REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Rugsėjo 7 d. 16:51

Aukštas kraujo spaudimas – tai, ko nereikėtų ignoruoti

Vilnius

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


187187

Aukštas kraujo spaudimas, arba arterinė hipertenzija, yra būklė, kuriai esant iš širdies tekantis kraujas dideliu slėgiu spaudžia kraujagyslių sieneles. Ilgainiui tai gali sukelti įvairias sveikatos problemas. Kraujospūdžiui įtakos turi širdies pumpuojamas kraujo kiekis ir arterijų atsparumas jo tėkmei. Kuo šios siauresnės ir kuo daugiau kraujo pumpuojama, tuo kraujospūdis aukštesnis. Dažnai tokia būklė nesukelia jokių simptomų. Nepaisant to, vystosi kraujagyslių ir širdies pažeidimai, kurie gali būti pastebimi tik po kurio laiko. Taigi, ką verta žinoti apie tokią būklę ir, kodėl į ją nereikėtų numoti ranka?

Kokios yra aukšto kraujo spaudimo priežastys?

Aukšto kraujo spaudimo priežastys gali būti įvairios. Kartais tokia būklė gali būti paveldima. Taip pat ją gali sukelti nuolatinis stresas, nutukimas, nesaikingas sūraus ir riebaus maisto vartojimas, fizinio aktyvumo stoka, kraujagyslių aterosklerozė ir kiti faktoriai. Dažniausiai aukštą kraujo spaudimą lemia jų visuma. Arterinė hipertenzija gali būti diagnozuojama ir sergant inkstų, skydliaukės ar kitomis ligomis, tačiau tokie atvejai pasitaiko rečiau.

Kaip dažnai diagnozuojama arterinė hipertenzija?

Tokia būklė yra išties dažna. Remiantis tyrimų duomenimis, ji nustatoma netgi 30–35 proc. suaugusių 25–65 metų amžiaus žmonių. Svarbu pabrėžti, kad netgi 35 proc. iš jų to nežino, o 35–40 proc. žino, tačiau nesigydo. Šie skaičiai atskleidžia didžiulį žmonių aplaidumą, kuris ilgainiui lemia dar rimtesnes sveikatos problemas.

Laiku pradėjus lankytis pas specialistus, aukštas kraujo spaudimas gali būti sėkmingai kontroliuojamas. Kardiologai atidžiai įvertina paciento būklę ir paskiria būtent jam tinkantį gydymą. Nustatyta, kad netgi 20–25 proc. arterinę hipertenziją besigydančių žmonių tai daro atmestinai. Tačiau siekiant gerų rezultatų, gydytis būtina atsakingai.

Kaip diagnozuojama tokia būklė?

Siekiant diagnozuoti arterinę hipertenziją, atliekami daugkartiniai kraujospūdžio matavimai tiek apsilankymų pas gydytoją metu, tiek namuose, kur pacientas pats registruoja rodmenis. Jeigu nustatomas bet kokio tipo aukštas kraujospūdis, yra tikrinama paciento medicininė sveikatos istorija, rekomenduojami įprastiniai (šlapimo, kraujo ir cholesterolio tyrimai, elektrokardiograma) ir papildomi (širdies echoskopija) tyrimai.

 Kaip gydomas aukštas kraujo spaudimas?

Tam, kad aukštas kraujo spaudimas būtų sukontroliuotas, dažnai reikalingi gyvenimo būdo pokyčiai. Paprastai jie apima suvartojamos druskos sumažinimą, reguliaraus fizinio aktyvumo palaikymą, alkoholio ribojimą. Tai padeda išlaikyti sveiką svorį ir atsikratyti antsvorio, jei toks yra.

Visgi pakankamai dažnai vien gyvenimo būdo pokyčių nepakanka, todėl yra reikalingas medikamentinis gydymas. Arterinės hipertenzijos gydymui gali būti skiriami tiazidiniai diuretikai, angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai, kalcio kanalų blokatoriai ir kiti vaistai. Jie parenkami individualiai, priklausomai nuo kraujospūdžio ir gretutinių sveikatos problemų.

Aukštas kraujo spaudimas, kitaip žinomas kaip arterinė hipertenzija, yra kur kas pavojingesnė būklė nei dažnai manoma. Nesiimant jokių veiksmų, ji gali pažeisti gyvybiškai svarbius organus, taip sukeldama rimtas sveikatos problemas. Todėl, jeigu kraujo spaudimas jau kurį laiką yra aukštas, jums gali būti reikalinga gydytojo konsultacija. Pasirūpinkite savo sveikata – užsiregistruokite vizitui pas kardiologą.

 

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA