REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 24 d. 09:57

Biržuose – pasitarimas dėl vaikų maitinimo ekologiškais maisto produktais

Panevėžys

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


189020

Biržų rajono savivaldybėje vyko susitikimas su ikimokyklinių įstaigų vadovais. Susitikime dalyvavo Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, Administracijos direktorė Irutė Varzienė, direktorės pavaduotoja Astra Korsakienė, savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius ir vyriausioji šio skyriaus specialistė Gintutė Žagarienė bei Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Balčiūnienė, lopšelių-darželių „Drugelis“, „Ąžuoliukas“, „Vyturėlis“, „Genys“ direktoriai bei „Genio“ ir „Drugelio“ maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistės.

Dvi ikimokyklinės įstaigos pasinaudojo galimybe vaikus maitinti ekologišku maistu

Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Balčiūnienė Savivaldybės vadovams trumpai pristatė Žemės ūkio ministerijos remiamą programą, kurios esmė – vaikai lopšeliuose-darželiuose maitinami ekologiškais produktais, o kadangi jie brangesni, kainų skirtumą tarp įprastų ir ekologiškų produktų kompensuoja Žemės ūkio ministerija, skirdama kas mėnesį po 20 eurų vieno vaiko maitinimui.

Specialistė papasakojo, kad dvi mūsų rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos - Biržų lopšelis-darželis „Genys“ ir Biržų lopšelis-darželis „Drugelis“ dalyvauja šioje programoje ir neseniai Vilniuje vykusioje „Kokybiško maisto šventėje“ buvo apdovanoti už vaikų maitinimą ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais produktais.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Gintutė Žagarienė sakė, kad visoje Lietuvoje ekologiškais produktais vaikus maitina 45 ikimokyklinės įstaigos. Biržų rajone į šią ŽŪM remiamą programą įsijungė lopšeliai-darželiai „Drugelis“ bei „Genys“ ir jam priklausantis „Rugelio“ skyrius. Tuo tarpu Vilniuje ir Klaipėdoje ekologišku maistu nemaitina nė vienas vaikų darželis, Kauno rajone - tik viena ikimokyklinio ugdymo įstaiga.

Lopšelis-darželis „Genys“: sunkumai ir nauda

Minėtų lopšelių-darželių direktoriai pasidalijo patirtimi apie šios programos naudą ir iškylančius sunkumus.

Lopšelio-darželio „Genys“ direktorė Laimutė Špokienė sakė, kad žymiai padaugėjo darbo lopšelio-darželio sandėlininkui, buhalterei bei mitybos organizavimo specialistei, nes sunku įsigyti ekologiškų produktų, jų tenka ieškoti po visą Lietuvą ir dėl kiekvieno iš jų atlikinėti viešuosius pirkimus. Tenka perdarinėti meniu, kad jis atitiktų reikalavimus, bet jame būtų ne mažiau kaip 60 proc. ekologiškų produktų.

Direktorė sakė, kad Biržų rajone sunku nusipirkti ekologiškų produktų, nors, atrodytų, kaip tik mūsų rajonas garsėja stipriais ekologišką produkciją gaminančiais ūkiais. Jiems, pasak direktorės, tiesiog neapsimoka pardavinėti mažų daržovių kiekių. Tačiau yra ir kitokių pavyzdžių: Justina Tuomienė sezono metu mielai sutiko tiekti darželinukams šviežias braškes ir 5 val. ryto nuskintos uogos 8 valandą jau būdavo ant vaikų stalo.

Pasak šio darželio mitybos specialistės Jurgitos Grubinskaitės, papildomos pastangos visiškai pasiteisino: vaikai valgo ekologišką, sveiką maistą, tai atsiliepia ne tik jų sveikatai, bet ir ugdymo procesui. Jie nuo mažens pratinami sveikai maitintis ir gyventi.

J. Grubinskaitė atliko apklausą, iš kurios matosi, jog 95% apklaustųjų tėvelių, kurių vaikai lanko lopšelį-darželį „Genys“, atsakė, kad darželio maitinimo kokybę vertina gerai (46%) arba labai gerai (51%). 3% apklaustųjų atsakė, kad blogai, nes yra pasirinkę kitokį gyvenimo ir maitinimosi būdą. 82% apklaustųjų į klausimą ar domisi vaiko dienos meniu atsakė teigiamai, ir 18% nesidomėjo, ką valgo jų vaikai. Į klausimą, ko pasigenda vaiko valgiaraštyje dauguma apklaustųjų atsakė - ankštinių produktų, sezoninių uogų, vaisių ir daržovių, raugintų daržovių.

Lopšelis-darželis „Drugelis“: „krūviai padidėjo, bet galimybė sveikai maitintis atsiperka“

„Drugelio“ lopšelio-darželio direktorius Andrius Taura sakė, kad įsijungus į programą atsirado, net 40 procentų papildomo darbo tvarkant dokumentaciją, atliekant viešuosius pirkimus, ieškant produktų ir sudarinėjant meniu. Darželio darbuotojams darbo krūvis padidėjo: prisidėjo po 1,5-2 valandas papildomo darbo. Tačiau darbuotojai jau „įsivažiavo“, įgavo patirties ir procesas palengvėjo. Anot direktoriaus, nors darbo daugiau, svarbu, kad vaikams suteikta galimybė sveikai maitintis.

Andrius Taura sakė, kad jau žino, kur ieškoti ekologiškų produktų, galbūt, netgi atsiras galimybė pagal programą gauti naują virtuvės įrangą. O kol kas vis dar yra sunkumų su maisto produktų logistika, mat jie vežami iš visos Lietuvos. Taip pat tenka sukti galvą, kur produktus laikyti, nes kasdien jų atsivežti ir tiekti į stalą šviežių nėra galimybės, ir tenka galvoti apie ekologiškų produktų sandėliavimą ir saugojimą. Tam labai praverstų nauji šaldikliai.

Direktorius prašė savivaldybės vadovų surasti galimybių už papildomą darbo krūvį atlyginti darbuotojams, įgyvendinantiems ekologiško maitinimo programą bei padėti įsigyti naujus šaldiklius.

Savivaldybės vadovai: padėsime išnaudoti galimybę sveikai maitinti vaikus

Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas ragino į ekologiško maisto programą įsijungti ir kitas Biržų ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Tada atsirastų galimybė užsakinėti vienu metu didesnius produktų kiekius, galbūt, kristų jų kaina. Pateikiant didesnius užsakymus, galbūt ekologiškus produktus parduoti sutiktų ir Biržų rajono ūkininkai. Meras ragino darželių-lopšelių direktorius formuojant paraiškas 2022 metų biudžetui įtraukti į jas ir papildomą finansavimą didesnį darbo krūvį turintiems specialistams. Meras sakė, kad klausimą dėl papildomo lopšelių-darželių finansavimo pateiks svarstyti tarybos nariams ir žadėjo paramą svarstant šį klausimą.

Administracijos direktorė Irutė Varzienė sakė, kad savivaldybė ieškos galimybių padedant įsigyti šaldiklius ir domėjosi, kokių papildomų lėšų dar gali prireikti programoje dalyvaujantiems lopšeliams-darželiams.

I. Varzienė prašė direktorių teikiant paraiškas nelaukti Žemės ūkio ministerijos kvietimo dalyvauti programoje. Formuojant Savivaldybės biudžetą papildomo finansavimo klausimas bus svarstomas anksčiau, tad jį reikia gerai pagrįsti ir įrodyti Tarybos nariams, nuo kurių sprendimo ir priklauso finansavimas, ekologiškų maisto produktų tiekimo vaikams reikalingumą ir naudą.

Direktorės pavaduotoja Astra Korsakienė sakė, kad visame pasaulyje auga dėmesys maisto tausojimui, produktų kokybei ir žmonių sveikatai. Vaikus nuo mažų dienų reikia pratinti prie sveiko maisto ir sveikos gyvensenos. Tad mūsų rajono ikimokyklinėms įstaigoms būtina pasinaudoti proga, kai Žemės ūkio ministerija kompensuoja įprastų ir ekologiškų produktų kainų skirtumą. Ekologiškiems ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintiems produktams keliami aukštesni reikalavimai, negu įprastiniams.

Administracijos direktorės pavaduotoja sakė, kad nors ir iškyla sunkumų bei papildomo darbo, reikia orientuotis į ilgalaikę perspektyvą, ir šaldiklio stoka ar žmogiškasis faktorius neturėtų būti lemiamu veiksniu, kai atsiranda galimybė vaikus maitinti sveikai. Juk pastebėta, kad valgydami sveiką maistą, atsisakę daug cukraus turinčių gėrimų ir maisto produktų, vaikai būna ne tokie hiperaktyvūs, ir netgi grįžę namo prašo tėvelių įpilti vandens, o ne kolos ir vietoje saldainio renkasi morką ar obuolį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA