REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 6 d. 09:52

Dilema: ar suaugę vaikai tėvus, ar tėvai vaikus turi išlaikyti?

Tauragė

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Violeta KaraliūnaitėŠaltinis: Etaplius.lt


170658

Per pirmus tris šių metų mėnesius Tauragės apylinkės teismas patenkino dviejų pilnamečių vaikų ieškinius tėvams. Vaikai prašė priteisti iš tėvų išlaikymą, kol studijuos. Didžiausia suma, kurią tėvai kas mėnesį įpareigoti mokėti pilnamečiam savo vaikui, – 200 eurų. Tėvai iš pilnamečių savo vaikų išlaikymo šiemet dar neprašė.

 

Prašyti pagalbos ne gėda

Tauragės turguje jau ne vienerius metus garbaus amžiaus moteris parduoda rankų darbo vilnones kojines, šalius, galvajuostes. Kukli senjorė tikina taip prisidurianti prie pensijos. Jos gaunamos pensijos žiemą pakanka tik sumokėti už būstą ir vaistams. Moteris sako, kad būna mėnesių, kai maistui lieka vos 12 eurų. Tauragiškė turi suaugusį sūnų, bet jis, prieš daugiau nei 15 metų palikęs Tauragę, senstančią mamą prisimena tik per šventes. Paklausta, ar neprašo sūnaus padėti, turgaus prekeivė graudinasi – užaugino vaiką, išleido į gyvenimą ir dabar nenori būti jam našta.

Civiliniame kodekse įtvirtinta visuomenei mažiau žinoma pilnamečių vaikų pareiga išlaikyti savo tėvus. Kaip ir pilnamečiai vaikai, taip ir juos užauginę tėvai turi teisę prašyti artimųjų paramos, reikalingos būtinųjų poreikių tenkinimui.

Tauragės apylinkės teismo atstovas spaudai Mindaugas Radvila sako, kad garbaus amžiaus tauragiškiai pripažinti savo bėdų ir kreiptis teisinės pagalbos neskuba.

– Jei vaikai piktybiškai nepadeda tėvams, kurie sąžiningai jais rūpinosi, teismas greičiausiai priteis jiems tėvų išlaikymą. Žinoma, pirmiausia bus atsižvelgiama į abiejų šalių įsipareigojimus ir finansinę padėtį. Į teismą tėvai, prašydami vaikų išlaikymo, kreipiasi labai retai. Matyt, oficialiai prašyti išlaikymo iš savo suaugusių vaikų nelengva. Per šešerius metus Tauragės apylinkės teismas yra gavęs 2 tėvų ieškinius, bet vieną dar neprasidėjus teisminiam procesui žmogus atsiėmė, o kitas buvo atmestas. Išlaikymo prašęs asmuo anksčiau pats neteikė išlaikymo savo vaikams, juos rėmė valstybė, – sakė teismo atstovas. 

Teismo priteisiama suma tėvų išlaikymui gali svyruoti nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų per mėnesį. Sumą, kurios pageidauja senjorai, būtina pagrįsti, negalima reikalauti išlaikymo iš vaiko nepateikus jokių įrodymų apie išleidžiamus pinigus. Reikia pateikti išlaidas gydymuisi, vaistams, higienos, buitinėms priemonėms ir kitiems poreikiams tenkinti. Priteisiant išlaikymą atsižvelgiama ir į pilnamečių vaikų turtinę padėtį. Jeigu pilnamečiai vaikai nesirūpina savo nedarbingais tėvais, teismas pagal tėvų ieškinį gali iš vaikų priteisti ne tik išlaikymą, bet ir papildomas išlaidas, tėvų turėtas dėl sunkios ligos, sužalojimo ar jiems būtinos priežiūros, kurią suteikė pašaliniai asmenys.

Vaikai teisiasi dažniau

Lietuvoje galiojantys teisės aktai nustato pareigą tėvams ne tik išlaikyti nepilnamečius savo vaikus, bet ir pilnametystės sulaukusias atžalas, jei jie yra neįgalūs arba mokosi mokykloje, profesinėje mokykloje, studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą.

Tauragės apylinkės teisme per pastaruosius šešerius metus užregistruoti 34 pilnamečių vaikų prašymai priteisti iš tėvų finansinį išlaikymą. 10 šeimų procesą baigė taikos sutartimi, 3 vaikai vėliau persigalvojo ir ieškinius atsiėmė. Didžiausia pinigų suma pilnamečio išlaikymui priteista 2018-aisiais. Tuomet iš tėvų priteista 300 eurų kas mėnesį, kol vaikas baigs mokslus, mažiausia teismo priteista suma – 50 eurų kas mėnesį.

Pasak teismo atstovo M.Radvilos, kiekvienas teisminis atvejis unikalus. Tiek vaikai, tiek tėvai turi pagrįsti, kad išlaikymas jiems tikrai reikalingas.

– Išlaikymas pilnamečiams tikrai nėra absoliutus. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar pilnametį asmenį būtina išlaikyti. Teismai atsižvelgia, ar pilnametis asmuo turi turto, ar gauna pajamų, ar dirba, – vardijo M.Radvila.

Pasak teismo atstovo, ypač svarbios ir tėvų, iš kurių vaikai prašo išlaikymo, finansinės galimybės. Jei tėvai nedirba, neturi turto, gyvena iš valstybės skiriamos paramos ar pašalpos, turi išlaikyti dar kitus nepilnamečius vaikus, išlaikymo teismas gali ir nepriteisti. 

– Privalu pateikti būtinųjų išlaidų sąmatą. Būtinieji poreikiai maistui, aprangai, būstui. Jei pilnametis vaikas kreipiasi ir išlaikymo prašo iš vieno tėvo ar mamos, reikia įvertinti, kad tokią pačią sumą pinigais, būstu, maistu, drabužiais turėtų skirti ir kitas gimdytojas, – sakė M.Radvila. 

Paklaustas, ar negali pasitaikyti piktnaudžiavimo atvejų, kai suaugę vaikai tyčia neieško darbo, prastai mokosi, bet pinigų iš tėvų bando reikalauti teisinėmis priemonėmis, teismo atstovas patikino, kad apgauti teismą nelengva.

– Gali pasitaikyti piktnaudžiavimo atvejų, kai dirbti galintis pilnametis tiesiog tingi. Teismas tokias situacijas vertina. Vienas studijuojančio asmens išlaikymo kriterijų – jo mokslo įvertinimai. Jei pilnamečio pažymiai blogi, teismas į tai taip pat atsižvelgs, kaip ir atsižvelgs, jei vaikas su tėvais nebendrauja ar nebendravo, – informavo teismo atstovas. 

Pašnekovas tikino, kad prieš pradedant ginčą teisme būtų gerai pirmiausia apie galimybes pasikalbėti su artimaisiais.

– Šeimos bylose visada rekomenduoju pirmiausia tartis geruoju. Tokios bylos skaudžios. Džiaugiamės, kad jų pastaraisiais metais sumažėjo, – mano M.Radvila. 

Tiek iš tėvų išlaikymo prašantis pilnametis vaikas, tiek vaikų išlaikymo siekiantys tėvai pirmiausia turi kreiptis į valstybės garantuojamą teisinės pagalbos tarnybą. Išsiunčiami pranešimai abiem šalims dėl mediacijos taikymo. Paskiriamas mediatorius ir šeimos klausimas sprendžiamas. 

Pasak teismo atstovo, ne visada mediacijos procesas būna sėkmingas. Jei šalims susitarti nepavyksta, ieškinys perduodamas teismui ir neapmokestinamas žyminiu mokesčiu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA