Ričardo Pasiliausko nuotraukos
Angle down Atgal

Bendruomenės namuose čiauška „Fazaniukas“

Marijampolės savivaldybės Šunskų kaimo bendruomenė gyvuoja jau penkiolikti metai, tačiau bendruomenės namus įgijo tik pernai, kai Savivaldybė bendruomenininkams pagal panaudos sutartį perdavė uždarytos Šunskų pagrindinės mokyklos patalpas. Tiesa, mokykla ir bendruomenė gražiai bendradarbiavo ir tuomet, kai mokykla dar veikė. Šunskų kaimo bendruomenės pirmininkės Linos Koleinikovienės teigimu, mokyklos direktorius prieš ketverius metus bendruomenininkams leido mokyklos salėje pasistatyti įgyvendinus projektą įsigytus treniruoklius ir bendruomenės nariai vakarais į mokyklą rinkdavosi sportuoti.

Savivaldybė išgirdo bendruomenės prašymą

Kaimo jaunimas ten sportuoja ir dabar. Be to, buvusios mokyklos patalpose besikuriančiuose bendruomenės namuose pernai rudenį veiklą pradėjo bendruomenės vaikų dienos centras „Fazaniukas“, vyksta bendruomenininkų susiėjimai ir susirinkimai. Lig tol bendruomenės susirinkimai vykdavo seniūnijos salėje, Tarybos posėdžiai – nuo 2011-ųjų bendruomenei vadovaujančios L. Koleinikovienės namuose.

Praėjusiais metais pasklidus žiniai, kad nuo 2018 m. rugsėjo Šunskuose veikusi mokykla bus uždaryta, bendruomenės Taryba nutarė kreiptis į Savivaldybę ir prašyti, kad ši mokyklos patalpas pagal panaudos sutartį perduotų kaimo bendruomenės namams įkurti ir bendruomenininkų poreikiams tenkinti. L. Koleinikovienė neslepia, kad šiuo klausimu bendravo su buvusia Savivaldybės mere Irena Lunskiene, su tuomet jos pavaduotojo pareigas ėjusiu Povilu Isoda ir su Administracijos direktoriumi Karoliu Podolskiu. Be to, savivaldybės atstovų delegacija du kartus buvo atvykusi su bendruomenininkais šio klausimo aptarti į Šunskus.

„Buvo abipusis susikalbėjimas, ir Savivaldybės atstovai puikiai suprato, kad tos patalpos mums labai reikalingos, – prisiminusi derybų dėl mokyklos pastato laikotarpį sakė L. Koleinikovienė. – Dėl pastato panaudojimo mes turėjome ir tebeturime įvairių planų. Vaikų dienos centro „Fazaniukas“ veikla – tik vienas iš jų“.

Iniciatorėms padėjo kaimyninės bendruomenės pirmininkė

Bendruomenės namuose steigti vaikų dienos centrą (VDC) Šunskų bendruomenininkai nutarė pernai rudens pradžioje vykusiame susirinkime, o iniciatyvą įgyvendinti ėmėsi Milda Senkienė ir Alma Jurkšienė, padedamos kaimynystėje veikiančios „Gegužraibės“ bendruomenės pirmininkės Audronės Šlyterienės. Būtent Audronė joms pasisiūlė padėti parengti projektinę paraišką Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir paprašyti skirti paramą vaikų dienos centrui įkurti ir jo veiklai finansuoti.

„Mes irgi nelikome nuošalyje – į projektą įterpdavome savo minčių ir sakinių, – pasakojo M. Senkienė. – Ministerija mūsų projektą pripažino tinkamu finansuoti ir vaikų dienos centrui įkurti skyrė 5 tūkst. eurų. Iš tų lėšų įsigijome šaldytuvą, mini orkaitę, kitos virtuvės įrangos, kanceliarinių priemonių ir nuo lapkričio 5-osios pradėjome veiklą. Vaikų dienos centrą pradėjo lankyti Šunskuose ir aplinkiniuose kaimuose gyvenantys vaikai. Tiesa, prieš atidarymą dar teko nemažai paplušėti ir vaikų dienos centro veiklai pertvarkyti mokyklos patalpas. Buvusioje mažojoje mokyklos sporto salėje įsirengėme poilsio kambarį, pertvarkėme klasę, kurioje vaikai rengia pamokas ir vyksta edukacijos, įsirengėme administracijos patalpas, pertvarkėme valgyklą, kurioje vaikams patiekiame pavakarius. Teko organizuoti talkas, kuriose bendruomenės nariai visus numatytus darbus atliko savo rankomis. Be to, sulaukėme ir kitokios paramos. Kaimo žmonės mums padovanojo baldų, indų, kitų reikmenų.

Veiklos daug, o biudžetas kuklus

Šunskų bendruomenės VDC „Fazaniukas“ šiuo metu lanko 24 vietos ir aplinkinių kaimų gyventojų vaikai nuo 5 iki 14 metų. Dauguma vaikų mokosi Mokolų, R. Stankevičiaus ir „Ryto“ pagrindinėse mokyklose, o jų tėvai dirba. Į „Fazaniuką“ vaikus po pamokų atveža mokykliniai autobusiukai, ir jų tėvai gali būti ramūs, kad vaikai bus saugūs ir tinkamai prižiūrėti.

Po pamokų į „Fazaniuką“ atvykusių VDC lankytojų laukia bendradarbiaujant su „Maisto banku“ paruošti pavakariai. Užkandę vaikai ruošia pamokas, o paskui užsiima įvairia veikla: piešia, sportuoja, žaidžia, mėgsta lankytis kaimo bibliotekoje, nes bibliotekininkė Birutė Žolynienė juos įtraukia į įvairias veiklas, organizuoja renginius.

VDC vaikus prižiūri, ugdo ir auklėja socialinė pedagogė Alma Jurkšienė ir projekto vadovė, socialinės pedagogės padėjėja Milda Senkienė. Siekdamos lavinti VDC lankytojus jos bendradarbiauja su Savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, skautais, kitais VDC. Štai per Atvelykį „Fazaniuko“ lankytojai buvo pakviesti į P. Armino pagrindinėje mokykloje Marijampolės Šv. Vincento Pauliečio parapijos VDC surengtą visų Marijampolės savivaldybėje veikiančių vaiko dienos centrų šventę. Kitais metais tokia šventė bus rengiama jau Šunskuose, o vakar „Fazaniuke“ lankėsi tikrąjį Šunskų fazanyną apžiūrėję Balsupių kaimo bendruomenės VDC lankytojai.

Rengdamiesi šv. Kalėdoms „Fazaniuko“ lankytojai parengė šventinį vaidinimą Kristaus gimimo ir Betliejaus tematika. Šį spektaklį vaikai suvaidino po šv. Mišių bažnyčioje, o parapijos klebonas kanauninkas Deimantas Brogys po to pašventino naujuosius bendruomenės namus.

Šiuo metu VDC jau rengiasi Marijampolės miesto dienų šventei. Į ją „Fazaniukas“ atsiveš iš fazanų plunksnų pagamintą Sapnų gaudyklę, putpelės kiaušinių, įvairių suvenyrų, kuriuos tikisi parduoti Marijampolės gyventojams ir miesto svečiams. Su dideliu entuziazmu VDC kūrusios moterys neslepia, kad turi rūpesčių dėl įstaigos išlaikymo. „Šių metų pradžioje tris mėnesius dirbome savanoriškais pagrindais, negaudamos jokio atlyginimo, nes vaikų dienos centrų veiklą finansuojanti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tik kovą paskelbė projektų konkurso rezultatus ir finansavimą skyrė tik nuo balandžio, – teigė M. Senkienė. – Laimė, kad mus remia Savivaldybė. Ji finansuoja kūriko-ūkio darbininko išlaikymą, padeda įsigyti kuro, finansuoja ekskursijas.“

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija VDC „Fazaniukas“ išlaikymui šiemet skyrė 11 tūkst. Eur.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite