REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Rugpjūčio 22 d. 20:43

Astronomai užfiksavo keistus „šokančius vaiduoklius“

Pasaulis

Jayanne English and Ray Norris/EMU/Dark Energy Survey

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


185327

Astronomai pastebėjo keistus kontūrus, kurie atrodė, kaip tarp žvaigždžių šokančios dvi vaiduokliškos figūros.

Būdamos už maždaug milijardo šviesmečių nuo Žemės šios struktūros, formaliai pavadintos PKS 2130-538 bei pramintos „šokančiais vaiduokliais“, buvo aptiktos kaip dalis pirmojo giluminio dangaus tyrimo, atlikto naudojantis „Australian Square Kilometre Array Pathfinder“ (ASKAP) radijo teleskopu.

Paieškos buvo dalis pirmojo pilotinio tyrimo, „Evolutionary Map of the Universe“ (EMU) projekte.

Šias struktūras apibūdinančiame naujame tyrime mokslininkai, pirmieji išvydę šias dangiškas figūras, sakė kad tai nepanašu į nieką kitą, kas buvo regėta iki šiol.

„Pirmą kartą išvydę „šokančius vaiduoklius“, net nenumanėme, kas tai buvo,“ – pareiškime sakė tyrimui vadovavęs autorius Ray Norris, astrofizikos profesorius iš Vakarų Sidnėjaus universiteto.

Po kelias savaites trukusio tyrimo, mokslininkai galiausiai turi paaiškinimą šioms keistoms šmėkloms: dvi supermasyvios juodosios skylės, dviejų galaktikų centruose, „švirkštė elektronų srautus, kurie tuomet tarpgalaktinių vėjų buvo išlenkiami į šias groteskiškas formas,“ – sakė Norris.


Šie elektronai atkeliauja iš vadinamųjų radijo galaktikų, kurios, kaip daugelis kitų galaktikų, savo centruose yra įtvirtintos milžiniškomis juodosiomis skylėmis, kurių masė yra milijardus kartų didesnė už saulės.

Radijo galaktikų atveju jų supermasyvios juodosios skylės sukuria daug šviesos radijo dažnių diapazone. Kuomet radijo galaktikos materija patenka į didžiulę gravitacinę jos didžiulės juodosios skylės trauką, materija sukasi į vidų ir pagreitėja iki įspūdingo greičio.

Kadangi dalis šios materijos yra elektriškai įkrauta, dėl to ji atsimuša nuo magnetinių laukų, supančių juodąsias skyles, ir išnyra kaip greita įkrautų dalelių srovė, vadinamu srautu.

Kuomet dalelių srautai iš šių radijo galaktikų susidūrė su tarpgalaktinių dulkių srove, jos ir sukūrė šių keistų, naktiniame danguje šokančių vaiduoklių vaizdą.

Visgi, mokslininkams vis dar kyla daug klausimų, kuomet kalbama apie šiuos dangaus vaiduoklius.

Vaiduokliai nėra pirmas keistas fenomenas, kurį atrado EMU projektas. 2019 metais komanda atrado milžiniškus, nepaaiškinamus radijo emisijų žiedus, supančius tolimas galaktikas. Tyrėjai šiuos žiedus, kurių skersmuo yra beveik 1 milijonas šviesmečių, praminė „Keistais radijo ratais“ (angl. Odd Radio Circles).
„Mes staigmenų atrandame netgi tose vietose, kurias manėme suprantantys,“ – sakė Norris.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA