Angle down Atgal

Archeologinių tyrimų metu Biržuose rastas neįprastas radinys

Šiuo metu Biržuose – pats viešųjų erdvių projektų įgyvendinimo įkarštis. Kadangi darbai vyksta Biržų senamiestyje, pirmiausia atliekami archeologiniai tyrimai.

Archeologo Karolio Duderio komanda šiais metais jau aptiko įdomių radinių, liudijančių apie Biržų miestą ir miestelėnų buitį: pastatų, rūsių, grindų fragmentus, keramikos, koklių, monetų, buities daiktų.

Rugpjūčio mėnesį vykdant kasinėjimus J. Bielinio gatvėje prie buvusios miesto estrados teritorijos archeologai dviejų metrų gylyje aptiko puikiai išsilaikiusią krosnį. Krosnis 2 metrų skersmens, mūryta iš akmenų, skiediniui naudotas molio ir trintų raudonų plytų mišinys. Jos padui – plytos. Krosnis stovėjo ne gyvenamojo pastato viduje, o šalia jo. Krosnis galėjo būti naudojama kaip lauko viralinė arba kaip amatininko darbinis instrumentas – kalvystės darbams, vaškui, metalui, stiklui lydyti arba apdirbti ir pan.

Įdomiausia, kad krosnis buvo užversta XVI a. pabaigos, XVII a. pradžios statybinėmis atliekomis. Pasak archeologo Karolio Duderio, tai reiškia, kad krosnis tarnavo biržiečiui, gyvenusiam dar prieš 1589 metais pastatant Biržų tvirtovę ir miestui suteikiant savivaldos teises. 1520 m. Biržuose buvo 53 dūmai (kiemai), o 1561 m. inventoriuose minimas Biržų dvaras su 4 svirnais, virtuve, kepykla, bravoru. Statant tvirtovę ir aplink ją kuriantis miestui, vyko intensyvios statybos ir krosnis buvo užversta nereikalingomis statybinėmis atliekomis.

Atkasti ir nuvalyti krosnies fragmentai po pastarąsias savaites pliaupusių liūčių keletą kartą buvo užlieti vandeniu. Jį iš perkasos tenka nuolat pumpuoti. Biržų savivaldybė, muziejus „Sėla“ ir archeologinius tyrimus atliekantį IĮ „Juodasis ežys“ tarėsi, kaip vertingą radinį išsaugoti. Pasak archeologo K. Duderio, yra technologijų, kurios leistų krosnį užkonservuoti ir iškelti iš žemių jos nesuardant. Tada krosnis būtų nugabenta į Pilies arsenalą ir, ją sutvarkius, būtų eksponuojama muziejaus lankytojams.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite