REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2022 m. Vasario 20 d. 15:09

Du­los – ne kon­ku­ren­tės gy­dy­to­jams, o „kli­jai“ šei­mai

Vilnius

„Vie­nai mo­te­riai no­rė­sis ša­li­mais ug­nin­gos kva­tok­lės, ki­tai – ra­mios vy­res­nio am­žiaus du­los, pa­na­šes­nės į ma­mą ar net mo­čiu­tę. Tai mo­ters šei­mos šven­tė, tad ji ir vieš­nias ren­ka­si!“ – apie du­lų pa­si­rin­ki­mo ypa­ty­bes pa­sa­ko­ja I. Klim­kai­tė. (Ievos Sinkevičienės nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


204930

Šian­dien vis gar­siau ir dau­giau nėš­tu­kių kal­ba apie gim­dy­mą su du­lo­mis. Vie­noms tai ne­priim­ti­na, ki­tos tik ir ieš­ko pa­ti­ki­mos mo­ters, ly­dė­sian­čios iki pat gim­dy­mo pa­la­tos. Su kai ku­rio­mis pa­žin­tis trun­ka net il­giau – du­los tam­pa krikš­to ma­mo­mis ir pan. Ta­čiau da­lis vi­suo­me­nės į jas vis dar žvel­gia skep­tiš­kai, sie­da­mi su se­nes­niais lai­kais. Du­la Ind­rė Klim­kai­tė to­kio po­žiū­rio ne­su­reikš­mi­na, jai tik skau­du, kad pan­de­mi­ja jas pa­ver­tė „te­le­fo­ni­nė­mis du­lo­mis“.
 

(Ne)nauja profesija

Dulos – vis dar gana mistiškas žodis, siejamas su senove. Su kokiu požiūriu, nuomonėmis, vertinimais jums asmeniškai teko susidurti?

– Tikriausiai požiūris į dulas (profesiją, palyginti dar naują Lietuvoje) labiausiai priklauso nuo vertinančio žmogaus žingeidumo ir gebėjimo rasti teisingą informaciją, o ne kliautis nuogirdomis ar gandais. Dulų asociacija veikia jau aštuonerius metus, o pirmosios dulos Lietuvoje atsirado dar seniau, tad išsamiai sužinoti, kas yra dula, koks jos veiklos laukas, etikos standartas, atsakomybės ribos, galima tinklalapyje www.dula.lt, socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Dulos Lietuvoje“, taip pat rasti straipsnių ir šeimoms bei mamoms skirtuose žurnaluose. Kovo 22–28 d. visame pasaulyje minima Pasaulinė dulų savaitė, jos metu ir Lietuvoje gausu informacinių renginių, susitikimų, tad kviečiame gauti žinių iš pirminių šaltinių ir pasinaudoti proga sužinoti apie dulų tarnystę plačiau.

O ši profesija, jei taip galima pavadinti, išties egzistuoja tiek, kiek egzistuoja pati žmonija, mat tūkstančius metų šalia gimdančios moters būdavo ne tik pribuvėja, priėmėja, o paskutiniais šimtmečiais – akušerė ar gydytojas, bet ir artima moteris, sesuo, giminaitė, kaimynė, gimdymą patyrusi moteris, gebanti ne tik pagelbėti fiziškai, bet ir atliepti emocinius moters poreikius kartais netrumpoje gimdymo kelionėje.

Pats žodis „dula“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia tarnaitę. Pažiūrėkite seniausius piešinius – ikonas, kuriose vaizduojamas, tarkime, Švč. Mergelės Marijos gimimas, Egipto kilmingųjų moterų gimdymo scenas, viduramžių graviūras – visur pamatysite pulkelį moterų, kurios rūpinasi gimdyve: šluosto kaktą, šildo vandenį, laiko už pažastų ir kt. Tai ir yra dulos, visokeriopai patarnaujančios gimdyvei.

indre-klimkaite.jpg

Kas iš tiesų yra dulos, kokią pagalbą teikia?

– Dula – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą nėštumo, gimdymo metu ir laikotarpiu po gimdymo. Dula turi platų ir gilų supratimą apie nėštumo, gimdymo ir laikotarpio po gimdymo eigą, moters psichoemocinius poreikius bei įvairiausius pagalbos būdus – pasitelkiant atpalaiduojantį ar aktyvinantį masažą, aromaterapiją, įvairius kūno terapijos bei savitaigos metodus. Dula gali būti ir sertifikuota žindymo specialistė, padėsianti sklandžiai žindymo pradžiai, esama ir dulų, baigusių akušerijos mokslus.

Paprastai pastojusi moteris susiranda gydytoją ginekologą, pas kurį kartą per mėnesį lankosi dėl konsultacijų, tačiau, atvykus gimdyti, ligoninėje ją pasitiks visai kitas personalas, kiti, nepažįstami veidai. O dula gali lydėti moterį ir jos šeimą per visą nėštumą ir gimdymą bei po jo, tapti tuo artimu asmeniu, kuris žinos moters poreikius, norus, silpnąsias vietas, santykį su kūnu ir daugybę kitų subtilių dalykų. Dula yra tarsi atvira ausis ir širdis priimti moters jausmus bei išgyvenimus, padėti įveikti nerimą, baimes ir pagelbėti kiek įmanoma sėkmingiau pereiti šį itin svarbų virsmą moters ir visos šeimos gyvenime.

Taip pat dula gali padėti ir moters vyrui – suvokti žmonos poreikius ar „užgaidas“, surasti savo vietą gimdyme ir kuo pozityviau patirti gimdymo nuotykį ir tapti tėčiu. Itin svarbi dulos pagalba ir vienišoms mamoms, juolab patiriančioms krizinį nėštumą. Nemažai dulų savanoriauja Krizinio nėštumo centre, pagalba šioms moterims teikiama nemokamai.

Kiek dulų yra Lietuvoje?

– Kaip minėjau, nuo 2014 m. veikia Lietuvos dulų asociacija, ji jungia apie 40 narių. Rudenį turėsime ir pulkelį dulų, specialiai parengtų pagelbėti moteriai jautriuoju laikotarpiu po gimdymo.

273061559-2983068865279620-1607340817877279447-n.jpg

Gimdymo namų specialistams – ne konkurentės

Kodėl jų reikia nėščiosioms? Kokie dažniausi argumentai, prašant jūsų pagalbos? Juk pasikalbėti, pasitarti galima su pažįstamomis draugėmis, giminėmis ar pan.

– Puiku, jei moteris turi artimą draugę ar giminaitę, kuri gali palaikyti nėštumo ar gimdymo metu. Tačiau, kaip jau minėjau, dulos pagalba nėra tik pokalbis ar emocinė pagalba. Visų pirma tai didžiulis žinių bagažas, kuriuo dula pasidalija, ruošdama šeimą susitikimui su vaikeliu. Dula gali padėti moteriai susivokti, kokio gimdymo ji norėtų, ko galima tikėtis, kaip suprasti, išsakyti ir atliepti savo poreikius. Jei moters pasirinkimas yra kuo natūralesnis gimdymas, sklandesnis, be intervencijų, dalijamasi žiniomis, kaip paruošti savo kūną ir psichiką, kaip palankiausiai praleisti pirmas dvi valandas po vaiko užgimimo.

Dulos „krepšelyje“ – daug nemedicininių nuskausminimo priemonių: kvėpavimo ir balso technikos, masažas, naudojant specialias skaras, atpalaidavimo technikos, aromaterapinės priemonės ir daugybė kitų dalykų. Dula, artėjant gimdymo datai, yra pasiekiama moteriai bet kuriuo paros metu ir, prasidėjus gimdymui, išbus šalia moters tiek, kiek ji pageidaus. Tai yra ir svarbi pagalba medicinos personalui, ypač tada, jei gimdymas lėtesnis ir ilgesnis.

Džiaugiamės, kad Lietuvoje gimdymo namų specialistai vis labiau supranta, kad dula nėra konkurentė, o kaip tik didelė pagalba, nuimanti nuo medikų pečių nemažą krūvį, nes ji atlydi moterį į gimdymą ir išbūna visą netrumpą laikotarpį, padeda susitvarkyti su emocijomis, sąrėmių skausmu. Neretai moterys paprašo ir įamžinti susitikimo su vaikeliu akimirkas.

Ne mažiau svarbios ir šešios savaitės po gimdymo, vadinamasis auksinis mėnuo. Tai ne tik pažintis su vaikeliu ir jo poreikiais, žindymo iššūkiai, bet ir daugybė emocijų, hormoninių pokyčių. Moksliniai tyrimai rodo, kad dulos buvimas šalia moters gerokai sumažina depresijos po gimdymo tikimybę. Šiuo laikotarpiu paprastai visi artimieji džiaugiasi naujagimiu, o moterį tarsi pamiršta. Dula yra tas žmogus, kuris bus šalia, pastebės pirmuosius nerimo ženklus, paklaus, išklausys.

Lietuvių tauta nuo senų laikų turėjo gražių ritualų (prausynas ir vytulavimą), skirtų tiek palydėti moterį į gimdymą, tiek padėti sugrįžti į save po gimdymo. Daugelis dulų juos išmano ir, jei moteris nori, gali su artimomis jai draugėmis suruošti gražų ir prasmingą ritualą, kuris skirtas pasirūpinti ne tik moters kūnu, bet labiau jos sielos poreikiais.

273065171-299541622158701-1382402622369974742-n.jpg

Koks yra dulų darbas, kiek jis trunka? Ar po gimdymo pažintis su moterimi ir jos vaiku taip ir pasibaigia?

– Sunku atsakyti, kiek trunka dulos darbas. Ko gero, jis prasideda susipažinus su šeima ir niekada nebesibaigia. Nuo tada, kai pasirašoma sutartis su šeima, aptariama, kiek šeima norės susitikimų, iki gimdymo, kokios pagalbos tikisi per gimdymą, ir po to. Tai formalumai. Bet paprastai būna taip, kad toji kartu išgyventa nėštumo ir gimdymo patirtis taip suartina žmones, jog liekame dalyvauti šeimos gyvenime ir toliau. Kartais būna, kad šeima kviečia tapti vaikelio krikšto mama. Kartais kviečia į antro, trečio vaikelio gimimą. Rekomenduoja savo besilaukiančioms draugėms...

Dulai kiekvienas gimdymas – su niekuo nesulyginami potyriai. Tai didelis džiaugsmas ir atsakomybė budėti prie gimties vartų, paremti mamą, patiriančią vieną didžiausių gyvenimo virsmų. Tam reikia ne tik žinių ir kompetencijų, tam visų pirma reikia vidinės švaros.

Kokia pagalba po gimdymo moterims reikalingiausia iš jūsų?

– Fizinėje plotmėje tai gali būti elementari pagalba buityje, ypač jei moteris neturi kitų artimų žmonių šalia (pasirūpinti šiltu žindyvei tinkamu maistu, išplauti grindis, pabūti su kitais vaikais), ir pagalba, rūpinantis kūnu po gimdymo, kol moteris atsistato. Tai ir patarimai dėl cezario pjūvio ar tarpvietės rando priežiūros, gimdos, krūtų masažo, žindymo pozų parodymas, patarimai dėl spenelių priežiūros. Pagalba, pirmus kartus maudant vaikelį, prižiūrint bambutę, pirmus kartus nešantis į lauką.

Emocinėje plotmėje – labai svarbu padėti moteriai išjausti jausmus, kurių po gimdymo būna labai daug ir labai įvairių. Raginame, ilgai neatidėliojus, moteriai (ir vyrui) aprašyti gimdymo istoriją – tai ne tik nuostabus laiškas vaikeliui, bet ir savotiška terapija moteriai, padedanti pamilti savo gimdymą būtent tokį, koks jis buvo, net jei ir skyrėsi nuo įsivaizduoto „idealaus“ gimdymo.

Šeimoje atsiradus naujam žmogui, vyksta labai subtilūs vyksmai, kiekvienas šeimos narys pažindinasi su naujomis pareigomis, nauja savo vieta ir atsakomybėmis. Ypač daug švelnumo ir išminties reikia, jei šeimoje jau yra kitų vaikų – reikia dėmesio jiems, kad užsimegztų gražus ir gilus ryšys su nauju broliu ar sese. Taigi, dula kartais būna savotiški „klijai“ – švelniai, subtiliai, nejuntamai padeda, kad pirmosios savaitės, o ir tolesnis šeimos gyvenimas būtų kuo sklandesni.

273622935-480039870135329-4765566638380601304-n.jpg

Tai moters šeimos šventė, tad ji ir viešnias renkasi!“

Kodėl jūs pati panorote tuo užsiimti?

– Suvokimas, kokia svarbi yra šalia gimdyvės esanti moteris, atėjo tada, kai susilaukiau savo sūnaus. Tada Lietuvoje žodis „dula“ man buvo žinomas tik iš romanų. Tačiau noras gilintis į gimties kultūros slėpinius buvo labai stiprus: kaupiau žinias, domėjausi, perskaičiau krūvas pasaulinės literatūros, draugės kviesdavo į savo gimdymus. Galiausiai sulaukiau to laiko, kai Lietuvoje buvo surengti pirmieji dulų mokymai.

Dula moteris turi pasitikėti. Ar būna atvejų, kai tarsi nesutampa nuomonės, energetiniai laukai ar pan., kai matote, kad su moterimi bus sunku kartu būti, jai padėti?

– Dulą renkasi besilaukianti moteris kartu su vyru (arba be jo). Ji gali pasikalbėti, susitikti su keliomis dulomis (pirmasis susitikimas visuomet nemokamas) ir pajusti, kuri dula arčiau širdies. Žmonėms būna svarbu, kad jautriausiu jų gyvenimo momentu šalia būtų panašios pasaulėžiūros, panašių vertybių žmogus, o ne tik savo srities profesionalas. Galbūt svarbu ir temperamentas – vienai moteriai norėsis šalimais ugningos kvatoklės, kitai – ramios vyresnio amžiaus dulos, panašesnės į mamą ar net močiutę. Tai moters šeimos šventė, tad ji ir viešnias renkasi!

Savaime suprantama, kad dulos profesiniame kelyje būna ir nelengvų patirčių. Dėl to rengiame intervizijas ir supervizijas, mus konsultuoja profesionali psichologė.

Iš gimdyklos – skambutis dulai

Kiek tai populiaru Lietuvoje? Ar pastebimos kažkokios tendencijos, kad kažkuriuo metu dulų paslaugų prireikė labiau?

– Gyvename modernioje visuomenėje ir, deja, šeimos, giminės, bendruomenės ryšiai smarkiai silpsta. Ten, kur anksčiau gimdyvei pasitarnaudavo seserys, kaimynės, kitos bendruomenės moterys, dabar reikia nepažįstamų žmonių pagalbos. Kita vertus, tai ir gerai, nes tada gimdyvė gauna profesionalią pagalbą iš rankų moters, kuriai sklandus vaikelio gimimas ir gimdyvės emocinė sveikata bei gerovė yra svarbiausias siekis ir kuri turi didžiulį žinių bagažą, yra sąmoningai pasirinkusi šį profesinį kelią ir nuolat tobulina savo įgūdžius, atnaujina žinias. Moterys pamažu suprato, kokia svarbi yra dulos pagalba, kuo ji skiriasi nuo nėštumą prižiūrinčio ir gimdymą priimančio gydytojo darbo.

Dulos pagalbą labai įvertino ir vyrai – jiems tai irgi didžiulė paspirtis. Dulos pagalba neįkainojama toms, kurios dėl įvairių priežasčių jaučia baltų chalatų baimę, galbūt jų ankstesnės gimdymo patirtys nekokios ar net patirtas akušerinis smurtas ar seksualinė prievarta. Dažnai dulą renkasi moterys, turėjusios netikėtą, nelauktą cezario pjūvį, nes per kitą gimdymą nori ir tikisi kitokios patirties.

Dulos (ir psichologo) pagalba neįkainojama, jei šeima žino, kad vaikelis bus apsigimęs arba turės su gyvybe nesuderinamų ligų ir greitu laiku teks su juo atsisveikinti. Svarstome net apie tai, kaip dula turėtų padėti moteriai, besirenkančiai abortą. Dula neretai atstoja šeimą vienišai mamai ir jos vaikeliui, padeda įveikti nuoskaudas ir džiaugtis atėjusiu vaikeliu, Dievo dovana.

Atskira tema – Lietuvoje gyvenančios užsienietės, kurių gimdymą neretai apsunkina ir kalbos barjeras (ypač mažesniuose miestuose), todėl reikalingos dulos-tarpininkės tarp medicinos personalo ir gimdyvės. Arba migrantės, kurios dar neseniai nesulaukdavo išvis jokios prenatalinės pagalbos.

img-0417.jpg

Kaip jūsų darbą pakeitė pandemija? Kokių pokyčių įnešė?

– Skaudus ir sudėtingas klausimas. Skaudus dėl to, kad, atėjus pandemijai, ligoninėse buvo imtasi fizinio saugumo priemonių ir gimdyvės buvo paliktos vienos – ne tik be dulų, bet ir be vyrų, kaip tarybiniais metais. Tarytum nubraukta viskas, kas buvo nuveikta, siekiant palankumo motinai ir vaikui gimdymo srityje.

Žinoma, medicininė pagalba liko tokia pat profesionali ir puiki, tačiau emociniai gimdyvės poreikiai, kurie tokie svarbūs ir būsimam vaikeliui, buvo nustumti į šalį. Ką jau kalbėti apie gimdymą su medicinine kauke... Žala nepamatuojama. Duloms ir vyrams teliko laikas iki ligoninės durų ir toliau ryšys telefonu, kol tai įmanoma, bei pagalba, grįžus namo. Prireikė sumanumo ir lankstumo!

Svarbiausia dulos misija šiuo laiku liko kiek įmanoma geresnis mamos, šeimos paruošimas gimdymui – suteikti ne tik reikiamų žinių, bet ir pasitikėjimo savo kūnu, sutvertu gimdymui, pasitikėjimo vaikeliu ir tais specialistais, kurie bus šalia per gimdymą. Kai kurios turbūt tapome „telefoninėmis dulomis“, prasidėjus gimdymui, iš moters balso, alsavimo suprantančiomis, kokiame etape moteris yra ir koks drąsinantis, stiprinantis žodis joms dabar reikalingiausias, kaip ji pati sau gali padėti savimasažu, meditacija, kvėpavimu.

Dulų asociacijos narės parengė nuotolinių kursų, paskaitų, įrašė meditacijų, padedančių pasirengti gimdymui, parengtos ir afirmacijos kortelės. Pagalbos poreikis niekur neišnyko, netgi išaugo, tik pasikeitė teikiamos pagalbos pobūdis. Džiaugiamės, kad pandemija slūgsta, ir tikimės, kad viskas pamažu sugrįš į savo vietas ir šeimos lūkesčiai, rengiantis gražiausiai įvykiui, vėl bus pirmoje vietoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA