REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2017 m. Birželio 25 d. 13:13

Dygsnis prie dygsnio...

Marijampolė

Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt


7549

Įvairiaspalviais ir įmantriais siuvinėtais raštais papuošti rūbai visada traukia dėmesį. Begalinė siuvinėjančių moterų išmonė – šešėliavimas, peltakiavimas, adinukė, rišeljė, siuvinėjimas kryželiu, juostelėmis, kaspinais, karoliukais. Lolitai Ramanauskienei siuvinėjimas – ne tik kūryba, bet ir darbas.


Foto galerija:

m9b2787.jpg
m9b2791.jpg
m9b2794.jpg
m9b2795.jpg
m9b2800.jpg
m9b2808.jpg
m9b2810.jpg
m9b2813.jpg

Žaidimas tapo profesija

Įmantriais, preciziškais siuvinėjimo raštais rūbus puošiančios Lolitos gerbėjų rasime ne tik mūsų mieste. Informacija apie marijampolietės kuriamus išskirtinius piešinius ant audinio ar originalias prisegamas detales pasklidusi toli nuo Suvalkijos. Lolitos rankdarbiais papuoštais rūbais vilki ne viena Lietuvos ponia.

Sunku ir patikėti, kad tas grožis kuriamas paprasčiausia senovine kojine mašina „Čaika“.

– Juk siuvinėjimui greičio nereikia, o kiekvieną dygsniuką reikia rankomis iščiupinėti, – sako L. Ramanauskienė.

Polinkį į rankdarbius Lolita sako paveldėjusi iš močiutės, profesionalios mezgėjos. Jos namuose buvo gražių senoviškų rankdarbių knygų, o ant namo aukšto – dėžės audinių skiaučių, siūlų. Močiutės paskatinta vos dešimtmetį peršokusi mergaitė pabandė ant lino tautišku raštu siuvinėti pagalvėlę.

– Įsijaučiau tarsi į žaidimą, patiko rinkti siūlų spalvas, derinti raštus. Ilgainiui prie siuvinio prisėsdavau vis dažniau. O kai reikėjo nuspręsti, kokio amato norėčiau mokytis, ilgai negalvojusi pasirinkau Kauno taikomosios dailės mokyklą, – apie vaikiško žaidimo kelią į gyvenimo profesiją pasakoja Lolita.

Sumanymas gimsta popieriuje

– Siuvinėjimas visais laikais buvo madingas. Keičiasi tik tendencijos, bet išsiuvinėtas piešinys visada bus išskirtinis akcentas. Susidėvi rūbas, o išsiuvinėta detalė išlieka ilgam, ją netgi gali perkelti ant kito drabužio, – pastebi Lolita.

Darbą ji pradedama nuo piešinio eskizo popieriuje, kurį sukuria išklausiusi klientės ar siuvėjos pageidavimą. Išsiuvinėjus kontūrą keliais sluoksniais užpildomas visas pagrindas – taip raštas būna iškilus.

Sudėtingiau rasti kokybiškas medžiagas, su kuriomis reikia dirbti – šilkinių, metalica siūlų, karoliukų, žvynelių, juostelių. Lolita sako, kad dabar didžiulė pasiūla audinių, tačiau kartais būna nelengva priderinti prie jų detales.

„Siuvinėjimui siūlą renkuosi pagal idėją, klientės norą, sumanymą ir tenka ilgokai paieškoti tokio atspalvio siūlo, kurį įsivaizduoju tiksiantį, – sako kūrėja ir prisipažįsta esanti pelėda. – Iki vėlumos vakaroju, piešiu, derinu, pasiruošiu darbą rytojui. Prie elektros šviesos siuvinėti sudėtinga, nes sunku suderinti spalvas, šviesa jas iškraipo.

Lengviau siuvinėti ant tvirto, bet nestoro audinio, sunkiau – ant natūralaus šilko, tada gelbsti sutvirtinančio plono audinio paklijavimas arba naudojimasis lankeliu.

Mažiau yra gražiau

Lolita sako esanti labai savikritiška, iš savęs reikalauja labai daug ir net dažnai būna nepatenkinta savo darbu. Ne visada jos vizija sutampa su klientės pageidavimu, ilgiau tenka paieškoti sprendimo, kad derėtų ir rūbo modelis, ir siuvinėjimo motyvas. Be abejo, visada pravartu sužinoti, kur tas rūbas bus dėvimas, pagal tai parenkamas raštas. Jeigu rūbas skirtas kasdienai – siuvinėjimas ar aplikacija tiks kuklesnė, jeigu vakarui, proginis – puošiama prabangiau. Tačiau jeigu klientas pageidauja, ir kasdieninis rūbas gali būti puošiamas blizgiais siūlais, karoliukais.

Lolitos kredo – mažiau yra gražiau, pasak jos, nesaikingas derinys nesuteikia norimo efekto. Siuvinėta detalė padaro rūbą išskirtinį, net ir į santūrų piešinį atkreipiamas dėmesys.

– Puošybą mėgsta įvairaus amžiaus žmonės, ir ne tik moterys. Siuvinėtas detales mėgsta ir vyrai, dažniausiai jie pasirenka blizgiais siūlais ir karoliukais siuvinėtus užrašus ir gėlytes. Sportinis variantas artimas vaikams. Madingas 3D efektas, kuris išgaunamas vieną detalę siuvant ant kitos, – sako Lolita.

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA