REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Lapkričio 12 d. 14:31

Atsisakę gliuteno, nepamirškite paįvairinti mitybos raciono

Šiauliai

Priežastis. Nepageidaujamų reakcijų organizme gliutenas gali sukelti net keliais būdais. Vienas jų – alergija, kuriai būdingas odos niežulys ir bėrimai, alerginė sloga, astma. FotoshopTof nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


19794

Kaip žmogaus organizmas nėra pritaikytas maitintis, pavyzdžiui, smėliu, taip kai kurių žmonių virškinimo sistema negali toleruoti gliuteno. Vieniems nepageidaujamos reakcijos pasireiškia nežymiai, kitiems – labai intensyviai, todėl, pajutus gliuteno netoleravimo simptomus, vertėtų pradėti gyventi pagal specialų mitybos režimą.

Simptomų gausa nepadėjo nustatyti ligos

Ponia Nijolė Bužienė pasakoja, jog jokios aiškios ligos gydytojams ilgai nepavyko rasti, nors buvo atliktas ne vienas tyrimas. Anot moters, visos problemos prasidėjo nuo virškinimo sutrikimų – pykinimo pavalgius, viduriavimo, vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo, silpnumo. Vėliau, neaptikus negalavimų aiškios priežasties, simptomų vis daugėjo: prisidėjo galvos skausmai, spengimas galvoje, spaudimas krūtinėje, odos bėrimas, burnos gleivinės išopėjimas ir kiti varginantys bei nieko gero nežadantys simptomai.

Galiausiai moteris, aplankiusi daugelį gydytojų specialistų, nutarė keletą savaičių pasilaikyti dietos be gliuteno – nevalgyti rugių, kviečių, miežių. „Ši mintis mane aplankė atsitiktinai, sudalyvavus sveiko maisto šventėje, – prisimena moteris. – Pagalvojau, kad šiaip ar taip nieko neprarasiu, nes apetitas buvo dingęs, tad šiek tiek pakoreguota dieta, mano manymu, jeigu nepadės, tai situacijos nepablogins.“

Moters savijauta ėmė gerėti po poros savaičių. Daugelį subtilybių apie gliuteną ji išsiaiškinusi pati, tam reikėjo laiko, o gerėjanti savijauta buvo paskata ieškoti žinių toliau.

Atsisakyti gliuteno ne visada gali būti naudinga

Gliutenas – sudėtinis baltymas, esantis kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Pasak gydytojos Vaidos Povilaitienės, žmogaus organizmas ne visada prisitaikęs gliuteną suvirškinti ir įsisavinti. Nepaisant to, kad kviečiai – viena pirmųjų kultūrų, tūkstančius metų buvusi pagrindiniu maistu didžiajai pasaulio daliai.

Nepageidaujamų reakcijų organizme gliutenas gali sukelti net keliais būdais. Vienas jų – alergija, kuriai būdingas odos niežulys ir bėrimai, alerginė sloga, astma. Beje, alergija kviečiams yra viena iš dažniausių mažų vaikų alergijų, dažnai prasidedanti atopiniu dermatitu.

Asmenims, turintiems genetinį polinkį sirgti celiakija, gliutenas sukelia antikūnų prieš plonojo žarnyno gleivinę gamybą. Valgant gliuteno turinčio maisto, žarnyne vyksta uždegimas, kuris pažeidžia žarnų gaurelius ir sutrikdo žarnyno funkciją. Celiakija pasireiškia pilvo skausmu, viduriavimu, svorio mažėjimu, mažakraujyste.

Kur kas lengvesnė nei celiakija yra gliuteno netoleravimo forma. Gliuteno netoleravimo simptomai pasireiškia po kelių valandų ar parų, suvalgius gliuteno turinčių kviečių, rugių ar miežių produktų. Netoleruojantys gliuteno asmenys, be būdingų žarnyno negalavimų – pilvo pūtimo, nevirškinimo jausmo, tuštinimosi sutrikimų, dažnai skundžiasi ir galvos ar raumenų skausmais, lėtiniu nuovargiu, dėmesio sutrikimu ar odos bėrimais.

Anot gydytojos, Amerikos šalyse nieko nebestebina sėkmingai veikiančios specialios draugijos ir organizacijos, padedančios palengvinti gliuteno netoleravimo varginamų žmonių gyvenimą, taip pat parduodama daug specialių produktų, tinkančių begliuteninei mitybai. Pripažįstama, kad tai – dažna sveikatos problema, gyvenime sukurianti itin daug keblumų.

Tuo tarpu Lietuvoje neretai net neįtariame, jog dažnu atveju sveikatos nusiskundimų priežastis glūdi grūdiniuose produktuose su gliutenu, kuris žmogaus organizme gali būti netoleruojamas dėl genetiškai paveldėtų priežasčių. O ką jau kalbėti apie specialių maisto produktų įsigijimą, pavyzdžiui, be gliuteno pagamintų saldumynų, dribsnių, duonos pakaitalų ir pan. Realiausia išeitis, norint išvengti gliuteno, – skaityti aprašymus ant pakuočių.

Gliuteno dažnai gali būti sriubose, mėsos pakaitaluose, energiniuose batonėliuose, salotų užpiluose, bulvių traškučiuose, sojų padaže ir t. t. Gydytoja pataria nevartoti produktų be gliuteno, nepasikonsultavus su gydytoju. „Tai ne visada gali būti naudinga“, – perspėja ji.

Esant įtarimų, kad jūsų organizmas netoleruoja gliuteno, dvi savaites maitinkitės, visiškai nevartodami gliuteno turinčių produktų. Akylai stebėkite sveikatos pokyčius. Galbūt pastebėsite, kad geriau miegate, mažiau skauda sąnarius, turite daugiau energijos, nebeliko jokių virškino sutrikimų ar kitų požymių. Priėmę sprendimą įprastą savo mitybą pakeisti į begliuteninę, nepamirškite vartoti įvairaus raciono produktų.

Pagrindiniai gliuteno netoleravimo simptomai:

Sutrikęs virškinimas: pastebimas pilvo pūtimas, skrandžio, žarnų skausmai, padidėjęs skrandžio rūgštingumas. Galimas viduriavimas, pykinimas.

Moterims dažnai pasitaiko rankų bei kojų tinimas, skausmai arba įvairūs odos bėrimai. Gliuteno netoleravimas gali sukelti ir vaisingumo sutrikimų.

Itin stipri alergija gliutenui gali sukelti bendrą visų arba tam tikrų organų veiklos pablogėjimą: kepenų, kasos, sąnarių, širdies, smegenų ir kt. Tai gali lemti ir psichosomatinės sveikatos pablogėjimą: dirglumą, depresiją.

Esant gliuteno netoleravimui, reikia vengti:

- kviečių, rugių, miežių, kviečių krakmolo, speltos, avižų, kvietinių kruopų;

- visų produktų, turinčių minėtųjų grūdų. Netinka makaronai, manų kruopos, duona, trapučiai, sausainiai, kai kurie padažai, sriubos, salyklas ir visi patiekalai, kuriuose yra gliuteno turinčių produktų.

Esant gliuteno netoleravimui, rekomenduotina maistą gamintis namuose. Tuomet tiksliai žinosite, ar į jūsų pietus nepateko jums pavojingų medžiagų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA