Ar skolos gali būti paveldimos?

Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gyventojų apklausos rodo, kad net trečdalis lietuvių nežino, kad kartu su giminaičio turtu jie gali paveldėti ir jo finansinius įsipareigojimus. Kai kuriais atvejais giminaičio įsiskolinimus gali tekti padengti ir asmeninėmis lėšomis. Ką daryti, kad taip nenutiktų ir kaip apsaugoti savo asmeninį turtą priimant artimo žmogaus palikimą?

Skolos paveldimos tik su turtu

Taigi, kokiais atvejais vaikai gali paveldėti tėvų solas? Su tokiu klientų klausimu neretai susiduriantys skolų išieškojimu užsiimančių įmonių atstovai paaiškina, jog LR Civilinio kodekso 5.1 straipsnis numato, kad paveldėti galima ne tik materialinį turtą (nekilnojamus ir kilnojamus daiktus), tačiau ir nematerialinius dalykus, įskaitant vertybinius popierius, prekinius ženklus, patentus, o taip pat ir palikėjo turtines prievoles, įskaitant finansinius įsipareigojimus. Paprasčiau tariant, priimdami paveldimą turtą, jūs kartu priimate ir visas galimas skolas.

Pagudrauti šiuo atveju taip pat greičiausiai nepavyks – Lietuvos įstatymai numato, kad paveldėtojas negali priimti palikimo dalimis, todėl turi apsispręsti rinktis arba jį visą (o tai reiškia – ir su potencialiomis skolomis), arba nieko. Tai galioja ir tuo atveju, jei priimant palikimą nebuvo žinoma apie egzistuojančias skolas.

Skolų išieškotojai ir antstoliai, gavę pranešimą apie skolininko mirtį, sustabdo jo vardu pradėtas vykdomąsias bylas iki tol, kol paaiškėja skolininko turto paveldėtojai. Tuo atveju, kai žmogus nepalieka jokio materialinio turto, kurį būtų galima paveldėti ar perduoti valstybei, skolų išieškojimas yra nutraukiamas.

Paveldėtojas gali apsaugoti savo turtą

Kai kuriais atvejais per ilgus metus susikaupusios skolos gali būti itin didelės bei viršyti skolininko turto vertę. Tokiu atveju priimti palikimą, o kartu su juo – ir šias skolas, gali būti nuostolinga, pabrėžia skolų išieškojimo srityje dirbantys teisės ekspertai.

Svarstant, ar jums priimti gautą palikimą, svarbu atsižvelgti į konkretų individualų atvejį ir nuspręsti, ar tai padaryti verta, antraip padengti susikaupusias skolas gali tekti jau iš jūsų asmeninio turto. Tai numato Civilinio kodekso 5.52 straipsnis, kuriame įtvirtinta taisyklė, kad įpėdiniui priėmus palikimą už palikėjo skolas jis atsako visu savo turtu.

Kad taip nenutiktų, turto paveldėtojams rekomenduojama apsaugoti savo asmeninį turtą priimant palikimą pagal antstolio sudarytą turto apyrašą. Juo numatoma, kad paveldėtojas už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.

Lietuvos antstolių rūmai skelbia, kad dėl paveldimo turto apyrašo sudarymo reikėtų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą. Notaras išduoda vykdomąjį pavedimą antstoliui dėl paveldimo turto apyrašo sudarymo. Paveldimo turto apraše antstolis pateikia visų palikimą sudarančių daiktų sąrašą ir išvardija visas žinomas skolines palikėjo teises bei pareigas.

Sudarę paveldėto turto sąrašą ir pasirašę reikiamus dolumentus, jūs užtikrinsite, kad visos galimos skolos būtų išskaičiuojamos tik iš minėtojo turto, o ne iš jūsų asmeninės banko sąskaitos.

Remiamas turinys