Angle down Atgal

Eksperimentas parodė, kurios veido kaukės geriausios, o kurios blogiausios (VAIZDO ĮRAŠAS)

Neseniai mokslininkai atliko paprastą eksperimentą, kuriuo siekė išsiaiškinti, kuris veido kaukės tipas – nuo rankų darbo medvilninių kaukių iki bandanų ir N95 kaukių, kurias naudoja medicinos darbuotojai, atlieka geriausią darbą sustabdant iš žmonių nosių ir burnų sklindančius lašelius.

© Emma Fischer/Duke University
© Emma Fischer/Duke University

Nors daugelis jų įrodė, kad jos sugeba efektyviai sulaikyti seilių lašelius, tačiau visgi, kai kurios veido kaukės pasirodė pridarančios daugiau problemų nei naudos, nes dėl jų lašeliai sklisdavo plačiau.

Ko gero, nedidelė staigmena, kad geriausios buvo N95 veido kaukės (be vožtuvų) – medicininio lygmens tipo kaukės, kuriomis naudojasi fronto linijoje su liga kovojantys medicinos darbuotojai. Po jų seka medicininės kaukės, polipropileno kaukės ir medvilnės – polipropileno kaukės.

Medžiaginės veido kaukės pasirodė esančios pakankamai efektyvios sulaikant lašelius. Vis dėlto, bandanos ir kaklajuostės pasirodė sklaidančios didesnius lašus ir daugybę mažesnių lašelių, kas reikštų, kad šių veido apdangalų dėvėjimas yra gerokai blogesnis nei buvimas be jokios kaukės.

Kad būtų prieita prie šių išvadų tarpdisciplininė tyrėjų komanda iš Šiaurės Karolinos Duke universiteto sukūrė struktūrą, kurią sudarė tamsus kambarys, dėžė, keli lazeriai, lęšiai ir išmaniojo telefono kamera.

Šis metodas leido tyrėjams stebėti, kaip veido apdangalas veikė seilių ir gleivių lašelių sklidimą iš žmogaus burnos ir nosies jam šnekant.

Mokslininkų diskusijos apie veido kaukių efektyvumą pasirodė esančios labai kontraversiškos. Dažnai besikeičiančios rekomendacijos visuomenėje, kuomet kalbama apie jų efektyvumą, kėlė nemenką painiavą, tačiau daugelis ekspertų sutinka, kad veido apdangalai atlieka labai svarbų vaidmenį saugantis nuo COVID-19 plitimo.

Kaip parodė šis naujasis tyrimas, visiškai akivaizdu, kad paprasčiausiai kalbant į supančią aplinką pasklinda lašeliai, kuriuos potencialiai įkvėpti gali netoliese esantys žmonės.

Yra žinoma, kad tokie kvėpavimo takų lašeliai gali perduoti virusines kvėpavimo takų infekcijas, ypač prastai vėdinamose vietose.

„Mes patvirtinome, kad žmonėms kalbant į aplinką išskiriami maži lašeliai, taigi liga gali plisti kalbant ir tam visiškai nebūtinas kosulys ar čiaudulys,“ – pareiškime sakė Martin Fischer, Duke universiteto Chemijos departamento docentas. 

„Kaukės dėvėjimas yra paprastas ir lengvas būdas sumažinti COVID-19 plitimą,“ – sakė tyrimo bendraautorius Eric Wetsman. „Maždaug pusė infekcijos atvejų yra iš žmonių, kurie nerodė jokių simptomų, ir kurie dažnai net nežino esantys užsikrėtę. Jie gali to net nenutuokdami skleisti virusą kosėdami, čiaudėdami ar paprasčiausiai kalbėdami.“

Viename tyrime buvo apžvelgtos 198 pasaulio valstybės ir paaiškėjo, kad šalys, kuriose egzistuoja kultūrinės normos arba vyriausybės politikos, skatinančios kaukių dėvėjimą, pasižymi žemesniais mirtingumo nuo COVID-19 lygiais nei tos valstybės, kurios kaukių dėvėjimo praktikos nepropagavo.

Atradimai buvo pristatyti žurnale „Science Advances“

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite