REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gegužės 17 d. 07:30

Daugiabučių renovacija: patys skatina, patys stabdo

Šiauliai

Per vėlai. Šiaulių bankas fiksuotas palūkanas siūlo penkeriems metams, VIPA siūlė dvidešimčiai. Kad nebeteiks paskolų, agentūra pranešė, likus savaitei iki paslaugos nutraukimo. (Etaplius.lt archyvo nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


84088

Vieno Šiaulių daugiabučio gyventojai pasipiktinę: namo renovacijai ruošėsi pagal vienas sąlygas, o, procesui įsibėgėjus, gavo kitas. Nuo gegužės 1 d. paskolas renovacijai teikia tik vienas privatus finansuotojas. Valstybinis, siūlęs galimai palankesnes sąlygas, pasitraukė. Ką rinktis, kai pasirinkimo nebėra?

Šiaulietė: situacija absurdiška

J. Basanavičiaus gatvėje esančio daugiabučio gyventojai pasakoja, kad praėjusiais metais žengė pirmuosius žingsnius renovacijos link: teikė paraiškas, tvirtino investicinį projektą, gavo pasiūlymus iš dviejų finansuotojų – AB Šiaulių banko ir Vyriausybės įkurtos Viešųjų investicijų plėtros agentūros (toliau – VIPA).

Gyventojai sako, kad būtų rinkęsi bendradarbiauti su VIPA, mat šio finansuotojo siūlomos sąlygos jiems pasirodė palankesnės. Esminis skirtumas tarp dviejų finansuotojų yra tas, kad VIPA siūlė fiksuotas 3 proc. metines palūkanas 20 metų laikotarpiui. O Šiaulių bankas lengvatinį kreditą teikia tokiomis sąlygomis: pirmiems penkeriems paskolos metams – 3 proc. fiksuota palūkanų norma, likusiems 15 metų – 3 proc. marža + 6 mėn. EURIBOR (Europos tarpbankinės rinkos palūkanų norma). Kitaip tariant, likusius 15 metų palūkanos gali kisti.

Prieš porą savaičių iš AB „Šiaulių energija“ darbuotojų, administruojančių daugiabučių namų renovaciją, šiauliečiai išgirdo naujieną – finansuotojas beliko vienas – Šiaulių bankas.

„Greičiausiai namo neberenovuosime, – sako viena daugiabučio gyventoja. – Mūsų senjorai iš savo pensijų neišsimokės tų tūkstančių per penkerius metus ir balsuos „prieš“, nes bijos, kad po to kils palūkanos, reikės daugiau mokėti. Apskritai, situacija absurdiška. Visuotinė renovacija, valstybinis interesas, o konkurencijos – nulis.“

„Gyventojai labiau rinkosi mus“

VIPA atstovas ryšiams su visuomene Žilvinas Kačiuška pažymi, kad konkurencija niekada nebuvo agentūros tikslas: „Valstybė, teikdama finansavimą projektams, siekia ne konkuruoti su rinkos dalyviais, bet sudaryti palankesnes sąlygas investicijoms į tas sritis, kurioms rinkos sąlygomis trūksta finansavimo ir (ar) jis yra neoptimalus. VIPA valdomas Daugiabučių namų modernizavimo fondas buvo įsteigtas, norint padengti smarkiai išaugusią paklausą ir užtikrinti daugiabučių namų modernizavimo projektų finansavimo tęstinumą.“

Pasak Ž. Kačiuškos, šiuo metu daugiabučių namų modernizavimas yra visiškai užtikrinamas komercinių bankų. Būtent todėl ir nuspręsta nuo gegužės 1 d. nebeteikti paskolų.

Beje, nors konkuruoti VIPA ir nesiekė, tam tikrą kiekį klientų iš banko atėmė. „Tai, kad taikome fiksuotas 3 proc. metines palūkanas, buvo viena iš priežasčių, dėl ko gyventojai labiau rinkosi mus“, – sako Ž. Kačiuška ir pabrėžia, kad visos paraiškos, priimtos iki gegužės 1 d., šiuo metu yra vertinamos ir, jei atitiks reikalavimus, bus pasirašomos finansavimo sutartys.

Kad nebeteiks paskolų, pranešė prieš savaitę

Minėto daugiabučio gyventojai į šį traukinį pavėlavo – susirinkimas dėl renovacijos finansuotojo pasirinkimo jų name įvyko gegužės 2 d., kai VIPA paraiškų dėl kredito renovacijai suteikimo laikas jau buvo pasibaigęs. Būtent tuomet šiauliečiai ir sužinojo, kad finansuotojas beliko vienas.

„Mūsų specialistai vis dėlto tikėjosi, kad sulauks gyventojų daugumos pritarimo – tuomet būtų bandę teikti paraišką dėl minėto daugiabučio. Deja, to padaryti nepavyko, nes daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime dėl finansuotojo pasirinkimo kvorumo nebuvo“, – sako „Šiaulių energijos“ atstovė spaudai Marina Visockienė.

Gyventojai stebisi: ar nebuvo galima susirinkimo organizuoti anksčiau, taip pat – iš anksto pranešti apie VIPA pasitraukimą?

M. Visockienė aiškina, kad, pagal VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ (toliau – BETA) paskelbtą informaciją, susirinkimai dėl renovacijos finansuotojo pasirinkimo turėjo įvykti iki šių metų gegužės 10 d. Susirinkimas buvo suplanuotas gegužės 2 d., gyventojams apie jį pranešta balandžio 15 d.

„O balandžio 24 d. VIPA išplatino pranešimą, kad paraiškos dėl kredito renovacijai suteikimo bus priimamos tik iki gegužės 1 d. – iki tol „Šiaulių energija“ tokios informacijos neturėjo. Terminui pasikeitus, susirinkimo laiko paankstinti nebebuvo įmanoma, nes gyventojai turi būti iš anksto informuoti apie susirinkimą, tai turi būti padaryta prieš dvi savaites“, – sako M. Visockienė.

Ji taip pat pastebi, kad daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai reiškia nepasitenkinimą dėl susidariusios finansavimo situacijos. Tiesa, spėlioti, kokios įtakos tai turės renovacijų skaičiui Šiauliuose, nesiryžta.

„Tolimesnis atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimas priklausys tik nuo daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų“, – teigia M. Visockienė.

Dauguma išsimoka per penkerius metus

BETA specialistas Genadijus Mikšys, koordinuojantis renovacijos reikalus Šiaulių apskrityje, mano, kad situacijos dramatizuoti nereikėtų:

– Yra labai aiškiai nustatytos finansavimo sąlygos, jos skamba taip: penkerius metus – 3 proc. fiksuotos palūkanos, po to – komercinės. Penkerių metų laikotarpis pasirinktas todėl, kad, kaip rodo praktika, dauguma gyventojų per tokį laiką grąžina paskolą.

Nuo 2013 m., kai aš pradėjau dirbti su daugiabučių namų renovacija, jai pinigų visuomet turėjo tik Šiaulių bankas. Vienu metu dar buvo „Swedbank“, paskui atsirado VIPA. Jeigu šiandien paimtume 2 700 Lietuvoje renovuotų namų, galvoju, kad 70 proc. jų yra finansuota iš Šiaulių banko. Tad čia nėra nieko naujo, nieko baisaus – žaidimo taisyklės visiems aiškios.

Daugiau: paskola



REDAKCIJA REKOMENDUOJA