REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Gruodžio 3 d. 08:26

Bibliotekos lange – neįprastos istorijos neįprastose knygose

Šiauliai

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Etaplius.lt


156769

2020-ųjų Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projektas „Knygą kuriame neįprastai“ baigėsi. Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuotas projektas šį kartą buvo neįprastai tylus, glaustas, su trupučiu nerimo, ar viskas vyks pagal planą. Kūrybinių dirbtuvių planus COVID-19 pandemija vis dėlto pakoregavo – vienas dirbtuves reikėjo keisti kitomis. Bet ir jos buvo ne mažiau kokybiškos – šioms dirbtuvėms vadovavę menininkai buvo tikri profesionalai.


Foto galerija:

2.jpg
3.jpg

Projekto dalyviai iš Šiaulių Širdininkų klubo ir Moterų veiklos inovacijos centro, atsakingai laikydamiesi saugaus atstumo, turėjo galimybę bent kelias valandas pamiršti visas pandemijos negandas. Širdininkų klubo prezidentė Genovaitė Čekatauskienė pažymėjo, kad kūryba ir meninė veikla ne namų aplinkoje tikrai keičia žmogų iš vidaus. Labai aktyvios ir visada gerai nusiteikusios šio klubo moterys sukūrė gražių alternatyvios knygos variantų.

Neįprastų knygų užsiėmimai prasidėjo vadovaujami dailininko, meno terapijos specialisto Ugniaus Ratniko. Filosofinis veiklos pagrindimas liko toks pat: žmogus – tai pilna įvairių istorijų laikmena. Visa, kas su juo atsitinka nuo gimimo iki šios dienos, yra begalinė istorijų virtinė. Svarbu suvokti save, kaip tų istorijų pagrindinį veikėją. Edukacijų metu nuskambėjo kvietimas per savęs pažinimą ir priėmimą papasakoti savo kelią, iliustruoti tai ne tik žodžiais, bet ir vaizdais. Po užsiėmimo lektorius kvietė pristatyti save kitiems dalyviams, parodyti savo kūrybą. Kitas ne mažiau jautrus kvietimas – susieti save su brangiu daiktu. Dalyviai atsinešė sau mielą daiktą ir vadovaujami U. Ratniko keliais etapais jį aprašė. Užsiėmimo pabaigoje vykusioje refleksijoje dalyviai garsiai pristatė savo istorijas. Per trečią užsiėmimą dalyviai piešė savo išgyventas emocijas, vaikystės prisiminimus, akcentavo reikšmingas detales, kurios atsidūrė jų kuriamos knygos fragmente. Meno terapijos specialistas dalyviams ne kartą pabrėžė, kad žmogus yra kaip laikmena, istorijų dėžutė, muziejus, kuriame saugomi neįkainojami vienetiniai eksponatai – reikšmingos detalės, emocijos, prisiminimai. O šiuose edukaciniuose užsiėmimuose tik išmokstama tuos eksponatus sudėlioti pagal svarbą, „nubraukti dulkes“ nuo jau primirštų.

Įrišant knygas prisireikė daug kantrybės ir atidumo. Tai nekasdieniška veikla, pareikalavusi susikaupimo ir meistrystės, tad lektoriai visada buvo pasirengę pagelbėti naujai iškeptoms knygrišėms. Vaiva Kovieraitė-Trumpė kvietė pasigaminti kišeninę leporello užrašų knygelę.  Dalyviai ne tik gamino, bet ir sužinojo sulankstomos knygelės atsiradimo istoriją. Dar labiau įtraukė odos meistro Arnoldo Kavaliausko rytietiškos knygos dirbtuvės. Dalyviai susipažino su išskirtiniais japonų knygrišystės bruožais, medžiagomis, priemonėmis bei rytietiško knygos apipavidalinimo estetika. Praktinėje dalyje dalyviai, vadovaujami meninio odos apipavidalinimo meistro, improvizavo  su odos technologija ir kūrė bei meniškai apipavidalino suvenyrinę knygutę. „Jūsų knyga turi būti lanksti kaip gulbės sparnai“, – projekto dalyvius intrigavo odos meistras. Projektą vainikavo smagus keramikos užsiėmimas su tautodailininke ir pedagoge Vilija Taujanskaite-Kauše, kuri kiekvienam dalyviui rado padrąsinimo žodžių, net kai pirminis kūrinio rezultatas nekėlė optimizmo. Nepaisant visko, molinės knygos pavyko, jose įrašyti žodžiai, inicialai ir vaizdai atitiko projekto dalyvių nuotaiką, mintis ir paties projekto pavadinimą „KNYGĄ KURIAME NEĮPRASTAI“!

Daugiasluoksnės ir įvairiaspalvės, malonios rankai, sudygsniuotos, japoniškais rašmenimis papuoštos ir kitaip neįprastos knygos laikinai nugulė į parodą ŠAVB I a. lange. Kviečiame ją apžiūrėti iki gruodžio 7 dienos.

Lolita Putramentienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA