Angle down Atgal

Dėl bakterijų vandenyje – tylos siena

Rugsėjo 12 dieną redakciją pasiekė informacija, jog nuo 11 dienos neilgam laikotarpiui uždarytas Girelės gatvėje esantis UAB „Gudobelė“ traškučių cechas. Pasklido gandai, jog galima priežastis – savikontrolės programos vykdymo metu gautas nepalankus geriamojo vandens tyrimo atsakymas, neva, rugpjūčio mėnesį paimtuose mėginiuose rasta koliforminių bakterijų, kurių geriamajame vandenyje iš viso neturėtų būti.

Vandens tyrimus atlikę Nacio­nalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto mikro­biologai tyrimų protokolų nekomentavo:

– Tai yra užsakovo teisė, tyrimą užsakiusi organizacija ar įstaiga taip pat yra atsakinga ir už padarinius, - rugsėjo 13 dieną „Atspindžiams“ sakė Mikrobiologijos skyriaus vedėja.

Tai kaip su tomis bakterijomis? Juk jos, nors pačios savaime susirgimų ir nesukelia, tačiau yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų palydovai, taip pat jų buvimas rodo fekalinį vandens užterštumą.

Įtarimų šleifą pakurstė UAB „Gudobelė“ pozicija – nei rugsėjo 12-ąją, nei kitą dieną į savo telefoninius klausimus konkrečių atsakymų nesulaukėme.

– Nieko nekomentuosime, - jau baigiant parengti laikraštį spaudai dar kartą mandagiai patikino UAB „Gudobelė“ direktoriaus pavaduotojas.

Tylos siena atsitvėrė ir UAB „Kaišiadorių vandenys“ laboratorija. Kai rugsėjo 12 dieną paskambinome laikinai pavaduojančiai vedėją darbuotojai, ši skubiai paaiškino:

– Nieko nekomentuosiu, tegul direktorius ar inžinierius komentuoja.

„Kaišiadorių vandenų“ direktorius tos pačios dienos popietę sakė dar nesusipažinęs su informacija ir pažadėjo atsakyti kitą dieną.

Kodėl „Atspindžiams“ būtinai „prisvilo“ gauti komentarą?

Pirmiausia todėl, jog, kaip ir kiti kaišiadoriečiai, naudojamės geriamu vandeniu ir mums svarbu žinoti, kokia jo kokybė. Jei jame iš tiesų būtų rasta koliforminių bakterijų, tuomet būtų pažeista Higienos norma HN 24:2003, kuri reikalauja tokiu atveju nedelsiant informuoti rajono vadovus bei gyventojus. Tad ankstyvą rugsėjo 13-osios rytą skambinome savivaldybės administracijos direktoriui Č. Nevierai, kuris pažadėjo pasidomėti. Ir tikrai – nepraėjus valandai sulaukėme skambučio, jog tartasi su UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktoriumi bei vyr. inžinieriumi.

– Jie informavo, jog yra pasitaikę pavienių koliforminių bakterijų atvejų, savo interneto tinklalapyje paskelbs informaciją gyventojams, jog kurį laiką geriamas vanduo bus dezinfekuojamas chloru, gali jaustis nemalonus prieskonis, - sakė Č. Neviera. Taip pat jis pridūrė skambinęs UAB „Gudobelė“ direktoriui, kuris patikinęs, jog traškučių cechas uždarytas ne dėl geriamo vandens taršos, bet dėl to, jog keičiama cecho technika. (Daugiau negu keista, kodėl to nebuvo galima pasakyti redakcijai...)

UAB „Kaišiadorių vandenys“ direktorius rugsėjo 13-ąją sakė taip pat išsiaiškinęs padėtį, nuspręsta, jog ją pakomentuos vyr. inžinierius A. Masikonis.

– Situacija kontoliuojama, ji stebima jau nuo rugpjūčio pabaigos, kai prie įmonės įvado (Traškučių cecho) radome 10 bakterijų. Pastoviai atliekami tyrimai. Jie rodo, jog įmonės vidaus tinkluose klaidžioja bakterija. Kad neprisišauktume bėdos, nuo šiandien, rugsėjo 13-osios, savo vartotojams tiekiamą vandenį pradėjome chloruoti. Apie tai parengti pranešimai.

O dabar – dėl viso pikto, apie koliformines bakterijas, apie kurias plačiau papasakoti paprašėme Kaišiadorių r. visuomenės sveikatos biuro vadovę Viditą Jonaitę. Ji informavo, jog „Koliforminių bakterijų bendras skaičius – jų buvimas parodo fekalinį užteršimą arba higienos reikalavimų pažeidimus. Patys koliformai paprastai ligų nesukelia. Geriamojo vandens sistemoje jų neturi būti.“

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite