Angle down Atgal

Berlyne gyvenančios menininkės A. Gustas piešiniai eksponuojami Palangoje

Palangoje, „Ramybės“ galerijoje, ketvirtadienio vakarą atidaroma Aldonos Gustas piešinių paroda.

A. Gustas (g. 1932 m.) - išeivijos rašytoja ir dailininkė, gyvenanti Berlyne. Vokietijoje pripažinta menininkė yra išleidusi keliolika lyrikos rinkinių, jos literatūrinė kūryba verčiama į užsienio kalbas, gausiai publikuojama antologijose. Kaip dailininkė A. Gustas aktyviai dalyvavo personalinėse bei grupinėse parodose Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Belgijoje, JAV ir Lietuvoje.

1972 m. kartu su bendraminčiais įkūrė garsiąją Berlyno dailininkų-poetų (Berliner Malerpoeten) grupę. Už nuopelnus apdovanota Rachelės Varnhagen fon Ensės (Rahel Varnhagen von Ense) medaliu, Vokietijos Federacinės Respublikos kryžiumi, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu.

A. Gustas gimė Karceviškių kaime ir čia praleido pirmuosius savo vaikystės metus. Vėliau su šeima gyveno Vilniuje. Rusijai okupavus Lietuvą, tėvas buvo ištremtas į Sibirą, o mergaitė kartu su motina pasitraukė į Vokietiją. A. Gustaitei tuomet tebuvo devyneri.

Ankstyvieji vaikystės įspūdžiai ir išgyvenimai, lietuvių folkloras ir gimtojo krašto gamtovaizdis moters gyvenime paliko ryškų įspaudą. Su Lietuva yra siejamos A. Gustas kūrybos ištakos.

1975 m. Vokietijoje buvo išleistas vienuoliktas menininkės poezijos rinkinys „Oro narvai: mano vaikystės Lietuva“ (Luftkäfige: Eine Litauische Kindheit).

Parodoje eksponuojamas piešinių ciklas yra tarsi šios poezijos temos, dažnai pasikartojančios visoje literatūrinėje menininkės kūryboje, vizualinis perteikimas. Ciklą sudaro tapybos darbai, sukurti 1974-1990 m. Pagrindinis kūrinių objektas yra pati menininkė - mergaitė šviesiais plaukais. Jos naivaus, vaikiško ir kartu bundančio pasaulio atspindys yra supanti aplinka - kartais sentimentalūs lietuviški gamtos vaizdai (Žąsų mergaitė, 1982), kartais pasakiškos fantazijos (Gulbių medis, 1974), Svajonių scena I, III (1977), o kartais - tiesioginiai bundančio erotizmo vaizdiniai (Sapnuose, 1984), Mylimieji I (1986).

Erotinis leitmotyvas ryškus visoje A. Gustas kūryboje. Pasak Audronės B. Vilekės (Willeke), analizavusios menininkės poeziją, vienur jis yra žaismingas ir įmantrus, užmaskuotas fantastiniuose debesų, gulbių, augalų, paukščių, žuvų motyvuose, kitur - išreikštas tiesiogine, lakoniška maniera. Ši mintis taikliai apibūdina ir menininkės tapybą.

Lietuvos visuomenei A. Gustas iki šiol buvo daugiau žinoma kaip rašytoja. Į lietuvių kalbą išversti jos poezijos rinkiniai „Briedžiai mano broliai“ (1983), „Simbiozės moterys“ (1993), „Eilėraščiai. Proza. Piešiniai“ (1994), „Dabar. Eilėraščiai ir piešiniai“ (1998).

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite