Angle down Atgal

Didelis menas mažame ekrane

Karantinas - ne naujiena žmonijos istorijoje. Tai neatsiejamas civilizacijos palydovas. Virusai evoliucionuoja taip pat sėkmingai, kaip kultūros ar meniniai judėjimai. Tačiau šį kartą nauja yra tai, kad tamsią izoliaciją vienuolynų celėse ar dvarų bokštuose pakeitė nuotolinis darbas, bendradarbiavimas, kūryba ir pramogavimas. Internetas, skaitmeninės technologijos metė iššūkį virusui ir išskaidytą bei įbaugintą visuomenę subūrė jau kitai, virtualiai bendravimo pakopai.

Tačiau ar tai tikrai nauja kultūros sektoriuje?

Tik atsiradus didesniems interneto pajėgumams visas pasaulinis kultūros palikimas, muziejų archyvai, vaizdai ir bibliotekos iškeliavo skaitmeninių duomenų bazių pavidalu į internetą. Todėl šiandien didžiausias iššūkis tenka kultūrinei veiklai, tiesiogiai susijusiai su auditorijomis. Kuo pakeisti betarpišką ryšį su galerijų, spektaklių, koncertų lankytojais?

Kiekviena kultūros įstaiga pergalvoja savo veiklos strategiją ir imasi nuotolinio ryšio naujovių. Atsiranda naujas renginių, įvykių formatas. Kultūros institucijos stoja į nelygią kovą su interneto senbuviais – madingais instagramo influenceriais, video metraštininkais, internetine televizija. Tokioje konkurencijoje netikėtai suaktyvėja tradicinis kultūrinis laukas ir atsiranda didesnė virtualių kultūrinių pramogų pasiūla.

Ką jums pasiruošusi pateikti Šiaulių dailės galerija? Ši institucija visada buvo naujovių priešakyje ir daug metų puoselėjo virtualios tikrovės galimybes medijų meno festivalyje Enter. Šiandien viskas tampa nesibaigiančiu medijų meno festivaliu. Negalėdama pakviesti savo auditorijos į parodų pristatymus ir renginius, galerija kviečia susitikti, bendrauti ir patirti meną bei kūrybos džiaugsmą naujose internetinėse rubrikose.

Galerija daug dėmesio skirdavo meninei vaikų edukacijai galerijos erdvėse ir parodose. Nutilus vaikų šurmuliui galerijos salėse, edukaciniai nuotykiai persikėlė į virtualią „Menopolio“ edukaciją, kurioje patraukliais animaciniais filmukais mokoma grafikos ir trafareto meno gudrybių, skelbiamos virtualios kelionės meno istorijos labirintais, pasakojama apie meno ir maisto, meno ir lango santykius. Tad galerija nenutraukiamai vykdo edukacinę veiklą ir ieško naujų meno pažinimo formatų šioje nepaprastoje situacijoje, kuomet vaikai negali burtis į grupes ir patirti meną betarpiškai. Edukacinius „Menopolio“ įrašus galima rasti tiek galerijos interneto svetainėje, tiek specialioje edukacinėms veikloms skirtoje svetainėje - http://menopolis.lt/category/naujienos/.

Užsitęsus karantinui į virtualią erdvę keliauja parodos ir jų atidarymai. Ketvirtadienį, balandžio 9 d. galerijos facebook‘o paskyroje vyks jaunos, talentingos menininkės Adelės Pukelytės abstrakčios tapybos parodos ŽALIOS, MĖLYNOS, RAUSVOS IR VARINĖ. atidarymas. Paroda buvo suplanuota ir laukiama. Tikėtasi parodyti šiauliečiams rafinuotą monochrominės, minimalistinės tapybos kolekciją, supažindinti su aktyvia jaunąja kūrėja. Deja, šį kartą pažintis bus virtuali. Bet būtina tokiose neįprastose aplinkybėse išmokti matyti didelio formato tapybos kūrinius ir mažame ekrane.

Galerija rūpinasi ir kultūrine miesto istorija, jos video archyvais. Juolab, kad protingų, talentingų žmonių mintys nesensta, kartais šiandien skamba dar aktualiau ir pranašiškiau. Galerijos rubrika galerijostv skirta būtent tokiems žmonėms, joje galima pažiūrėti tokių menininkų, kaip Petro Rakštiko, Sigito Prancuičio ar Dainiaus Trumpio dešimties metų senumo samprotavimus apie gyvenimo prasmę ir kūrybos paslaptis. Rubrika atnaujinama ir pildoma kiekvieną savaitę.

Dar viena nauja internetinė rubrika laikasmenui lakoniškai ir šmaikščiai pasakoja konkrečių kūrinių istorijas, ikonografines jų subtilybes. Tai rubrika nerandantiems laiko storoms meno knygoms. Kita vertus, tai tinkamiausias formatas nuolat pirmyn skubantiems socialinių tinklų vartotojams, juk ten taip visko daug, kad dėmesio užtenka tik momentinei informacijai. Būtent jiems ir dar viena galerijos rubrika galerijarekomenduoja. Meno institucijos pareiga dalintis patikrinta ir kvalifikuota informacija. Būtent tokios yra šios rekomendacijos. Tai durys į patikrintus informacijos, kūrinių, virtualių įvykių šaltinius. Žinant, kokia duomenų gausa užplūdusi internetą, tokia navigacija tampa būtinybe.

Nepaisant užrakintų Šiaulių dailės galerijos durų, jos veikla tęsiasi, įgyja naujų bruožų ir toliau palaiko ir kuria ryšius su savo gerbėjais ir sekėjais, savo ir globalia internetine bendruomene.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite