REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Lapkričio 16 d. 14:24

Ausų higiena – svarbu ne tik nepamiršti, bet ir nepersistengti

Vilnius

© Pixabay.com

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


106836

Klausa – viena iš svarbių mūsų juslių, kuri reikalauja ypatingos priežiūros, antraip gali tekti susidurti su įvairiais, kartais netgi komplikacijomis pasibaigiančiais susirgimais. Kartu su šaltuoju metų laiku vaistininkai pastebi, kad ima daugėti ir sergančių ausų ligomis. Pasak specialistų, viso to galima išvengti palaikant tinkamą ausų higieną ir imantis reikiamos prevencijos.

Šaltuoju metų laiku ir pavasarį užklumpantis ausies uždegimas dažnas virusinių kvėpavimo takų infekcijų palydovas. Kaip pastebi šeimos gydytoja Jūratė Valiukienė, tai viena dažniausiai pasitaikančių viršutinių kvėpavimo takų virusinių infekcijų komplikacijų vaikams iki 3 metų. Tiesa, sergamumas ausies uždegimu su amžiumi mažėja, todėl suaugusiuosius užklumpa rečiau.

Kaip paaiškina vaistininkė Regina Molotkova, ausies uždegimas – tai klausomosios landos audinių uždegimas, kurį gali sukelti traumos, alergijos ar mikrobai. „Pirmiausia ausies uždegimas pasireiškia aštriu ausies skausmu, kuris gali vis intensyvėti. Taip pat gali kamuoti bendras negalavimas (pakilusi kūno temperatūra, galvos skausmas, sloga, silpnumas), ausies užgulimas, sutrikti klausa“, – simptomus vardija vaistininkė. Pasak jos, uždegimas paprastai prasideda nuo slogos, kai mikroorganizmai iš nosiaryklės per klausomąjį vamzdį patenka į ausį.

Dažniausiai vaikus užklumpantis ausies uždegimas pasireiškia tokiais pat simptomais, tačiau jeigu jie dar negali pasakyti apie juntamą skausmą, R. Molotkova pataria stebėti jų elgesį. Pasak vaistininkės, susirgę ausies uždegimu vaikai tampa neramūs, prastai miega, nevalgo, liečia skaudamą ausį.

Dar viena iš dažnai pasitaikančių ausų ligų – vidurinės ausies uždegimas, kitaip vadinamas otitu. Kaip paaiškina vaistininkė R. Molotkova, ši liga pasireiškia vidurinės ausies gleivinės uždegimu, kai už būgnelio kaupiasi skystis ar pūliai, būgnelis parausta, sustorėja, kartais išsipučia ar pratrūksta. Dažniausiai otitas užklumpa vėlyvą rudenį arba žiemą.

Tiesa, ausies skausmas kartais gali būti signalas, kuris įspėja ne tik apie prasidėjusį uždegimą, bet ir apie kitus susirgimus. „Ausies skausmą gali sukelti žandikaulio patologija, tonzilių uždegimas, sinusitas. Labai dažnai ausies skausmas jaučiamas dėl stuburo kaklinės dalies ligų, neuralgijos“, – sako vaistininkė R. Molotkova. Tik medicininiai ausies, galvos ir kaklo sričių tyrimai gali nustatyti tikrąją ausies skausmo priežastį.

Higiena – sveikatos paslaptis

Pasak specialistų, geriausias būdas išvengti ausies uždegimo – tinkama prevencija ir higiena. Vis dėlto vaistininkė R. Molotkova įspėja, kad persistengti irgi nereikėtų, nes pavojų gali kelti ne tik per maža, bet ir per didelė higiena. „Įdomu, kad net per kruopštus ausų valymas gali paskatinti ausies uždegimo vystymąsi. Išorinėje ausies landoje yra sekreto, kuris apsaugo odą nuo pažeidimų, o per kruopščiai valantis ausis, oda lieka be apsaugos“, – sako specialistė. Ji priduria, kad į ausį, kuri lieka be apsaugos, lengviau patekti įvairioms infekcijoms.

Vaistininkė taip pat pataria atsisakyti higieninių ausų krapštukų, nes jie gali padaryti daugiau žalos, nei atnešti naudos. Ausų krapštukas gali pažeisti būgnelį arba sieros kamštį nustumti dar giliau į ausį. Patariama ausis valyti po maudynių servetėlės arba rankšluosčio kampu.

Ypatingą dėmesį ausų higienai turėtų skirti tie, kurie turi polinkį sirgti ausies uždegimu. Jiems vaistininkė rekomenduoja vengti aukštos temperatūros, drėgmės. „Šlapia ausis, vėjas gali būti peršalimo priežastimi, o peršalus atsiranda ir ausies uždegimas“, – įspėja vaistininkė.

Kadangi ausų ligoms ypač jautrūs vaikai, šeimos gydytoja J. Valiukienė pataria skirti daugiau dėmesio saugant juos nuo galimų susirgimų. „Svarbu išmokyti vaiką tinkamai šnypšti nosį – užspaudžiant vieną nosies landą ir šnypščiant pro kitą. Taip pat saugoti vaikus nuo pasyviojo rūkymo, suaugusiems nerūkyti šalia jų. Naudingi ir skiepai, todėl patariama skiepyti nuo dažniausių ligų sukėlėjų ir tinkamai gydyti virusines viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, alergijas“, – sako šeimos gydytoja.

Į ausies uždegimą reikėtų žvelgti rimtai, nes, kaip sako gydytoja J. Valiukienė, galimos įvairios komplikacijos: būgnelio perforacija (trūkimas), klausos sutrikimas, mastoiditas, veidinio nervo paralyžius, meningitas, sepsis. Pajutus neraminančius simptomus rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA