Angle down Atgal

Elektrėnų savivaldybės gyventojams pradedamos dalyti kalio jodido tabletės

Informuojame gyventojus, kad nuo 2020 m. rugpjūčio 13 d. Elektrėnų savivaldybės gyventojai gali kreiptis į savo seniūnijas, kuriose yra registruoti, ir gauti kalio jodido tablečių.

Stabiliojo jodo tabletės skirtos apsaugoti gyventojus nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės ar radiologinės avarijos atveju. Kalio jodidas išduodamas iš karto visai šeimai (šeimos nariams, registruotiems vienu adresu) asmeniškai saugoti pasirašytinai (suaugusiam šeimos nariui). Gyventojams su negalia, vyresnio amžiaus arba nevaikštantiems gyventojams seniūnijos darbuotojai, seniūnaičiai ar socialiniai darbuotojai kalio jodidą pristatys į namus. Kartu bus dalijami informaciniai lapai 4 kalbomis (lietuvių, lenkų, rusų ir anglų) su nurodymais, kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju.

Gautas kalio jodido tabletes rekomenduojama laikyti vaikams nepasiekiamoje, tačiau gerai matomoje vietoje, kad nelaimės atveju jas būtų galima lengvai surasti. Profilaktiškai, kai aplinkoje nėra pasklidęs radioaktyvusis jodas, vartoti kalio jodido tablečių negalima.

Kalio jodido tabletės dalijamos 8 savivaldybės seniūnijose pagal registracijos vietą (Elektrėnų sen., Taikos g. 6B, Elektrėnai, tel.: (8 528) 39 433, (8 528) 39 423; Vievio sen., Trakų g. 2, Vievis, tel.: (8 528) 26 345, (8 528) 26 551, (8 528) 26 556; Gilučių sen., Liepų g. 15, Gilučių k., mob. 8 604 45 751, tel. (8 528) 32 800; Kietaviškių sen., Bažnyčios g. 25A, Naujųjų Kietaviškių k., tel. (8 528) 32 803; Pastrėvio sen., Mokyklos g. 15, Pastrėvio k., tel. (8 528) 70 434; Beižionių sen., Bažnyčios g. 14, Beižionių k., mob. 8 685 09 392; Kazokiškių sen., Mokyklos g. 1, Kazokiškių k., tel. (8 528) 32 802; Semeliškių sen., Trakų g. 41, Semeliškės, tel. (8 528) 32 580) darbo metu (I–IV nuo 8.00 iki 17.00 val., V nuo 8.00 iki 15.45 val., pietų pertrauka nuo 12.00 iki 12.45 val.). Atsiimant kalio jodido tabletes, seniūnijos darbuotojams būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. 

Kodėl reikalingas kalio jodidas ir kokių papildomų priemonių imtis, atsitikus branduoliniam įvykiui?

Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti ore, įkvėpus užteršto oro arba nurijus užteršto maisto, radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų, todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo.

Kalio jodido tabletės vartojamos tik rekomendavus Sveikatos apsaugos ministerijai branduolinės avarijos atveju, likus mažiau nei 24 valandoms iki galimos apšvitos jodo radionuklidais ir praėjus 2 valandoms nuo apšvitos jodo radionuklidais pradžios.

Skydliaukės apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojamai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.

Taip pat svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju, todėl nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų  pirma nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai, vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Daugiau informacijos, kaip elgtis atsitikus avarijai atominėje elektrinėje, rasite www.lt.72.lt.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite