REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 5 d. 13:02

Ar žinote, kaip išrinkti mokyklinę kuprinę?

Šiauliai

Vardenis PavardenisŠaltinis: Etaplius.lt


93728

Iki rugsėjo 1-osios liko vos keletas savaičių. Daugelis prekybos vietų jau siūlo įvairiausių prekių mokinimas. Nuo pasiūlos įvairovės raibsta akys ne tik mokinukams, bet ir jų tėveliams. Turbūt kiekvienas sutiks, kad daug pastangų nereikia perkant pieštuką, trintuką ar liniuotę. Tačiau, ketinantiems įsigyti kuprinę, visuomenės sveikatos specialistai pataria neskubėti, bet pirmiausia pasidomėti kokia kuprinė yra tinkamiausia jūsų vaikui ir tikrai galima.

5d47db53241e1.jpg

Svarbu žinoti tai, kad gamintojai gali siūlyti įvairiausių kuprinių, tačiau ne visos kuprinės yra „mokyklinės“. Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms yra išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, kurioje pažymima, kad gamintojui draudžiama kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Pagrindiniai ir svarbiausi reikalavimai yra susiję su kuprinės svoriu, diržų pločiu ir reguliuojamu ilgiu. Jei gamintojas ar pardavėjas nenurodo etiketėje, jog tai mokyklinė kuprinė, tėveliai turėtų žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį.

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms:

Išorinėje pusėje turi būti matomai pritvirtinti atšvaitai.

Turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.

Turi būti su diržais ir rankenėlėmis.

Diržų ilgis turi būti reguliuojamas.

Diržų plotis 40-45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5-4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0-2,5 cm.

Svoris, išskyrus kuprines su ratukais, turi būti: pradinių klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1000 g.



Patarimai mokiniams ir tėveliams:

Įsigyti tik tokias mokyklines kuprines, kurios atitinka vaiko amžių ir HN keliamus reikalavimus.

Kuprinės apačia negali būti žemiau vaiko juosmens.

Optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau 10 proc. moksleivio kūno svorio (pvz. jei vaikas sveria 25 kg, kuprinės svoris turėtų būti 2,5 kg).

Pilnos kuprinės svoris negali viršyti 15 proc. moksleivio kūno svorio (pvz. jei vaikas sveria 25 kg, kuprinės svoris negali viršyti 3,8 kg).

Į kuprinę dėti tik tuos daiktus, kurie bus reikalingi tą dieną, bet ne visos savaitės priemones.

Kuprinės turinį kasdien peržiūrėti – kitai dienai nereikalingus daiktus išimti ir pakeisti reikalingais (pradinukams turėtų padėti tėveliai).

Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, kas bus reikalinga kitai pamokai.

Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių, diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.


Labai svarbu, kad mokiniui patiktų jo kuprinė, tada jis noriai ją nešioja. Tačiau nepamirškime, kad pirmoje vietoje turi būti vaiko sveikata. Mokyklinės kuprinės turi ne tik džiuginti vaiko akį, bet, svarbiausia, būti palankios sveikatai ir atitikti keliamus saugumo reikalavimus.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos specialistė, koordinuojanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą mokyklose, Vaineta Jurkienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA