

Natūralu, kad vartojimui mažėjant, o gamybos pajėgumams išliekant panašaus lygyio, kaina mažėja. Didmeninė elektros energijos kaina Šiaurės regiono ir Baltijos šalių „Nord Pool“ biržoje, kuriai priklauso ir Lietuva, kovo mėnesį, palyginti su vasariu, nukrito vidutiniškai 31 procentu. Baltijos šalyse didmeninė kaina vidutiniškai smuko 14 procentų, o Lietuvoje ji buvo mažesnė nei Latvijoje ir Estijoje“, – sako M. Giga.

Anot jo, panašios tendencijos didmeninėje rinkoje tęsiasi ir balandį – Velykų savaitę elektros kaina Lietuvos prekybos zonoje sumažėjo 15 proc.

M. Gigos teigimu, kainos mažėjimą lemia ir atsiradusi konkurencija rinkoje.

„Valstybės valdoma „Ignitis“, iki šių metų valdžiusi 100 proc. buitinių vartotojų rinkos, per kelis mėnesius jau sulaukė dviejų konkurentų. Į rinką atėję alternatyvūs tiekėjai elektrą buitiniams vartotojams iškart pasiūlė 10-20 proc. pigiau už „Ignitis“ standartinį vieno laiko zonos tarifą. Deja, Lietuva yra viena iš kelių šalių Europoje ir paskutinė Šiaurės Europoje vis dar neliberalizavusi privačių vartotojų elektros rinkos.

Akivaizdu, kad naujiems rinkos dalyviams pasiūlius mažesnes kainas, reaguoti privalo ir valstybės valdomas energetikos sektorius. Tad elektros kainų mažėjimas, kurį jau pajuto Lietuvos verslo sektorius, persikels ir į buitinių vartotojų segmentą. Be abejonės, tai turės teigiamą įtaką gyventojų pajamoms, o neišvengiamo ekonominio nuosmukio metu gali kiek pristabdyti vartojimo smukimo tempus“, – teigia M. Giga.

Vis delto, jis pabrėžia, kad nereikia tikėtis, jog elektros kainų mažėjimo tendencija išliks ir ilgesniu laikotarpiu.

Savo feisbuko paskyroje ministras pirmininkas teigė, kad „elektros kaina nuo liepos 1 d. turėtų mažėti ne mažiau kaip 10 proc. (kalbu apie standartinį elektros tarifą gyventojams), o gamtinės dujos – ne mažiau kaip 15 proc. visiems gyventojams. Duomenys dar negalutiniai, jie gali koreguotis. Ne į blogesnę, o į geresnę pusę, kitaip tariant – vartotojų naudai“.

„Tai viena iš Vyriausybės priemonių mažinant neigiamas koronaviruso pasekmes vartotojams ir kartu išnaudojant elektros ir gamtinių dujų (ypač suskystintų gamtinių dujų) rinkų tendencijas“, – rašė S. Skvernelis.

Anot jo, Energetikos ministerijai su atsakingomis institucijomis yra pavesta įvertinti, kiek maksimaliai būtų galima sumažinti elektros ir gamtinių dujų kainas gyventojams nuo liepos pradžios.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite