Angle down Atgal

Bulvare uždegs trečiąją didžiosios chanukijos žvakę

Šiandien 18 val. žydų religinė bendruomenė Chabad Lietuvoje, Šiaulių apskrities žydų religinė bendruomenė ir Šiaulių apskrities žydų bendruomenė kviečia į didžiosios chanukijos trečiosios žvakės uždegimą bulvare (Kaštonų al. ir Vilniaus g. sankirtoje).

Trečius metus per Chanuką prie Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pastato (P. Višinskio g. 24) uždegamos didžiosios chanukijos žvakės. Pirmoji žvakė buvo uždegta praėjusį sekmadienį, tačiau jau per dvidešimt metų Šiauliuose gyvuoja tradicija miesto bulvare uždegti žvakę ant didžiosios chanukijos.

Šiandien, lapkričio 30 d., 18 val. visi kviečiami kartu uždegti trečiąją didžiosios chanukijos žvakę Kaštonų al. ir Vilniaus g. sankirtoje. Po to bendruomenės nariai eis prie Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pastato ir kartu uždegs ten stovinčios chanukijos trečiąją žvakę bei vaišinsis tradiciniais Chanukos valgiais.

Šiuo metu žydai visame pasaulyje pradeda švęsti Chanuką – šviesos ir stebuklo šventę. Per aštuonias dienas truksiančią šventę žydai visame pasaulyje įžiebia chanukijas, valgo spurgas ir suka specialius šventinius vilkelius, jidiš kalboje vadinamus „dreidel“.

Pagal hebrajų kalendorių Chanuka prasideda saulei nusileidus – Kislev mėnesio 25 dieną, tačiau pagal Grigališkąjį, naudojamą beveik visame pasaulyje, šventė kasmet minima skirtingomis dienomis lapkričio arba gruodžio mėnesiais.

Šventė žymi II a. pr. m. e. vykusi judėjų sukilimą ir Jeruzalės šventyklos išlaisvinimą iš Seleukidų imperijos priespaudos. Judėjai sukilo neapsikentę religinio, kultūrinio, ekonominio persekiojimo ir vedami didvyrių Makabiejų išlaisvino išniekintą šventyklą ir uždegė specialią žvakidę-menorą.

Chanukos istorija pasakoja, kad atkovotoje šventykloje buvo likęs tik vienas šventinto aliejaus indas ir jo galėjo užtekti tik vienai dienai menoros šviesos. Bet įvyko stebuklas ir menora degė visas aštuonias dienas, kol buvo pagamintas naujas aliejus. Tai ir yra Chanukos stebuklas, atspindintis šviesos pergalę prieš tamsą ir žymintis ne jėgos, o dvasios laimėjimą.

Todėl, švenčiant Chanuką, yra uždegama specialiai šiai progai skirta devynšakė žvakidė, kuri yra vadinama chanukija. Pirmąjį Chanukos vakarą yra uždegama pagalbinė ir pirmoji žvakė, antrąjį vakarą jau degamos dvi žvakės, vėliau – trys, kol aštuntąją dieną įžiebiamos visos devynios liepsnelės.

Vaikams ši šventė yra ypač smagi, nes jie gauna dovanų – dažniausiai smulkių monetų ar tokios pat formos šokoladukų.
Priklausomai nuo bendruomenės ir pasaulio vietos, Chanukos tradicijos ir užsiėmimai gali šiek tiek skirtis, tačiau pagrindinės tradicijos ir ritualai yra tie patys.

comment Skaitytojų komentarai (1)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite