REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 23 d. 10:17

Dėmesio – tirpsta ledas ant vandens telkinių

Klaipėda

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


165980

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ir Plungės rajono savivaldybės administracija primena gyventojams, kad būtina laikytis saugaus elgesio ant ledo reikalavimų ir rekomendacijų.

Keletas patarimų, kaip išvengti nelaimės, o neretai ir tragedijos, prieš lipant ant ledo.

Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra ne mažiau kaip 7 cm, nes toks ledas jau gali išlaikyti žmogų, o kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas.

Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų ar yra šaltiniai.

Ledas labai pavojingas atodrėkių metu. Ant ledo ypač mėgsta žaisti vaikai, nepalikite jų be suaugusiųjų priežiūros!

Jei įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Lipkite ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesiblaškykite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ant ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai į šonus ištiestomis rankomis, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kuo didesnį ledo plotą užgulti krūtine, o paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo negalima tuojau pat stotis, o bandykite kuo toliau nusiridenti nuo lūžio vietos į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto, kad sušiltumėte, reikia kuo greičiau judėti ar bėgti į kokią nors patalpą, kur galėtumėte persirengti sausais rūbais.

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat skambinkite skubios pagalbos telefonu 112, kvieskite pagalbą ir šaukite skęstančiajam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte ir plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas gali įlūžti, jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus ar kitas priemones. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulus ant ledo sudaryti gyvą žmonių grandinę iki eketės.

Ištraukus žmogų ant ledo reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą ir duoti išgerti karšto vandens ar arbatos, perrengti sausais rūbais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA