REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Spalio 3 d. 21:38

Dėl klimato kaitos gėlės visame pasaulyje keičia savo spalvas

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


148330

Klimato kaitos ir kitų aplinkosauginių sukrėtimų akivaizdoje daugybei gyvybės formų mūsų Žemėje teko susidurti arba su prisitaikymu, arba su išnykimu.

Paaiškėjo, kad visais įmanomais būdais bandydamos išsilaikyti besikeičiančioje planetoje, gėlės visame pasaulyje keičia savo spalvas. Visgi, tokia staigi pertvarka augalams gali kainuoti labai brangiai.

Naujas tyrimas atskleidė, kaip per paskutiniuosius 75 metus gėlės greitai adaptavosi, pakeisdamos ultravioletinius (UV) pigmentus savo žiedlapiuose, taip reaguodamos į kylančias temperatūras ir mažėjančius ozono lygius, rašo iflscience.com. 

Žurnale „Current Biology“ mokslininkai, vadovaujami Clemson universiteto, iš arti apžvelgė daugiau nei 1200 saugomų augalų pavyzdžių, kurie priklausė 42 skirtingoms rūšims, surinktų laikotarpiu tarp 1941 ir 2017 metų iš trijų skirtingų žemynų.

Tyrimo metu pasitelkus ultravioletinei spinduliuotei jautrią kamerą buvo analizuojami gėlių pigmentacijos lygiai.

Mokslininkų atradimai atskleidė, kad antroje 20 amžiaus pusėje UV absorbuojanti pigmentacija gėlėse išaugo. Iš tiesų, septynis paskutiniuosius dešimtmečius žiedlapinės UV pigmentacijos lygiai globaliu mastu vidutiniškai išaugo 2 procentais per metus.

Neatsitiktinai kylantys pigmentų lygiai per kelis dešimtmečius taip pat gerai atsispindėjo kylančiose temperatūrose ir mažėjančiame ozono lygyje atmosferoje.

Ozonas yra dujos, kurios yra aptinkamos Žemės stratosferoje ir kurios absorbuoja iš Saulės atkeliaujančią UV spinduliuotę. Atsižvelgus į tai, kad nuo 1970-ųjų  bendri ozono lygiai Žemės atmosferoje stabiliai mažėjo, dėl to augalai ir kitos gyvybės formos buvo veikiamos didesnės UV spinduliuotės.

Klimato kaita taip pat sukelia intensyvesnę ultravioletinę spinduliuotę. Augalams saulės šviesa reikalinga augimui, tačiau kaip ir žmogaus odai, per didelis UV spinduliuotės kiekis gali juos pažeisti.

Žmogui šie pigmentai nėra matomi kaip raudona spalva rožės žiedlapiuose ar geltona kiaulpienėse. Daugelis pigmentų, tarp jų ir ultravioletiniai pigmentai, nėra matomi žmogaus akiai, tačiau gėlių jie yra panaudojami apdulkintojų priviliojimui ir apsisaugojimui nuo ultravioletinės spinduliuotės bei veikia lyg kremas nuo saulės.

Taigi, nors mums gėlės gali atrodyti visiškai nepasikeitusios, tačiau iš tiesų jos pergyveno ganėtinai žymius pasikeitimus, ganėtinai sparčiu tempu, taip siekdamos prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos.

melissa-askew-b933ft2bo5k-unsplash.jpg

Ne visų gėlių žiedlapiai buvo paveikti vienodai. Visų pirma, augalai susidūrę su didesniais ozono sumažėjimais demonstravo labiau išaugusią pigmentaciją. Antra, augalai su atviromis žiedadulkėmis taip pat pasižymėjo didesne išaugusios pigmentacijos tikimybe, nes būtent ši augalo dalis yra ypatingai jautri ultravioletinei spinduliuotei, o aukštos temperatūros sukeltas stresas gali palikti žiedadulkes nevaisingas.

Gali skambėti kaip puiki žinia, kad kai kurie žydintys augalai bando prisitaikyti prie pokyčių, kurie jų laukia aplinkoje.

Vis dėlto, tyrėjai perspėja, kad šie pigmentų pokyčiai gali brangiai kainuoti augalų reprodukciniu atžvilgiu, kadangi spalva yra vienas pagrindinių apdulkintojų priviliojimo įrankių.

Tiksliau, po šios adaptacijos kontrastas taip UV absorbuojančios ir UV atspindinčios žiedlapių dalies gali sumažėti, dėl ko augalams bus sunkiau sužavėti bet kuriuos pro šalį keliaujančius apdulkintojus.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA